Visualsupport inwestuje w projektory Epson - Michał Płócienniak, Visualsupport

UDOSTĘPNIJ:
27-04-2018

Zazwyczaj na łamach naszego magazynu prezentujemy instalacje, które zostały raz zaprojektowane, zainstalowane i uruchomione. Są jednak firmy, które wykorzystując swoje zaplecze sprzętowe, stają przynajmniej raz w tygodniu przed niełatwym zadaniem zaprojektowania i zainstalowania systemu AV, który musi często spełniać unikalne wymagania. Jedną z nich jest Visualsupport – firma, która każdego roku zajmuje się realizacją multimediów na kilkudziesięciu różnych wydarzeniach, na co dzień prowadząc również wypożyczalnię sprzętu, który wspiera różnorodne produkcje nie tylko w kraju, ale i za granicą. W magazynach firmy od lat pracują bardzo różne projektory – od najmniejszych urządzeń o mocy kilku tysięcy, po potężne maszyny o mocach kilku dziesięciu tysięcy lumenów.  Niedawno do parku maszynowego dołączył zestaw jednych z najnowszych w ofercie firmy Epson projektorów EB-L1755U. O tym, jak wyglądał proces poszukiwań, co zdecydowało o wyborze tego modelu i jakie są jego najważniejsze zalety w codziennej pracy, dowiedzieliśmy się z rozmowy z Michałem Płócienniakiem, założycielem firmy Visualsupport. 

Świętująca w tym roku dziesiąte urodziny marka Visualsupport z Krakowa jest jedną z największych w Polsce firm, zajmujących się nie tylko dostarczaniem zaawansowanych rozwiązań multimedialnych, projektowaniem systemów do wyświetlania obrazu bazujących na projektorach, ekranach LED czy monitorach wielkoformatowych, ale także domem produkcyjnym zajmującym się kompleksową realizacją projektów multimedialnych. Każdego roku firma uczestniczy w kilkudziesięciu projektach na całym świecie, wśród których znajdują się m.in. kongresy, gale, prezentacje nowych produktów, targi, festiwale i koncerty. Wśród realizowanych przez Visualsupport projektów znajdują się także niestandardowe, produkcje, jak multimedialne spektakle, wielkoformatowe mappingi oraz festiwale światła. Jednym z obszarów działalności firmy jest wynajem sprzętu na potrzeby klientów zewnętrznych, poszukujących do swoich realizacji czegoś innego niż posiadane projektory lub ich większej liczby.

Tak kompleksowa działalność wpływa na konieczność ciągłego rozwijania posiadanego zaplecza sprzętowego oraz inwestycji w nowe produkty, które odpowiadają niecodziennym wyzwaniom. Kilka miesięcy temu Visualsupport rozszerzył park maszynowy o nowe projektory Epson EB-L1755U. To jedne z najnowszych projektorów w ofercie producenta, zbudowane na bazie technologii 3LCD, w których jako źródło światła zastosowano laser z fosforowym kołem nieorganicznym o żywotności deklarowanej na poziomie 20 000 godzin w pełnej jasności i 30 000 godzin w trybie eco. Urządzenia odznaczają się mocą 15 000 lumenów i matrycą z natywną rozdzielczością WUXGA, która dzięki pracy w trybie pixel shift osiąga optymalizację do 4K. Urządzenia wyposażono w cały szereg funkcji ułatwiających konfigurację i codzienną obsługę. Wraz z projektorami krakowska firma zakupiła zestaw obiektywów, w tym wyjątkowy obiektyw ultrakrótkiego rzutu – ELPLX02. To konstrukcja przeznaczona właśnie do projektorów Epson, o mocy od 12 000 do 15 000 lumenów, odznaczająca się wyjątkowym współczynnikiem projekcji na poziomie 0.35 oraz zaawansowanymi funkcjami umożliwiającymi przesuwanie obrazu, co daje szerokie możliwości w zakresie montażu projektora bardzo blisko ekranu (zarówno w wariancie przedniej, jak i tylnej projekcji).

Spotkaliśmy się z Michałem Płócienniakiem – właścicielem i szefem Visualsupport, z którym rozmawialiśmy o poszukiwaniach odpowiedniego modelu sprzętu i wyborze w kontekście obecnego rynku. 

 

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: W magazynie twojej firmy już od lat znajdują się zarówno bardzo duże urządzenia, jak i małe rozwiązania do projekcji na niewielkim ekranie. Wsparciem jakiej grupy produktów miały być w waszym parku maszynowym projektory Epson EB-L1755U? 
Michał Płócienniak, Visualsupport: 
Jeżeli chodzi o jasność, to faktycznie w parku maszynowym naszej firmy jest zdecydowanie najwięcej dużych, mocnych urządzeń. Rynek coraz częściej zmierza w nieco innym kierunku. Nazwałbym to optymalizacją. Wymaga się bowiem, aby urządzenia o dużych mocach były bardziej kompaktowe, mniejsze niż jeszcze kilka lat temu, tak by mogła je obsługiwać jedna osoba, a nie sześć. Stąd właśnie modele EB-L1755U świetnie odpowiadają na te wymagania, ponieważ przy mocy na poziomie 15 000 lumenów waga urządzenia to niewiele ponad 24 kg (bez obiektywu). Zestawiając moc i źródło laserowe, otrzymujemy naprawdę świetne, uniwersalne i bardzo kompaktowe urządzenie dużej mocy.  Fakt, że możemy określać moc projektorów Epsona w zależności od aktualnych potrzeb, działa zdecydowanie na korzyść tych urządzeń. Dzięki temu jedno urządzenie o standardowej mocy 15 000 lumenów możemy oferować klientom zarówno jako 12 000 lumenów czy przykładowo 8000 lumenów itd. To daje nam dużą elastyczność. Wypożyczający nie ma możliwości samodzielnego dokonania zmiany zaprogramowanej przez nas wartości, cena rentalu jest niższa, co realnie przekłada się na zużycie urządzenia, a dla nas – jako wypożyczającego – na koszty eksploatacji. 

 

 

Czy da się przełożyć moc i funkcje tych nowych projektorów bezpośrednio na imprezy, które robisz i konkretne zastosowania, na przykład w odniesieniu do wielkości ekranu? 
Tak naprawdę na etapie projektowania systemu, najważniejsze znaczenie ma środowisko w którym ma pracować dany projektor, a więc to, czy mamy pełne zaciemnienie, czy na przykład bezpośrednie sąsiedztwo świateł scenicznych. Wiele zależy też od tego, czy mówimy o przedniej, czy o tylnej projekcji. Oczywiście stosuje się pewne przeliczniki, mówiąc o koniecznej mocy względem powierzchni projekcyjnej. Jeżeli chodzi o samo zastosowanie, omawiane projektory nadają się do wszystkiego. I to jest w nich najlepsze! Przykładowo jeżeli robimy mniejszy mapping o wielkości 10, 12 m szerokości projekcji bądź mamy budynek, który jest superpanoramą, będziemy potrzebowali dostarczyć więcej projektorów o mniejszej mocy. Jeżeli każde urządzenie wyświeci nam fragment budynku przykładowo o wielkości 10 × 6 m, to będzie to naprawdę świetnie zaświecony fragment. I w tej roli doskonale sprawdzą się właśnie modele Epson EB-L1755U. Nie mówiąc o tym, że zawsze takie projektory o mocy 15 000 lumenów możemy zestackować razem. I nie ma tutaj co mówić, że jest to jakiś półśrodek czy gorsze rozwiązanie. W takiej konfiguracji rzeczywiście otrzymujemy 30 000 lumenów, wciąż w zdecydowanie mniejszej obudowie niż dotychczas. 

 

Czy źródło światła było jednym z kluczowych wyznaczników na etapie badania rynku przed zakupem projektorów? 
Oczywiście nie ma technologii idealnej, jednak laser ma oczywiście wartość dodaną. W tego rodzaju urządzeniu nie wymieniamy źródła światła, jak ma to miejsce w rozwiązaniach lampowych. Równocześnie musimy liczyć się z tym, że mamy tutaj stały spadek mocy. Zaczynamy przykładowo od 15 000 lumenów, ale zgodnie ze specyfikacją przez 20 000 godzin ta jasność spadnie o połowę. 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

PRODUCENT: Epson - www.epson.pl

DYSTRYBUTOR: Epson - www.epson.pl

reklama
galeria
czytaj także:
testy

EPSON EB-2247U i EB-990U

Produkty tego koncernu, a w szczególności projektory, niejednokrotnie były opisywane na naszych łamach. Przytaczałem też już dość ciekawą historię rozwoju tej firmy. Dziś, zanim przyjrzymy się dwóm dość podobnym urządzeniom, chciałbym poruszyć inny wątek dotyczący świadomego kreowania produktów przez producentów. Mam tu na myśli certyfikat TCO zwany też certyfikatem zrównoważonego rozwoju. Oznaczenie swoich produktów znakiem TCO jest niezwykle ważne, szczególnie w dobie szalonego rozwoju przemysłu. Nie zawsze urządzenia, których używamy każdego dnia, są wytwarzane w przyjaznych dla środowiska warunkach. Nie zawsze też proces utylizacji części wymiennych czy całych urządzeń jest prosty, ekologiczny i tani. Produkty, które dziś weźmiemy pod lupę, wchodzą w grono czterdziestu pięciu produktów Epsona oznaczonych certyfikatem TCO. 

instalacje

Projektory Epson w siedzibie Adidas Poland

Tworząc siedzibę firmy, inwestorzy przykładają bardzo dużą wagę do tego, aby była ona nie tylko komfortowa i funkcjonalna, lecz także atrakcyjna wizualnie, co stanowić będzie o jej wyjątkowości. Coraz częściej bowiem biura są już nie tylko miejscem pracy firmowej załogi, ale także showroomem, przestrzenią konferencyjną oraz strefą spotkań i rozrywki. Takim właśnie wielofunkcyjnym miejscem jest siedziba firmy Adidas Poland, w której oprócz wydzielonej przestrzeni biurowej znajdują się sale pokazowe, gdzie kluczowi klienci mogą zobaczyć najnowsze kolekcje sportowego potentata. Aby zaciekawić i zaangażować gości biura już od progu, firma uzbroiła główny korytarz prowadzący do poszczególnych przestrzeni w zestaw projektorów, dzięki którym ściany ożyły, stając się powierzchnią marketingową XXI wieku. 

TAGI:

Epson
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.