Tomasz Kruszyński - dyrektor regionu ATEN Poland

UDOSTĘPNIJ:
28-03-2018

Już od wielu lat Azja jest prawdziwym zagłębiem, jeżeli chodzi o produkcję elektroniki. Takie państwa jak Japonia, Korea Południowa czy Tajwan wiodą prym w projektowaniu i produkowaniu nowoczesnych urządzeń związanych z dźwiękiem i obrazem, swoją ofertą prześcigając wielu producentów z USA czy Europy. Na niewielkiej wyspie Tajwan swoje siedziby ma szereg firm produkujących półprzewodniki, laptopy, telefony czy akcesoria sieciowe. Wśród tych producentów można wskazać także marki blisko związane z branżą AV, wytwarzające rozwiązania nagłośnieniowe, ekrany LED czy systemy do transmisji i zarządzania obrazem. Jednym z takich producentów, już od wielu lat cieszących się uznaniem i notującym świetnie wyniki sprzedaży m.in. na Starym Kontynencie, jest firma ATEN. Chociaż dla przeciętnego Tajwańczyka Warszawa jest tak samo odległa jak dla nas Tajpej, to jednak producent bardzo poważnie traktuje nasz rynek, czego dowodem może być zainaugurowana w sierpniu 2017 roku spółka ATEN Poland. 

Firma ATEN International została założona w 1979 roku. Pod marką kryje się pięć linii produktowych odpowiadających wymaganiom różnych rynków i klientów. Pierwsza grupa to produkty SOHO / SMB, przeznaczone do domowego biura oraz małych i średnich firm. W rodzinie tych rozwiązań znajdują się przede wszystkim przełączniki KVM, konsole KVM, urządzenia biurkowe i rackowe oraz extendery. Drugą grupą produktów są systemy kryjące się pod nazwą Altusen. To głównie rozwiązania Over IP dla dużych klientów korporacyjnych i najbardziej wymagających centrów zarządzania danymi, umożliwiające wydajne zarządzanie infrastrukturą IT z dowolnego miejsca na świecie. Trzeci zestaw o nazwie VanCryst stanowią profesjonalne produkty AV. Mowa tutaj o takich urządzeniach, jak modułowe matryce audio-wideo, matryce i przełączniki wideo, rozdzielacze wideo, extendery wideo, konwertery czy systemy sterowania. Wprowadzona kilka lat temu do oferty linia NRGence obejmuje rozwiązania związane z zarządzaniem energią i ochroną środowiska. Mowa tutaj o energooszczędnych centrach danych, wewnętrznych systemach monitorowania czy inteligentnych modułach PDU ze wskaźnikami do lokalnego i zdalnego zarządzania energią i wydajnością. Ostatnią grupę produktów stanowią rozwiązania kryjące się w USA pod nazwą IOGEAR, a w Europie po prostu z logo ATEN, urządzenia dla użytkowników domowych, akcesoria komputerowe czy przełączniki i systemy sterowania dla inteligentnego domu.

Aby móc produkować tak szeroką gamę tak różnych rozwiązań, tajwański producent stworzył bardzo nowoczesne fabryki. W niezwykle zaawansowanym technologicznie magazynie komponentów ATEN zostały zainstalowane w pełni zautomatyzowane systemy umożliwiające wydawanie ponad 2500 pudełek z podzespołami, a każde zlecenie na produkt jest bardzo precyzyjnie obsługiwane, co pozwala wyeliminować ewentualne wady na etapie produkcji. Na linii produkcyjnej pracują maszyny montażu powierzchniowego zwiększające wydajność firmy i minimalizujące czas przestojów. Elementem jednoznacznie wykluczającym możliwość powstania wad produkcyjnych jest zautomatyzowany system kontroli optycznej, który w locie i pod różnymi kątami sprawdza wady powierzchni płytek drukowanych, lutowanych połączeń czy podzespołów. Jednym z elementów stanowiących o przewadze konkurencyjnej producenta jest również fakt, że firma ATEN opracowuje własne wyspecjalizowane układy scalone, dzięki czemu oferowane przez nią urządzenia mogą być wyposażone w szereg unikatowych funkcji przy zachowaniu osiągalnych dla klientów poziomów cenowych.

Wizją przyświecającą funkcjonowaniu firmy ATEN od początków jej istnienia jest hasło: „Po prostu lepsze połączenia”. Producent dba o to, aby oferowane przez niego produkty pomagały w tworzeniu rozwiązań zapewniających szybszą, bardziej wydajną i bezproblemową transmisję danych, zarówno jeżeli chodzi o sterowanie, dźwięk, jak i wideo.

W ofercie firmy ATEN znajduje się obecnie kilkaset rozwiązań, które na co dzień pracują w biurach, na lotniskach, na dworcach kolejowych, w restauracjach, muzeach i przestrzeniach handlowych. O produktach, historii firmy, polskiego oddziału, planach na przyszłość i właśnie inaugurującym swoją działalność programie szkoleń opowiedział nam Tomasz Kruszyński, dyrektor regionu ATEN Poland.

 

 

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak wyglądały twoje początki w branży?
Tomasz Kruszyński, dyrektor regionu ATEN Poland:
Tak naprawdę moja kariera zawodowa rozpoczęła się od branży security, w której pracowałem bardzo długo, bo przez szesnaście lat. Przechodząc przez różne stanowiska, rozstawałem się z poprzednią firmą będąc product managerem odpowiedzialnym za całą ofertę IP wideo. W tamtym okresie miałem przyjemność zrealizować wiele bardzo ciekawych projektów na tysiące punktów kamerowych. Przechodząc do firmy ATEN, znałem oczywiście rozwiązania tego producenta, ponieważ realizując projekty z zakresu systemów bezpieczeństwa czy telewizji przemysłowej, również korzystaliśmy z urządzeń tej marki. Nigdy jednak nie myślałem, że w portfolio produktowym będzie znajdowało się tak wiele interesujących urządzeń, przeznaczonych do tak różnych branży. 

Przeglądając ofertę firmy ATEN, można odnieść wrażenie, że rozwiązania oferowane przez producenta mają bardzo silne korzenie w rynku IT. Czy w istocie historia firmy faktycznie wiąże się z produktami dla rynku informatycznego?
Rzeczywiście tak było. Firma ATEN jest na rynku trzydzieści dziewięć lat. Początkowa działalność firmy bazowała przede wszystkim na produkcji rozwiązań dla branży IT. Już po kilku latach ukształtował się w firmie jeden główny nurt, którym stały się produkty KVM. Od zarania dziejów nasza firma ma w swojej ofercie takie rozwiązania przeznaczone do bardzo dużych, rozbudowanych instalacji w centrach danych, ale także urządzenia znacznie prostsze, wręcz dla użytkowników domowych, umożliwiające przełączenie się między dwoma komputerami, oszczędzające miejsce na biurku dzięki możliwości korzystania z jednego monitora, klawiatury i myszki. Jednym z głównych odbiorców tego rodzaju urządzeń był rynek medyczny, gdzie wielokrotnie mamy na przykład cztery lub więcej monitorów i musimy przełączać się między dwoma urządzeniami źródłowymi, takimi jak rezonans czy rentgen. Tak naprawdę początki działalności w obszarze AV miały miejsce już bardzo dawno temu, pierwsze extendery wideo znajdowały się w naszej ofercie już dwadzieścia lat temu. Jeżeli chodzi o rozwój palety produktów pro AV, miało to miejsce około dziesięciu lat temu. I ta działalność nabrała rozpędu właśnie w ostatnich latach. Ja bardzo często w trakcie prezentacji, gdy mówię o tym, jak narodziły się początki gałęzi AV w firmie ATEN, żartuję, że polegało to po prostu na odłączeniu od systemu KVM myszki i klawiatury i zostawieniu samego przełączania sygnałów wideo uzupełnionego o audio. 

Zauważalnym trendem na świecie jest łączenie i przenikanie się branż AV i IT. Jak wy postrzegacie to zjawisko? W waszej ofercie można znaleźć rozwiązania AV bardzo mocno nakierowane na rynek komputerowy.
Wszystko zmierza w kierunku, o którym wspomniałeś. Najlepszym przykładem na to są chociażby extendery over IP, które umożliwiają transmisję nawet do rozdzielczości 4K. Z ich pomocą można budować zaawansowane struktury, które wymagają fizycznych rozwiązań hardware’owych tylko na końcówkach, a pomiędzy urządzeniami wystarczy znajdująca się w obiekcie sieć IP. Od wielu już lat bardzo dużą popularnością na rynku polskim cieszą się extendery KVM over IP. Tego rodzaju urządzenia sprzedajemy w dużej liczbie na przykład na wiele lotnisk. Dzięki nim komputery odpowiedzialne za kontrolę ruchu na lotnisku mogą być umieszczane w serwerowniach zamiast pod biurkami obsługi, gdzie generują ciepło, hałas i gdzie nie są bezpieczne, ponieważ można je po prostu przypadkowo wyłączyć. Sygnały do monitorów i do urządzeń peryferyjnych, znajdujących się na przykład w wieży kontroli lotów, są przesyłane właśnie za pomocą naszych extenderów, które wystarczy podłączyć do istniejącej struktury sieciowej i dane mogą być dostarczone praktycznie w dowolne miejsce, gdzie tylko dociera sieć. Bardzo popularnym system, również wykorzystującym wspomniane urządzenia, są wszelkiego rodzaju instalacje na uczelniach, gdzie mamy jeden potężny komputer, na którym często pracuje wysoce specjalistyczne, bardzo kosztowne oprogramowanie. Sterowanie nim może odbywać się z wielu sal, z odpowiednimi priorytetami, nawet jednocześnie. Oczywiście można również odwrócić tę sytuację, a więc wiele komputerów z jednym tylko monitorem, klawiaturą i myszką. Świetnym przykładem takiej instalacji jest firma Electronic Arts, która w Rumunii ma swoją fabrykę i wykorzystuje właśnie wiele komputerów pracujących w oparciu o system extenderów KVM do testowania gier. Dzięki temu programista może, nie ruszając się zza biurka, tylko za pomocą odpowiedniego skrótu klawiszowego, w zależności od potrzeb przełączać się między konkretnymi komputerami. Co więcej – mamy firmware do tych extenderów, który umożliwia podłączenie nie tylko komputera, ale również konsoli do gier.

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

PRODUCENT: ATEN - www.aten.com/pl/pl

DYSTRYBUTOR: ATEN - www.aten.com/pl/pl

reklama
galeria
czytaj także:
instalacje

Rozwiązania firmy ATEN w Telewizji Artear

Kanały informacyjne działają na bardzo wysokokonkurencyjnym rynku, gdzie swoją sympatię bądź niechęć do kanału widzowie mogą wyrazić natychmiast, za pomocą jednego przycisku na pilocie. Aby móc konkurować na tym rynku, nie wystarczy tworzyć najlepsze treści – newsy muszą być dostarczone jak najszybciej. Pomagają w tym reporterzy terenowi, wozy satelitarne, a często nawet sami widzowie, kontaktujący się przez przeznaczone dla nich platformy komunikacji. Jednym z rozwiązań, które już wiele lat temu jest znakiem rozpoznawczym wszystkich newsroomów na całym świecie, jest ściana wielomonitorowa, na której równocześnie można podglądać nie tylko to, co dzieje się na wszystkich kanałach stacji, ale również na kanałach konkurencyjnych, mediach społecznościowych czy portalach agencyjnych. Niedawno argentyńska stacja Artear zdecydowała się zoptymalizować swój newsroom i zainstalować w nim dwie potężne ściany wideo złożone łącznie z osiemdziesięciu pięciu monitorów. Niełatwe zadanie zarządzania i transmisji sygnałów zostało powierzone rozwiązaniom marki Aten. 

TAGI:

ATEN
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.