Technologie wyświetlania obrazu dla dyspozytorni i centrów zarządzania

UDOSTĘPNIJ:
30-11-2017

Obecnie na rynku mamy do czynienia z bardzo różnymi rozwiązaniami służącymi do wyświetlania obrazu. Część z nich oferuje podobne parametry i umożliwia uzyskanie zbliżonych efektów, inne to rozwiązania ściśle przypisane do danej instalacji i nie mogące zostać zastąpione żadną inną technologią. Zazwyczaj gdy mówimy o nośnikach obrazu na potrzeby instalacji digital signage czy reklamy, urządzenia te mają być po prostu efektowne i w odpowiedni sposób przykuwać uwagę. Projektory kinowe mają zapewniać obraz o możliwie najlepszych parametrach, zaś urządzenia dla biznesu w pierwszej kolejności muszą być funkcjonalne i niezawodne. Zupełnie inaczej wygląda sytuacja, gdy mówimy o rozwiązaniach do dyspozytorni. Przed zainstalowanymi tutaj urządzeniami do wyświetlania obrazu siedzą ludzie odpowiedzialni nie tylko za poprawne funkcjonowanie danego przedsiębiorstwa, ale często również za zdrowie i życie jego pracowników, otoczenie firmy, a w szerokim spektrum nawet za funkcjonowanie kraju. Dlatego gdy mówimy o technologiach wyświetlania obrazu do tych kluczowych miejsc, całe zagadnienie wyboru i instalacji tych najlepszych rozwiązań staje się znacznie bardziej skomplikowane. 

 

Dyspozytornia, określana znacznie częściej mianem control roomu, to przestrzeń niezwykle chętnie pokazywana w filmach, programach prezentujących pracę jakiegoś dużego przedsiębiorstwa czy reportażach fotograficznych dokumentujących inaugurację nowej firmy. Wynika to z faktu, że tak naprawdę jest to centralne miejsce i serce każdej fabryki czy dużej jednostki miejskiej i państwowej. Chociaż w filmach – szczególnie akcji – zazwyczaj jest miejsce, z którego w widowiskowy sposób za pomocą jednego przycisku można uruchomić atak rakietowy czy sterować sygnalizacją drogową, torując drogę dla złodziei ze skarbem, tak naprawdę to po prostu przestrzeń, gdzie na co dzień pracują operatorzy, mający wgląd w najważniejsze parametry funkcjonowania danej organizacji i mogący w szybki i strategiczny sposób reagować na ewentualne awarie.

Jedną z firm zajmujących się projektowaniem i instalacją rozwiązań do najbardziej wymagających przestrzeni takich jak centra zarządzania, dyspozytornie czy centra dozoru jest firma Shadok Audio-Visual z Zabrza. Wśród zrealizowanych projektów może pochwalić się takimi realizacjami jak: ściany wizyjne dla centrum kontroli sieci komórkowej, przed którą pracuje od kilku do kilkunastu operatorów, instalacja w Centrum Zarządzania Ruchem na autostradzie A2 w Strykowie, pierwsze w Polsce wdrożenie wykorzystujące moduły tylnoprojekcyjne DLP ze źródłem LED w Elektrowni Opole, instalacja dla Tauron Dystrybucja w Krakowie, dla Emitel sp. z o.o., PGE Dystrybucja, Elektrownia Turów w Bogatyni, Oczyszczalnia Ścieków „Czajka”, Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji we Wrocławiu czy przestrzeń GE Customer Experience Center w nowo powstałej fabryce General Electrics.

Jak mówią specjaliści zajmujący się projektowaniem tego rodzaju rozwiązań w zabrzańskiej firmie, każde wdrożenie rozwiązań do wyświetlania obrazu dla control roomu czy dyspozytorni jest zadaniem bardzo skomplikowanym. O tym, jakie wyzwania stoją przed projektantami takich rozwiązań oraz jakimi cechami muszą się odznaczać pracujące w tych miejscach urządzenia, rozmawiałem z Piotrem Pietrzakiem, odpowiedzialnym w firmie Shadok AV za wdrożenia systemów ścian graficznych do pomieszczeń kontrolnych.

 

 

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Na rynku jest bardzo wiele różnych technologii wyświetlania obrazu i urządzeń z nim związanych. Co z pana punktu widzenia wyróżnia rozwiązania przeznaczone do dyspozytorni na tle urządzeń produkowanych na inne rynki?

Piotr Pietrzak, Shadok Audio-Visual: Tak naprawdę w takich miejscach jak control roomy, centra zarządzania, sterowania czy dyspozytornie stosujemy obecnie trzy technologie. Są to rozwiązania z zakresu tylnej projekcji DLP w dwóch odmianach, z której najbardziej popularną i najczęściej spotykaną jest tylna projekcja, obudowana w moduły tylnoprojekcyjne o określonej rozdzielczości i przekątnej. Są również rozwiązania, gdzie stosuje się tylną projekcję rzutowaną ze zblendowanych projektorów na jeden duży ekran, bez widocznych przerw między ekranami, jak w przypadku rozwiązań modułowych. Jeżeli chodzi jednak o stosowanie systemów z tylną projekcją w przemyśle, a więc np. w control roomach w fabrykach, praktycznie nie stosuje się rozwiązań bazujących na jednym ekranie i rzutującym na niego projektorze czy zestawie projektorów. Takie rozwiązania pracują znacznie częściej w działach R&D u projektantów samochodów, samolotów, skomplikowanej elektroniki czy w medycynie.

Drugą technologią wykorzystywaną w omawianych przestrzeniach są monitory LCD. Natomiast trzecim rodzajem urządzeń, które coraz częściej stają się alternatywą dla dwóch wskazanych wcześniej technologii, są ściany wideo LED, bazujące na diodach. 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

galeria

TAGI:

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.