Michał Ptak - showroom Samsung Electronics Polska

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

Spotkaliśmy się w nim z Michałem Ptakiem – menedżerem działu wdrożeń biznesowych w Samsung Electronics Polska – z którym rozmawialiśmy o kulisach powstania showroomu, znajdujących się w nim rozwiązaniach technologicznych, a także o najnowszych urządzeniach i planach na przyszłość profesjonalnej gałęzi produktów koreańskiego producenta.

W dobie mocno konkurencyjnego rynku producenci sprzętu niezależnie od sektora dokładają wszelkich starań, aby w jak najlepszy sposób zaprezentować swoje produkty potencjalnym klientom, zapoznać ich z funkcjonalnością i pokazać nowe rozwiązania w nich drzemiące. Zadanie to z całą pewnością ułatwia możliwość szybkiego dotarcia do klienta za pomocą Internetu w postaci m.in. streamingu z prezentacji, webinariów czy szkoleń online. Wciąż jednak żadna, nawet najlepiej wydana broszura czy też zdalna forma, nie jest w stanie zastąpić osobistego spotkania producenta z klientem, a przede wszystkim potencjalnego użytkownika z samym sprzętem. Z takiego założenia wyszła firma Samsung Electronics Polska, która w październiku 2016 roku otworzyła w swojej warszawskiej siedzibie showroom biznesowy, który dzięki swoim możliwościom i prezentowanym w nim rozwiązaniom jest pierwszą i jak do tej pory jedyną w Polsce tego rodzaju przestrzenią.

Showroom technologiczny firmy Samsung Electronics Polska, zlokalizowany w siedzibie koreańskiego producenta w Warszawie przy ul. Postępu 14, oficjalnie zainaugurował swoją działalność 11 października 2016 roku. Na powierzchni ponad 250 m2 znalazły się najnowsze rozwiązania dla biznesu. Co ważne, nie są one prezentowane w formie indywidualnych urządzeń, lecz kompletnych rozwiązań technologicznych odpowiadających na wymagania i problemy inwestorów. Aby to umożliwić, cała przestrzeń została podzielona na strefy, będące zaaranżowanymi przestrzeniami przywodzącymi na myśl różne miejsca, w których mogą pracować rozwiązania producenta. Mamy tutaj salę konferencyjną wyposażoną w ekrany wielkoformatowe, jak i ścianę wideo LED. W bezpośrednim sąsiedztwie tej sali znajduje się przestrzeń zaaranżowana w formie portu lotniczego – znajdziemy tutaj ekran złożony z ekranów bezszwowych, a także różnej wielkości ekrany wielkoformatowe, w tym ekrany dotykowe.

Oprócz tych wydzielonych pomieszczeń, w przestrzeniach wspólnych zainstalowano szeroką gamę różnorodnych produktów z dziedziny AV. Mamy tutaj miejsce zaaranżowane w formie holu hotelowego, gdzie znajdziemy ekrany wielkoformatowe w formie lustra, czy obszar będący biurem maklerskim – znów ze ścianą bezszwową, a także z ultraszerokimi monitorami do wygodnej pracy z wieloma oknami systemu operacyjnego. W showroomie znajdziemy także sekcję, w której prezentowane są rozwiązania do biur podróży – w tym systemy bazujące na goglach do rozszerzonej rzeczywistości czy ścianę złożoną z monitorów wielkoformatowych, która wraz z monitorem podglądowym i kamerą prezentuje możliwości sprzętu Samsung pracującego w telewizyjnym studiu pogodowym.

Projektanci showroomu zwrócili dużą uwagę na prezentację rozwiązań dla sektora retail. Oprócz wielkoformatowych monitorów UHD o dużej przekątnej, które z łatwością mogą wyświetlić całą sylwetkę ludzką w proporcjach 1:1, dzięki czemu mogą być świetnym rozwiązaniem dla wszelkiego rodzaju witryn sklepowych, mamy tutaj miejsce, gdzie prezentowane są niekonwencjonalne monitory kwadratowe, które mogą być świetnym rozwiązaniem na potrzeby scenograficzne w przestrzeni sklepowej. Zwracam także uwagę na przyszłość wielu sklepów, a więc elektroniczne etykiety cenowe zbudowane w oparciu o technologię papieru elektronicznego, które mogą być zarządzane zdalnie w bardzo szybki sposób – dzięki nim menedżerowie sklepu mogą dynamicznie zmieniać ceny produktów na półkach.

W obiekcie znajdziemy cały szereg rozwiązań usprawniających pracę poza budynkiem. Są to m.in. ekrany wandaloodporne, które mogą pracować np. jako totemy reklamowe czy też punkty informacji pasażerskiej, ekrany wideo LED do zabudowy – podstawowe narzędzie większości nowych billboardów reklamowych, czy też nieco bardziej niekonwencjonalne rozwiązania, jak ekrany do instalacji nad bankomatami, ekrany na uchwytach sufitowych do portów lotniczych czy podłużne ekrany, jakie mogą być instalowane w środkach komunikacji miejskiej lub na dworcach, pełniąc funkcję nośnika rozkładów jazdy wraz z prezentacją mapy połączeń.

Ciekawostką może być fakt, że ekrany producenta zostały zainstalowane nawet w toaletach, udowadniając po raz kolejny, że również ta przestrzeń może być świetnym miejscem reklamowym – jednak nie reklamy w formie billboardu czy plakatu, ale z nowoczesnym wykorzystaniem monitorów.

Nowy showroom firmy Samsung to nie tylko przestrzeń dla inwestorów czy klientów końcowych, ale także partnerów współpracujących z firmą Samsung na polu projektowania, przygotowywania i wdrażania oprogramowania i contentu dla rozwiązań firmowych. Dzięki temu w showroomie są prezentowane kompletne rozwiązania łączące warstwę sprzętową z programową.

Warto wspomnieć, że cała przestrzeń została zrealizowana we współpracy z firmą APA Group, jednym z liderów rynku inteligentnych budynków. Dzięki temu w pełni zautomatyzowane są nie tylko prezentowane tutaj rozwiązania z departamentu nowoczesnej automatyki budynkowej, ale także cała przestrzeń showroomu. W ramach jednego systemu pracują takie elementy jak oświetlenie, nagłośnienie, sprzęt wideo, czujniki ruchu, a także klimatyzatory. Dzięki temu obiekt w sposób w pełni automatyczny dopasowuje parametry względem pory dnia czy liczby odwiedzających go w danym momencie osób.

Wszystkie te rozwiązania znajdujące się w showroomie biznesowym przy ul. Postępu 14 potwierdzają, że od dłuższego już czasu firma Samsung prowadzi bardzo mocną ekspansję na rynku produktów profesjonalnych. Dzięki temu koreański producent przestaje być kojarzony tylko z rozwiązaniami konsumenckimi i staje się równocześnie jednym z ważnych graczy rynku pro AV.

Ta nowa przestrzeń, coraz liczniej pojawiające się na rynku AV produkty firmy Samsung oraz prezentowane zupełnie nowe, koncepcyjne produkty do instalacji sprawiły, że postanowiliśmy udać się do nowego showroomu firmy.

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.