Datavideo – produkty nie tylko dla telewizji. Rozmowa z dyrektorem generalnym firmy – Johanem Lieffersem.

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Technologia AV zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, za sprawą czego kolejne branże zaczynają się stawać się jej częścią. Tym samym praktycznie zatarła się grania między tym, co kiedyś można było określić mianem profesjonalnych rozwiązań kamerowych, urządzeń transmisyjnych czy mikserów wideo, a systemami, które projektują specjaliści od AV. Za sprawą tego producenci, którzy jeszcze kilka lat temu funkcjonowali na pewnym ściśle określonym, zamkniętym rynku, mając stałe grono odbiorców swoich produktów, dzisiaj coraz częściej decydują się na wprowadzenie do oferty zupełnie nowych produktów czy przystosowanie posiadanych rozwiązań do nowych potrzeb.
Jednym z producentów związanych z szeroko pojętą branżą profesjonalnych rozwiązań wideo, którzy dzisiaj bardzo poważnie traktują sektor AV, jest firma Datavideo. Na łamach naszego magazynu Johan Lieffers, dyrektor generalny firmy Datavideo, zdradza, jak producent postrzega branżę AV, jakie produkty przeznaczone na ten sektor rynku znajdują się w jej ofercie oraz jak wyglądają plany producenta na przyszłość.  

Firma Datavideo została założona w styczniu 1985 w Tajpej na Tajwanie przez Jacka Lina. Początkowo głównym obszarem działalności producenta było wprowadzanie innowacji do istniejących na rynku produktów. W 1990 roku firma zaczęła produkcję własnych produktów. Pierwotnie były to urządzenia i rozwiązania produkowane dla innych producentów i wdrażane na rynek z logo innych firm. W 1994 roku producent postanowił wprowadzić pierwsze produkty pod marką Datavideo i były to switchery broadcastowe SE-100 i SE-200.
Od tamtego czasu firma stała się jednym z najbardziej rozpoznawalnych producentów branży profesjonalnych rozwiązań wideo przeznaczonych na rynek telewizyjny, systemów transmisji obrazu i dźwięku czy studiów związanym z rejestracją, transmisją i obróbką obrazu. Produkty firmy odznaczają się nie tylko świetnym stosunkiem jakości do ceny, wieloma innowacjami, szerokimi możliwościami, ale także bardzo dobrą jakością, co gwarantuje certyfikat zarządzania jakością ISO-9001.
Wraz z rozwojem poszczególnych sektorów rynku, firma Datavideo stworzyła szeroką ofertę produktów odpowiadających na wymagania bardzo różnych odbiorców pracujących z obrazem. W portfolio producenta znajdują się systemy i urządzenia pracujące w salach koncertowych, teatrach, na stadionach, w obiektach edukacyjnych czy w salach konferencyjnych. Wiele z nich to urządzenia, które z powodzeniem odpowiadają na wymagania nawet najbardziej skomplikowanych systemów z obszaru AV.
Obecnie firma Datavideo posiada swoje biura na kilku kontynentach, mogąc się pochwalić oddziałami m.in.: w Los Angeles, w Szanghaju, Menchesterze, Singapurze, Hong Kongu czy w Noidzie i Kochi w Indiach. Dział badań i rozwoju producenta znajduje się nawet w słynnej i niezwykle prestiżowej Dolinie Krzemowej w San Jose w Kalifornii. Europejska kwatera główna Datavideo znajduje się w Utrechcie w Holandii i właśnie do niej w 2015 roku dołączył nasz rozmówca, szef firmy Johan Lieffers.

Łukasz Kornafel, Muzyka i Technologia: Jak wyglądały twoje początki w Datavideo?
Johan Lieffers, Datavideo:
Dołączyłem do firmy w lutym 2015 roku, a więc teraz biegnie mój trzeci rok w tej firmie. Moją przygodę z firmą Datavideo rozpocząłem od bycia jej klientem, w czasach gdy pracowałem u jednego z integratorów. Pamiętam, jeszcze z tamtych czasów, że nasza firma rozpoczęła swoją działalność od bardzo prostych produktów związanych z wideo. Co ciekawe, bardzo wiele z tych produktów wciąż jest na rynku i wciąż działają. 

Dużą część produktów marki Datavideo stanowią rozwiązania kamerowe.
Przez wiele lat mieliśmy w swojej ofercie np. kamerę PTC-120, która przez wiele lat była produktem typu OEM, dzięki czemu znają ją praktycznie wszyscy. PTC-150 to zupełnie nowy produkt, który jest prawie w całości skonstruowany przez nas. Wyjątkiem jest tylko blok kamery, który jest dostarczony przez innego producenta. Dodatkowo w wersji 4K używamy najnowszego sensora marki Sony. Zależało nam bardzo, aby było to rozwiązanie odznaczające się świetną jakością, ponieważ chcieliśmy uzyskać produkt referencyjny, który teraz mamy w naszej ofercie. 
Z całą pewnością będziemy rozwijać paletę nowych kamer, już pracujemy nad kolejnymi produktami. Nie jestem pewien, kiedy będziemy mogli rozmawiać o szczegółach, ale na pewno w naszej ofercie pojawią się nowe urządzenia. Opracowując nowe produkty, wychodzimy z takiego założenia, że obecnie każdy chce mieć w swoim systemie kamerę, ale czy na pewno wszyscy potrzebują wizjera, osprzętu i dużej obudowy? W studiu telewizyjnym z pewnością tak, ale na przykład w instalacjach monitoringu czy w systemach AV, nawet tych najbardziej rozbudowanych, już niekoniecznie. W zestawie z naszym procesorem KMU-100 nasze nowe kamery 4K są bardzo intuicyjne, jeżeli chodzi o obsługę, zapewniają szereg funkcjonalności i przede wszystkim wykluczają konieczność ich obsługi przez specjalistów: nie potrzebujesz zaawansowanych operatorów, nie potrzebujesz dużych statywów kamerowych, specjalistycznego oświetlenia itd. Dzięki temu nasze kamery stają się osiągalne dla większej liczby odbiorców. 

 

 

Jakimi referencyjnymi instalacjami może się pochwalić firma Datavideo?
Mamy na swoim koncie ogromne instalacje eventowe, w ramach których firma Datavideo była jednym z dostawców rozwiązań, mamy oczywiście cały szereg różnych produktów dla potrzeb broadcastu. Zrobiliśmy przykładowo instalację we Francji, gdzie wykorzystywanych było sto pięćdziesiąt egzemplarzy konwertera DAC-70. Potężny zestaw switchy dostarczyliśmy przykładowo również do Nigerii itp. Odpowiedź na to pytanie nie jest prosta, ponieważ współpracujemy bardzo blisko z naszymi dystrybutorami i to im powierzona jest sprzedaż produktów, w związku z tym my często nawet nie wiemy, kto jest klientem końcowym naszych rozwiązań. 

 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

PRODUCENT: DataVideo - www.datavideo.com

DYSTRYBUTOR: WAMM - www.wamm.pl

reklama
galeria
czytaj także:
nowosci

datavideo SE-500MU

Nowy, czterokanałowy przełącznik wideo #datavideo SE-500MU zaprezentowany na #ise2018 to niewielkie, montowane w racku urządzenie o wielkości 1U umożliwiające przyjęcie czterech sygnałów HDMI. Na pokładzie SE-500MU znalazł się skaler, możliwość realizacji przejść MIX, WIPE, CUT, efekty wyciemnienia, picture in picture, podział ekranu oraz kluczowanie Luma Key. Dodatkowo urządzenie posiada dwa wyjścia: multiview oraz PGM co może być wielką zaletą w przypadku zastosowania monitora podglądowego dla prezentera czy prowadzącego. Łatwe zarządzanie urządzeniem oferuje dedykowana aplikacja dostępna zarówno na komputery Windows, mac OS jak i tablety pracujące pod kontrolą systemu iOS oraz Android. Dzięki temu realizator może zarządzać urządzeniem zainstalowanym np. w serwerowni bezpośrednio z sali konferencyjnej czy wykładowej.

TAGI:

DataVideo
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.