Sanktuarium Narodowe św. Jana Pawła II

UDOSTĘPNIJ:
29-09-2017

Sanktuarium Narodowe św. Jana Pawła II to nie tylko miejsce, w którym ludzie uczą się historii – przychodzą tam, żeby jej doświadczyć.

Sanktuarium sytuowane w pobliżu Bazyliki Narodowego Sanktuarium Niepokalanego Poczęcia w Waszyngtonie mieści dziewięć galerii, które pozwalają odwiedzającym zapoznać się z życiem św. Jana Pawła II. Wystawa obejmuje okres od jego narodzin, przez kapłaństwo i posługę jako biskupa, niezwykły dwudziestosześcioletni pontyfikat, aż do śmierci w 2005 roku, na zakończenie przybliżając proces kanonizacji w 2014 roku.

Zakon Rycerzy Kolumba rozpoczął remont sanktuarium, które w zamyśle miało stać się nie tylko hołdem dla św. Jana Pawła II, jego życia i poświęcenia, lecz również miejscem kultu i edukacji. Zakon zaangażował w projekt uznaną międzynarodową firmę Gallagher & Associates specjalizującą się w projektowaniu przestrzeni muzealnych. Jej zadaniem było opowiedzenie i uczczenie pamięci Papieża najlepiej, jak potrafią, poprzez stworzenie multimedialnej wystawy „Dar miłości: życie Jana Pawła II (A Gift of Love: The Life of St. John Paul II)” na powierzchni blisko 1500 m2. Prace ukończono 1 lipca 2014 roku, a liczba zwiedzających każdego roku przekracza osiemnaście milionów. Uwagę wielu osób zwracają dwie zaokrąglone sale, wielodotykowe, interaktywne tablice czy interaktywna ściana wideo złożona z sześciu ekranów. Nie mniejsze zainteresowanie wzbudzają również systemy wyświetlania wideo marki Planar (Matrix i Mosaic), interaktywne komputery i inne innowacyjne rozwiązania technologiczne mające na celu przybliżyć życie św. Jana Pawła II w niezapomnianej, wspomagającej kontemplację formie.

Firma Gallagher & Associates od początku miała wizję miejsca, którego aranżację zlecił Zakon. W dostarczeniu niezbędnej technologii i zaplecza odpowiedzialna była firma Design & Production Inc. oraz wielu wyspecjalizowanych podwykonawców, bez których projekt nie zakończyłby się sukcesem. Przed przystąpieniem do finalizacji pomieszczeń jeden z podwykonawców, Donna Lawrence Productions, spędził wiele w dni w Rzymie, archiwizując archiwa, nagrania dźwiękowe, przygotowując równocześnie ujęcia wideo wykonane w jakości 5K Ultra HD. Wszystko musiało zostać wykonane perfekcyjnie, nie było miejsca na półśrodki.

„Zlecenie, które zaproponowała firma Gallagher and Associates, było na tyle ciekawe, że nie mieliśmy żadnych wątpliwości, aby się go podjąć” – powiedziała Donna Lawrence, właścicielka Donna Lawrence Productions. „W rzeczywistości powiedziano nam, że mamy przenieść odczucie bycia w Rzymie do nowo powstałej przestrzeni oraz zobrazowania historii św. Jana Pawła II najlepiej, jak potrafimy” – dodała.

 

 

Zwiedzający zaczynają swoją podróż od największego pomieszczenia, poruszając się w kierunku mniejszych, połączonych ze sobą galerii wyposażonych w interaktywne ekrany i artefakty, kończąc doświadczenie obcowania z historią w mniejszym niż pozostałe pomieszczeniu, pozwalającym obcować z wizerunkiem Papieża zastrzeżonym dotychczas dla najbliższych.

Historia życia Karola Wojtyły opowiedziana została dzięki najnowszym zdobyczom technologii projekcji obrazu. Tuż po wejściu do sanktuarium goście w pierwszym pomieszczeniu przenoszą się do Watykanu na plac przed Bazyliką św. Piotra. Za doświadczenia wizualne odpowiada otaczający tę przestrzeń ekran ułożony w półokręgu, o wysokości 3,65 m i szerokości 20,7 m, na którym obraz wyświetla pięć projektorów Titan WUXGA 3D marki Digital Projection. „Półokrągły ekran jest zupełnie gładki, bez żadnych przerw i krawędzi” – powiedział Bob Haroutunian właściciel PPI Consulting.

W trakcie podróży zwiedzający trafiają do drugiego pomieszczenia z podobnym ekranem, lecz zrealizowanym na mniejszą skalę. Zamiast pięciu projektorów zastosowano trzy, które w zupełności wystarczyły, aby w ostatnim pomieszczeniu przybliżyć ostatnie dni życia papieża, i stworzyć odpowiedni nastrój.

Przekazanie treści w sposób niezapomniany i wyjątkowy wymagał odpowiedniego sprzętu. Dlatego Lawrence i jego zespół wybrali projektory Titan WUXGA 3D, ponieważ pozwoliły one stworzyć projekcję, dzięki której zwiedzający mogą w Sanktuarium Narodowym św. Jana Pawła II poczuć się jak w Watykanie.

PRODUCENT: Digital Projection - www.digitalprojection.com

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO AVT - www.proaudio.pl

reklama
ostatnie nowosci
czytaj także:
wywiady

Tomasz Kwiecień o historii, działalności i planach firmy ProAUDIO-AVT na przyszłość

Budowanie portfolio produktów przez dystrybutora nigdy nie jest zadaniem łatwym. Oczywistym rozwiązaniem wydaje się zgromadzenie jak największej liczby marek, które w myśl zasady długiego ogona mogą zapewnić stabilność biznesową i maksymalizację zysku. Szybko może się okazać jednak, że wzajemnie się zwalczają, a i promocja i działania marketingowe w odniesieniu do kilkunastu czy kilkudziesięciu marek nie są w cale zadaniem łatwym, a często wręcz niemożliwym. Dlatego strategia budowania portfolio w firmie sprzedającej rozwiązania AV jest kluczowa i wymaga odpowiedniej strategii. Kluczem do sukcesu jest to, aby produkty wzajemnie się uzupełniały i aby oferta składała się z rozwiązań z różnych półek cenowych i o różnym zaawansowaniu.  Zapraszamy do rozmowy o tym, jak wyglądało kształtowanie się oferty produktowej we wrocławskiej firmie ProAUDIO-AVT, jakie rozwiązania znajdują się w niej dzisiaj oraz jak wyglądały początki działalności – o tym wszystkim opowiedział nam prezes Zarządu firmy, Tomasz Kwiecień. 

TAGI:

Digital Projection
Realizacja
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.