Prolight + Sound 2018 w odsłonie AV

UDOSTĘPNIJ:
25-04-2018

Tegoroczna edycja P+S 2018 była wyjątkowa pod wieloma względami, jednak z naszego punktu widzenia najistotniejsza była obecność producentów związanych z branżą AV.

Jednych z nowych punktów na mapie Prolight+Sounds 2018 było skupienie się na systemach immersyjnych, wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości oraz rejestracji obrazu w 360°. Zapoczątkowana w tym roku strefa Immersive Technology Forum pozwoliła wystawcom na nową formę ekspresji. To krok milowy w rozwoju targów, gdzie wcześniej nie spotykaliśmy tak wielu przedstawicieli branży AV. Nic jednak w tym dziwnego, ponieważ branża nagłośnieniowa i oświetleniowa często wspiera się rozwiązaniami zarezerwowanymi dotychczas dla instalacji stałych. Podczas targów powstało kilka specjalnych miejsc poświęconych systemom immersyjnym.

Ogromne zainteresowanie wzbudzały: Powersoft Deva, moduły instalacyjne IS7p i IS10p, L-Acoustics L-ISA oraz najnowsza technologia odtwarzania i generowania dźwięku bazująca na obiektach - Soundspace od d&b audiotechnik.

W halach Frankfurt Fair and Exhibition Centre mieliśmy okazję przyjrzeć się dziesiątkom rozwiązań AV wielu bliskim nam producentom. Targi Prolight + Sound 2018 łącznie z Musikmesse zanotowały ponad 90 000 odwiedzających ze 152 krajów.

 

Na zakończenie P+S 2018 przyznane zostały nagrody Prolight + Sound International Press Awards (PIPA) dla najważniejszych rozwiązań AV.

Główna nagroda w kategorii „Best Video” powędrowała do Digital Projection za stworzenie innowacyjnego projektora Insight 8K, natomiast w kategorii Best AV System Integration zwycięzcą zostało Barco, dzięki wyjątkowej ścianie wideo UniSee składającej się z trzech komponentów.

 

Podczas tegorocznej edycji P+S 2018 po raz pierwszy mieliśmy okazję zobaczyć tak wiele urządzeń związanych z branżą AV. Był to zamierzony cel i w przyszłym roku spodziewamy się jeszcze więcej.

„Pozytywny odzew wystawców i liczba osób odwiedzających bezpośrednio zainteresowanych produktami oraz prezentowanymi technologiami utwierdziło nas w przekonaniu, że jesteśmy na dobrej drodze” - powiedział Detlef Braun, członek zarządu Messe Frankfurt.

 

 

Adamson prezentował m.in. zalety najnowszego źródła punktowego, czyli IS7p.

 


Lumen Radio prezentował najnowsze urządzenia przeznaczone do bezprzewodowej transmisji DMX.

 


Visual Production prezentował najnowsze rozwiązania przeznaczone do kontroli oświetlenia.

 

 

Na stoisku GreenGo mieliśmy okazję zapoznać się m.in. z najnowszymi urządzeniami z serii Keypanels.

 


Apart Audio skupił się na promocji najnowszych, instalacyjnych głośników w tym kwadratowego Kubo.

 


Biznesowe stoisko QSC wymagało rezerwacji czasu ze względu na zainteresowanie.

 

 

Audinate skupił się na aspekcie edukacyjnym, udzielając informacji o autorskiej technologii Dante.

 


Firma SSL na swoim stoisku promowała rozwiązania, które możemy zastosować m.in. w wozach transmisyjnych.

 

 

Powersoft skupił się na prezentowaniu możliwości systemu sieciowego odtwarzania muzyki – Deva oraz prezentacji Duecanali.

 

 

Audio-Technica prezentowała m.in. nowe możliwości zaktualizowanego systemu konferencyjnego ATUC-50.

 


Allen&Heath pokazywał rozwiązania z serii dLive, które sprawdzają się w wielu instalacjach na całym świecie.

 


Clear-Com udzielał informacji o możliwościach instalacyjnych swoich najnowszych urządzeń.

 


AudioPressBox i jego najnowsze expandery, a także procesory oparte na Dante odpowiedzialne za dystrybucję sygnału audio.

 


LumenRadio specjalizujący się w bezprzewodowym przesyłaniu sygnału DMX jest marką, która coraz częściej jest obecna na rynku AV.

 


GreenHippo prezentował możliwości najnowszych mediaserwerów.

 

 

Crestron podczas P+S 2018 zaprezentował dziesiątki rozwiązań gotowych na rynek AV, w tym najnowsze kontrolery MPC z serii 3.

 


Panasonic PT-RZ31K to potężny projektor, który zadowoli najbardziej wybrednych integratorów i miłośników kina.

 

 

disguise przedstawił najnowsze mediaserwery oraz przybliżył możliwości technologii OmniCal.

 


Ściany wideo na stoisku NEC robiły ogromne wrażenie pod względem jakości.

 

 

 

Dataton prezentował w akcji integrację Watchout i Blacktrax oraz efekty mapowania obiektów w ruchu.

 


Na targach nie mogło oczywiście zabraknąć Digital Projection i pierwszego projektora pracującego w 8K.

 

 

Głównym punktem stoiska JTS był system konferencyjny CS-120.

 


Na targach natrafiliśmy również na stoisko Ave Stuttgart, gdzie mieliśmy okazję przyjrzeć się rozwiązaniom AV.

 

 

Focusrite Pro prezentował w akcji najnowsze sieciowe interfejsy Rednet.

 


L-Acoustics L-ISA była głównym punktem stoiska producenta. Wyjątkowe rozwiązanie było prezentowane w rzeczywistych warunkach.

 

 

Oddzielna strefa na stoisku d&b audiotechnik miała jedno zadanie – prezentację technologii odtwarzania i generowania dźwięku bazującego na obiektach – Soundspace.

 

 

MiPro prezentował wiele prototypowych rozwiązań, które wkrótce pojawią się na rynku.

 


Mediaserwery Analog Way robiły wrażenie podczas wyświetlania obrazu na ścianach wideo.

AUTOR: Arkadiusz Kowalski

ZDJĘCIA: Marcin Ziniak i Arkadiusz Kowalski

ostatnie wydarzenia

IP Audio, Dante, Ravenna, AES67

XXI wiek niesie ze sobą ogromny postęp technologiczny. We wszystkich dziedzinach jego tempo zaskakuje nawet analityków, nie inaczej jest w branży audio. Złożoność przedsięwzięć, dostępność narzędzi oraz wymagania stawiane przed inżynierami trudniącymi się przygotowaniem owych wymagają niebagatelnej wiedzy, często też planowania z wyprzedzeniem działań podejmowanych później na miejscu realizacji. Szeroka gama producentów sprzętu wykorzystywanego podczas występów artystycznych, a z drugiej strony standardy radiowe i telewizyjne, stawiają przed realizującymi technicznie osobami nie lada wyzwanie. Jak pogodzić wszystkie strony i wybrać najlepsze rozwiązania? Odpowiedzi na to i pytania pokrewne miało przynieść szkolenie z integracji systemów i protokołów audio.

TAGI:

targi
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.