iiyama ProLite TFxx15MC-B1 - seria monitorów dotykowych

UDOSTĘPNIJ:
28-03-2018

Monitory informacyjne zagościły już na dobre w biurach wielu firm. Witają nas, gdy tylko wchodzimy do budynków, towarzyszą w poczekalniach czy korytarzach, a nawet pracują w zewnętrznych totemach, wspomagając komunikację firm z klientami. Jednakże takie wykorzystanie wyświetlaczy przestaje być wystarczające – użytkownicy chcą informacji spersonalizowanej, możliwej do uzyskanie dokładnie wtedy, gdy jej potrzebują – szybko i efektywnie. 

Spełnienie tej potrzeby wymaga urządzeń trwałych, łatwych w integracji ze sobą i zapewniających duży komfort dla użytkownika. Samo dodanie dotykowego interfejsu do monitora nie zawsze wystarczy, ważne jest uwzględnienie warunków pracy systemu. Dziś przyjrzymy się całej serii dotykowych monitorów, sprawdzając, jakie rozwiązania proponują inżynierowie z firmy iiyama.

Opisywana seria 15 zawiera monitory o przekątnych od 10 przez 15, 22 aż do 24 cali. Możliwy jest więc dobór urządzenia zarówno do niewielkich, ciasnych przestrzeni, jak i do większych instalacji. Mimo małych rozmiarów każdy monitor ma szeroki zestaw przyłączy sygnałowych – wejścia wideo to VGA, HDMI, DisplayPort oraz wyjście analogowe audio na złączu 3,5 mm mini jack. W zestawie z monitorem znajdziemy kable DP, HDMI, USB i zasilający. Możemy więc podłączyć do każdego monitora lokalny odtwarzacz wideo, a wykorzystując do tego celu złącze DisplayPort mamy gwarancję, że kabel nie wypadnie podczas użytkowania. Co istotne, także sam kabel zasilający dzięki nakręcanej wtyczce jest zabezpieczony przed przypadkowym odłączeniem, co zwiększa niezawodność całego systemu. Jeżeli odtwarzacz sprzężony z monitorem wyposażony jest w system operacyjny, to integracja obrazu z dotykiem stanie się jeszcze prostsza. Każdy monitor wyposażony jest w technologię plug-and-play (interfejs HID), a więc jest w pełni kompatybilny z systemami operacyjnymi Windows i Linux.

Frontem każdego opisywanego monitora jest gładka, szklana powierzchnia z wbudowaną pojemnościową technologią dotyku. Mamy więc pierwszą istotną cechę pozwalającą zainstalować monitor w miejscach, gdzie będzie intensywnie wykorzystywany przez wielu różnych użytkowników.

 

 

Technologia pojemnościowa wykorzystuje przewodnictwo elektryczne. Dotyk wykrywany i lokalizowany jest w miejscu, w którym zmienia się pojemność elektryczna szklanej powłoki pokrywającej panel LCD. Powłoka jest czuła na dotyk wykonywany palcem lub specjalnym rysikiem i obsługuje do dziesięciu jednoczesnych dotyków.

Wszystkie opisywane monitory mają klasyfikację IP65 (front). Oznacza to, że do wnętrza monitora nie dostaną się pyły oraz że są obudowa odporna jest na działanie strumienia wody. To już druga cecha wskazująca na możliwość użycia monitora w trudnych warunkach. Najciekawszym rozwiązaniem jest jednak piankowa otulina o grubości 8 mm wzdłuż krawędzi obudowy, zapewniająca dokładne przyleganie monitora do miejsca montażu. Dzięki temu łatwiej jest zapanować nad warunkami pracy dołączonych do monitora akcesoriów, otulina zapewnia bowiem dokładne przyleganie monitora do miejsca montażu.  

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.