Relacart CS-300

UDOSTĘPNIJ:
28-06-2017

Konferencyjny rynek audio rozrasta się w bardzo szybkim tempie. Powoduje to również wzrost wymagań odnośnie niezawodności i jakości sprzętu nagłośnieniowego. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, firma Relacart zaproponowała nowy model systemu konferencyjnego – CS-300.

Marka Relacart od wielu lat znana jest z produkcji wysokiej jakości mikrofonów bezprzewodowych, jednak ma w ofercie również systemy konferencyjne. Dostępne są rozwiązania zarówno przewodowe, jak i bezprzewodowe, a odbiorcami są urzędy miast, centra konferencyjne i hotele, więc nowa propozycja systemu konferencyjnego z pewnością przykuje uwagę niejednego użytkownika.

Sercem opisywanego systemu jest jednostka centralna CS-300M. Zarządza ona pracą wszystkich elementów oraz zasila pulpity mikrofonowe. Standardowo możemy podłączyć ich czterdzieści, jednak po zastosowaniu dodatkowych zasilaczy ta liczba wzrasta do stu czterech pulpitów pracujących jednocześnie.

Urządzenie mieści się w eleganckiej metalowej obudowie wykonanej w standardzie rack o wysokości 1U. W centralnej części możemy znaleźć bardzo wyraźny ekran OLED, na którym prezentowane są informacje o aktualnym stanie systemu. Razem z zestawem dotykowych przycisków służy on również do dokonania konfiguracji.

Na tylnej płycie umieszczono bogaty zestaw gniazd, m.in. symetryczne i niesymetryczne wyjście audio, wejście i wyjście aux czy sterujące RS-232/422. Oprócz tego producent dodał interfejs Dante do połączenia z cyfrową siecią audio pracującą w tym standardzie. Dwa złącza magistrali systemowej, które służą do podłączenia pulpitów, wyposażono w system zabezpieczający przed przypadkowym rozłączeniem.

Bardzo ciekawą funkcją zaimplementowaną w jednostce jest wbudowany sterownik kamer wideo, które również znajdują się w ofercie producenta. Maksymalnie cztery obrotowe kamery są podłączane bezpośrednio do jednostki, która przełącza obraz i zmienia ich pozycje na podstawie aktualnie uruchomionego mikrofonu.

 

Dostępne są cztery różne tryby pracy systemu:

1. automatyczny (z ograniczeniem czasowym) – pozwala na tylko jeden aktywny mikrofon jednocześnie, a dodatkowo ustalenie maksymalnego czasu wypowiedzi; gdy ten zostanie przekroczony, sygnał zostanie zastąpiony przez następny w kolejce mikrofon

2. FIFO – pozwala uczestnikom odbierać głos osobie, która jest aktywna najdłużej. Definiujemy maksymalną liczbę mówców (od jednego do czterech)

3. tryb żądania (request) – chęć wypowiedzi zostaje zgłoszona osobie prowadzącej, która udziela (lub nie) głosu

4. vox – mikrofony aktywowane są głosem, bez użycia przycisków.

Warto wspomnieć również o funkcji autogain, która automatycznie dopasowuje poziom wzmocnienia, dzięki czemu pozwala w znacznej mierze uniknąć sprzężeń akustycznych oraz poprawia klarowność wypowiedzi.

Same pulpity występują w dwóch wersjach: CS-300C dla przewodniczącego (Chairman) oraz CS-300D dla pozostałych uczestników (Delegate). Różnią się one jedynie dodatkowym przyciskiem, który pozwala przewodniczącemu na udzielanie głosu. Obie wersje mają pojemnościowy przetwornik na gęsiej szyjce o długości 42 cm, wbudowany głośnik i wyjście słuchawkowe oraz wyświetlacz OLED. Całość jest wykonana zgodnie ze standardem ICE60914.

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.