QSC Q-SYS Core 110f

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Amerykańska firma QSC, której interesy w Polsce reprezentuje Aplauz, znana jest nam głównie z wysokiej jakości systemów nagłośnieniowych, jakkolwiek nie jest to jedyny obszar jej zainteresowań. Dość prężnie działa też na rynku instalacyjnych systemów AV, a sztandarowym produktem w tej dziedzinie jest QSC Q-SYS. To system umożliwiający dystrybucję różnego typu treści multimedialnych, których prezentacją można sterować na szereg sposobów i w obiektach o zróżnicowanej wielkości. Tematem tego tekstu jest działający, najmniejszy w ramach systemu Q-SYS Core procesor DSP, Core 110f. Choć wygląda dość niepozornie, pozwala realizować wszystkie funkcje, jakie udostępnia cała platforma Q-SYS, łącznie – co bardzo istotne – z obsługą protokołu AES67.

Core 110f ma postać modułu rackowego o wysokości 1 U, głębokości 282 mm i masie 5 kg. Wyposażony został bogato i we wszystko, co niezbędne. Panel przedni jest dość prosty – ot, wyświetlacz, dwa przyciski i dwa porty USB – aczkolwiek bardzo elegancki. Za to na tylnym jest aż gęsto. Nie ma jednak potrzeby szczegółowego opisywania, co gdzie się znajduje, bo to doskonale widać na fotografiach. Procesor wyposażony jest w impulsowy zasilacz sieciowy. Co więcej, w sytuacjach awaryjnych może być zasilany z dwunastowoltowego akumulatora, a więc mamy tu do czynienia z pewnego rodzaju redundancją zasilania.

 

 

Oprócz standardowych kanałów wejściowych i wyjściowych, których do dyspozycji mamy po osiem, Core 110f oferuje tzw. kanały Flex. Jest to autorskie opracowanie QSC. Najprościej mówiąc, Flexy to kanały analogowe, które użytkownik może skonfigurować w dowolny, wygodny i potrzebny sobie sposób – jako wejściowe (mikrofonowo-liniowe z zasilaniem fantomowym) bądź wyjściowe. Pozwala to dostosować ich liczbę bez konieczności dokupowania dedykowanych kart we/wy. Co więcej, Core 110f wyposażono w złącza do obsługi komunikacji głosowej VoIP (procesor potrafi obsłużyć szereg równoległych linii) oraz POTS, czyli standardowe złącze telefoniczne. To czyni z niego urządzenie mogące pośredniczyć w obsłudze np. telekonferencji. Dodatkową opcją transmisji cyfrowych sygnałów do i z procesora jest opisany mianem USB Device port Audio USB. Umożliwia on strumieniowy przesył szesnastu kanałów w obu kierunkach. Co interesujące, każdy z tychże może być widziany z zewnątrz jako niezależny port USB. Transmitowane sygnały mogą być próbkowane z częstotliwością do 48 kHz i w wybranej rozdzielczości – szesnasto- bądź dwudziestoczterobitowej. Dostępnych jest też sześć (dwa, o czym wspomniano, na przednim panelu) złącz USB Host. Pozwalają one procesorowi pełnić rolę hosta dla innych urządzeń, w tym peryferyjnych z rodziny Q-SYS. 

Do programowania Q-SYS Core 110f wykorzystuje się to samo oprogramowanie co dla całej platformy Q-SYS, czyli Q-SYS Designer. Praca z software’em jest prosta i przyjemna, sprowadza się w pierwszej fazie do rozrysowania, a właściwie poukładania, struktury przetwarzania i komutacji sygnałów. Odbywa się to w większości metodą przeciągnij i upuść. 

 

AUTOR: Marek Korbecki, AVIntegracje

PRODUCENT: QSC - www.qscaudio.com

DYSTRYBUTOR: Aplauz - www.aplauzaudio.pl

reklama
galeria
czytaj także:
testy

QSC PTZ-IP 12x72, PTZ-IP 20x60

Kiedy zobaczyłem dumną nazwę marki QSC, natychmiast skojarzyłem ją z urządzeniami audio. Oczywiście firma jak najbardziej ma w swojej ofercie doskonałe rozwiązania dla tego sektora. Ba! Nawet pierwsze założenia były takie, aby firma produkowała wzmacniacze gitarowe. Tak właśnie zaczynał Pat Quilter pięćdziesiąt lat temu – budował w Kalifornii wzmacniacze, zaspokajając tym samym potrzeby lokalnego rynku. Jak wspomina Pat, to, co dziś kryje się pod nazwą QSC, przeszło jego najśmielsze oczekiwania. Obecnie QSC to kompleksowe i wysokiej klasy rozwiązania dla rynku audio i wideo. Potężna fabryka nadal jest zlokalizowana na terenie USA w Costa Mesa w Kalifornii. Firma zatrudnia ponad czterysta osób, a jej biura są rozsiane po całym świecie. Największy kompleks QSC w Europie zlokalizowany jest na terenie Belgii. Skoro QSC to również rozwiązania dla rynku wideo, to dziś „pod lupą” ocenimy dwie ruchome kamery tego producenta. 

TAGI:

QSC
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.