Powersoft Audio seria Quattrocanali

UDOSTĘPNIJ:
28-02-2018

Rynek wzmacniaczy mocy przeżywa kulminację trwającego jakiś już czas rozkwitu, jeśli chodzi o liczbę i różnorodność produkowanych jednostek. Obserwujemy coraz nowsze produkty firm, które od dawien dawna zajmują się wyrobem wzmacniaczy mocy oraz tych, które od niedawna wojują na rynku „końcówkowym”. Powersoft to marka o stosunkowo krótkiej historii, gdyż jej początek miał miejsce około roku 1996; powstała z inicjatywy trzech osób: braci Lastrucci (Luca i Claudio) i Antonia Perucha, których połączyła miłość do muzyki i pasja technologiczna.

Powersoft od zawsze zaskakuje bardzo dobrej jakości produktami, których cechą charakterystyczną jest niewielki rozmiar w stosunku do produkowanej mocy. Swego czasu serie M i K były jednymi z popularniejszych wzmacniaczy touringowych, a całkiem świeża seria X, obejmująca dwa wzmacniacze – cztero- i ośmiokanałowy, narobiła sporo zamętu we współczesnym postrzeganiu końcówki touringowej. Prawdopodobnie firma będąca świadoma jakości prezentowanej technologii postanowiła przenieść pomysły sprawdzone w seriach K i X na nową serię wzmacniaczy, tym razem instalacyjną. Wspomniana seria obejmuje trzy rodzaje produktów: dwu-, cztero- i ośmiokanałowe. W niniejszym tekście przybliżymy wzmacniacze Quattrocanali.

 

Charakterystyka serii
Powersoft Quattrocanali jest produkowany w trzech opcjach mocowych, opisanych symbolami 1204 (słabsza), 2404 (mocniejsza) i 4804 (najmocniejsza). Każda wersja występuje w wersji podstawowej lub w opcji z Dante i DSP. Wszystkie wersje wzmacniacza wyposażone są w legendarny już, uniwersalny zasilacz impulsowy z korekcją współczynnika mocy i o zadziwiającej tolerancji do 400 V prądu przemiennego. Wzmacniacze Quattrocanali mają na pokładzie drugi zasilacz umożliwiający działanie konserwacyjne i diagnostyczne – również w przypadku głębokiego uśpienia urządzeń w instalacji. W tym miejscu warto zaznaczyć, że wzmacniacze tej serii większość parametrów związanych z konstrukcją mają jednakowe, a tym, co je różni, jest moc wyjściowa. We wszystkich wersjach zajmuje on przestrzeń rackową 1U, waży 7 kg i ma ten sam zasilacz impulsowy. Wszystkie trzy modele są w stanie napędzać instalacje wysokonapięciowe w formacie 70 V i 100 V bądź urządzenia o niskiej impedancji, również w konfiguracjach mieszanych – rodzaj obciążenia możemy wybrać dla każdego kanału osobno.

 

Wyposażenie i możliwości
Wzmacniacze zostały wyposażone w szereg zabezpieczeń i technologii, które mają zapewnić jak najdłuższe i bezawaryjne działanie jednostki. Znajdujemy tu takie rozwiązania jak zabezpieczenie prądu przemiennego, które ma za zadanie zamknąć dopływ zasilania, gdy napięcie sieciowe znajduje się poza zakresem roboczym; clip limiter, zapobiegający przedostaniu się mocno obciętych kształtów fali do głośników, zachowując przy tym pełną szczytową moc wyjściową; zabezpieczenie prądu stałego mające na celu chronić przed pojawieniem się infradźwięków na wyjściach wzmacniacza; zabezpieczenia VHF (very high frequency) uniemożliwiające przedostanie się do głośników niesłyszalnych, sygnałów wysokich częstotliwości; zabezpieczenie przeciwzwarciowe; long term limiter, zabezpieczający głośnik przed stałymi długoterminowymi sygnałami RMS (nie audio), zmniejszając maksymalną moc wyjściową oraz zabezpieczenie termiczne, połączone ze sterowaniem wentylatora o zmiennej prędkości.

 

 

Dzięki DSP użytkownik ma dostęp do EQ na wejściu (dostępne są wszystkie typy filtrów – FIR, IIR i ALL-PASS), crossovera i opóźnień zarówno na wejściu, jak i wyjściu. W dużym skrócie – układ DSP jest identyczny jak we flagowej serii X, co daje również dostęp do bardzo szerokiej bazy gotowych presetów do większości głośników dostępnych na profesjonalny rynku. Procesor zapewnia pełen dostęp do monitoringu pracy urządzenia, który obejmuje takie parametry jak: stan pracy zasilacza, obciążenie wyjść, czy temperatura pracy. Najważniejszym atutem wydaje się być możliwość sterowania wzmacniaczem z poziomu tabletu – dzięki webserwerowi występującemu w wersjach DSP+D. Dodatkowo możemy zapisać w pamięci wzmacniacza pliki mp3 i zarządzać nimi również z poziomu tabletu. W przypadku mniejszych przedsięwzięć pozwala to zbudować całą instalację w oparciu o jeden wzmacniacz z uwzględnieniem również interfejsu użytkownika, muzyki tła czy komunikatów ostrzegawczych.

AUTOR: Marek Heimbürger, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Powersoft

PRODUCENT: Powersoft - www.powersoft-audio.com/en/

DYSTRYBUTOR: Sound Trade - www.soundtrade.pl

reklama
galeria

TAGI:

Powersoft
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.