Panasonic PT-RZ970

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Projekcja z wykorzystaniem laserowego źródła światła pozwoliła wyeliminować jedną z największych wad projektorów – konieczność częstej wymiany lampy. Co więcej, takie rozwiązanie umożliwia bardzo szybkie rozpoczęcie projekcji – niemal natychmiast po włączeniu projektora, oraz uzyskuje stałą jasność znacznie dłużej niż deklarowane zwykle 20 000 godzin, jeśli tylko zaakceptujemy nieznaczne zmniejszenie tego parametru. Dokładając do kompletu całkowicie zamknięty układ optyczny, uzyskamy esencję tego, czym charakteryzuje się opisywany dziś projektor. 

Projektor umieszczony dziś pod redakcyjną lupą to najlepiej wyposażony model całej serii RZ-970. Firmie Panasonic udało się zamknąć szereg unikalnych funkcjonalności w kompaktowej obudowie, uzyskując relatywnie niewielki projektor, który można wykorzystać zarówno w instalacjach stałych, jak i czasowych. Panasonic PT-RZ970 wykorzystuje technologię projekcji opartą o mikrolusterka (DMD), na które pada światło z koła fosforowego pobudzanego do świecenia przez niebieski laser.

 

 

Wszystkie te elementy, wraz z czterosegmentowym kołem kolorów Quartet Colour Harmoniser, składają się na system zdolny do precyzyjnego i szerszego niż u konkurencji odwzorowania kolorów przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jasności obrazu. Opisana technologia Solid Shine to autorskie opracowanie, które znaleźć można jedynie w wybranych, topowych produktach Panasonic. Podstawowy obiektyw o współczynniku projekcji 1,7–2,4 : 1 może być wymieniony na inny, dzięki czemu uzyskujemy zakres projekcji od 0,8:1 do 1,0:1 oraz od 1,3:1 aż do imponującego 8,6:1. Zestaw obiektywów uzupełniają dwa obiektywy stałoogniskowe o współczynnikach odpowiednio 0,36:1 i 0,8:1. Wszystkie obiektywy ze zmienną ogniskową mają zmotoryzowany zoom i focus. Mamy więc możliwość zastosowania urządzenia w każdej instalacji.

 

 

 

Deklarowany przez producenta czas pracy projektora do utraty 50% jasności to 20 000 godzin przy pełnej jasności 10 000 lumenów i 24 000 przy zmniejszeniu jasności do 7500 lumenów. Przy redukcji jasności do 2500 lumenów uzyskujemy 87 600 godzin, co przekłada się na dziesięć lat nieprzerwanego świecenia. Projektor ma konstrukcję przystosowaną do pracy 24/7 i to w dowolnej orientacji; w zakresie 360° wokół wszystkich trzech osi. Dzięki temu możliwe jest wykorzystanie urządzenia w pomieszczeniach o wysokim zapyleniu (np. z wykładzinami na podłogach) oraz o intensywnym ruchu pieszym. Wszystkie powyższe parametry zapewniają intensywną eksploatację PT-RZ970 w muzeach, uczelnianych salach wykładowych czy większych salach konferencyjnych. 

AUTOR: Andrzej Pawluś, AVIntegracje

PRODUCENT: Panasonic - business.panasonic.eu

DYSTRYBUTOR: Inter Consult - www.interconsult.pl

reklama
galeria
czytaj także:
wydarzenia

World Masters of Projection Mapping

W swoich początkowych latach mapping był techniką stosowaną tylko przez garstkę specjalistów, tworzących swoje projekty tylko na zlecenie agencji eventowych, domów mediowych czy miast. Bardzo szybko jednak również artyści niezwiązani wcześniej ze sztuką wideo zaczęli sięgać po mapping i traktować go jako kolejny, równorzędny środek wyrazu. Aby jednak móc zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swoją twórczość, konieczne jest zapewnienie bardzo konkretnych warunków, przestrzeni i sprzętu. Wyczuwając tę potrzebę, coraz więcej organizacji, instytucji i miast zaczęło organizować przeglądy, festiwale i konkursy, w trakcie których artyści mogą porównać swoje prace, a publiczność może zobaczyć panujące trendy i wiele różnych prac w jednym miejscu. Jedną z najmłodszych tego rodzaju imprez jest zorganizowany w Amsterdamie w ramach Festiwalu Światła konkurs World Masters of Projection Mapping, w trakcie którego artyści prezentowali swoją twórczość na bardzo szczególnym „płótnie”. 

instalacje

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Nowoczesne technologie wyświetlania szturmem wtargnęły do przestrzeni muzealnych. Z niewielkimi wyjątkami praktycznie nie sposób już spotkać wystawy, na której nie znajdowałyby się urządzenia prezentujące filmy, grafiki, animacje, prezentacje czy nawet interaktywne aplikacje edukacyjne, upowszechniające treści wystawy za pomocą dotykowego ekranu, klawiatury, a także coraz częściej ruchów i gestów. Materiały wideo są dzisiaj wyświetlanie nie tylko w formie płaskiego obrazu 2D, ale również w postaci mappingu na modelach, kostiumach, manekinach, dwustronnych ekranach, ekranach wodnych czy parowych. Do głosu zaczynają powoli dochodzić także projekcje holograficzne, które umożliwiają oglądanie wyświetlanego obrazu z każdej strony.

Paradoksalnie wszystkie te technologie sprawiają, że historyczne eksponaty zaczynają znikać z przestrzeni muzeum. Prawdziwą sztuką jest umiejętne połączenie eksponatów z epoki z nowoczesną technologią, która pozwoli je ożywić i prezentować w szerszym kontekście. Takie założenia udało się spełnić w ekspozycji Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, zaprojektowanej przez jednego z najlepszych w Polsce architektów – Mirosława Nizio i firmę Nizio Design International, oraz uzbrojonej w nowoczesne rozwiązania z zakresu audio wideo przez krakowskiego integratora – firmę 3Logic. 

TAGI:

Panasonic
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.