Optoma EH515ST

UDOSTĘPNIJ:
30-01-2018

Urządzenia tej marki nie raz gościły na naszych łamach. To firma o światowym zasięgu, mająca swoje siedziby na wielu kontynentach. Główna, europejska siedziba została zlokalizowana w Londynie. To koncern mający wiele twarzy. Należałoby tu wspomnieć choćby o doskonałych rozwiązaniach tej firmy na rynku audio. Myślę tu o Optoma NuForce. Dziś pod lupą projektor przeznaczony dla krótkich dystansów o symbolu EH 515ST.

Oczywiście chyba nie muszę wyjaśniać, że pod hasłem „Krótki dystans:, jakie chciałem nadać temu rozdziałowi, zamierzam zamieścić informację o obiektywie tego urządzenia, przeznaczonemu dla krótkich odległości – między projektorem a powierzchnią projekcyjną. Ten tytuł rzecz jasna nie ma nic wspólnego z żywotnością np. źródła światła. Ale skoro już o nim mowa, to EH 515 ST został wyposażony w lampę o mocy 365 W. Jej żywotność jest uzależniona od trybu pracy. W trybie eco sięga 5000 godzin, a w tzw. trybie jasnym – 3000 godzin. Przetwornik stanowi pojedynczy układ DLP o wielkości 0,65 cala. To pozwala uzyskać rozdzielczość 1920 × 1080. Jasność układu optycznego określono na 5000 ANSI lumenów, a współczynnik kontrastu to 10 000 : 1. Optoma oferuje znacznie szerszą ofertę projektorów, określanych jako short throw. Prócz EH515ST możemy znaleźć w ofercie model o nieco większym przetworniku DLP (0,67 cala) pod nazwą WU 515 ST. Choć model WU został oparty na tym samym źródle światła, to jasność układu optycznego jest nieco większa. Wynosi ona 5500 ANSI lumenów. Większy przetwornik ma wpływ rzecz jasna na nieco większą rozdzielczość. Projektor ten w odróżnieniu od EH pracuje z rozdzielczością WUXGA 1920 x 1200. Oba produkty (zarówno EH 515 ST, jak i WU515 ST) są dostępne w wersjach wyposażonych w technologie HDBaseT. Jak wiadomo standard ten jest stosowany przez większość liczących się producentów i umożliwia między innymi przesyłanie obrazów o dużych rozdzielczościach na znaczne odległości, przewodem z złączami RJ45. 

 

 

 

Większość potencjalnych klientów zwraca uwagę głównie na parametry dotyczące jasności oraz ewentualnie na rozdzielczość. A co może okazać się równie istotne i w co wyposażony jest EH 515 ST? Na przykład kwestie montażowe. Projektory ST lub UST wybieramy zwykle z kilku powodów. Może to być brak miejsca, ale też dla komfortu – to w momencie przeprowadzania różnych prezentacji. Komfort polega na tym, że w przypadku projekcji przedniej nie ma konieczności przebywania osoby prowadzącej oraz części słuchaczy w strumieniu światła emitowanego przez projektor. Bliska odległość obiektywu od płaszczyzny projekcyjnej eliminuje ten dyskomfort, zachowując jednocześnie sporą powierzchnię projekcyjną. To samo będzie dotyczyło np. instalacji performatywnych, wystaw muzealnych z wykorzystaniem multimediów, czy też kameralnych scen teatralnych. Możliwość uzyskania dużego formatu z niewielkiej odległości pozwoli też na wykorzystać to urządzenie do projekcji tylnych, nawet w miejscach, gdzie za ekranem jest niewiele przestrzeni. 

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.