NTi Audio XL2

UDOSTĘPNIJ:
28-03-2018

NTi Audio (Neutrik Test Instruments) to marka, która wyodrębniła się z firmy Neutrik. Ma w swojej ofercie bogaty asortyment urządzeń pomiarowych, a ich flagowym przedstawicielem jest ręczny analizator XL2.

Budowa i funkcje urządzenia
Miernik XL2 wraz z mikrofonami pomiarowymi, dostępnymi opcjonalnie, umożliwia pomiar natężenia dźwięku. Wartości mierzone jednocześnie w czasie rzeczywistym to między innymi Actual, Lmin, Leq, LCpeak z wagą F, S w dziedzinie czasu i wagą A, C, Z w dziedzinie częstotliwości. Poza analizami szerokopasmowymi, mamy możliwość pomiaru widma w czasie rzeczywistym, stosując rozdzielczość 1/1 lub 1/3 oktawy. Opcja ta sprawdzi się idealnie w czasie optymalizacji systemów dźwiękowych. XL2 ma również analizator FFT oraz miernik czasu pogłosu RT60. Pierwszy z nich umożliwia wizualizację efektów działania filtrów wąskopasmowych i grzebieniowych. Mierzony jest uśredniony poziom Leq w trzech zakresach pasma oraz poziom rzeczywisty. Jeśli chodzi o miernik czasu pogłosu, analizuje on zanikanie energii dźwięku metodą Schroedera, pracując w paśmie 63 Hz do 8 kHz. Niezbędnym sygnałem testowym jest źródło przebiegu impulsowego lub bramkowanego szumu różowego. Ostatnie dwie z głównych cech urządzenia to możliwość pomiaru czasu opóźnienia oraz analizator audio. Dzięki pomiarowi opóźnienia między elektrycznym sygnałem odniesienia a sygnałem akustycznym z głośnika inżynier dźwięku automatycznie otrzymuje dane niezbędne do dokładnej konfiguracji ustawień linii opóźniającej. Wspomniany analizator audio jest wszechstronnym modułem umożliwiającym jednoczesne pomiary poziomu, zniekształcenia (THD + N) i częstotliwości. Zoptymalizowana konstrukcja pozwala mierzyć poziom aż do –112 dB, a zniekształceń do –100 dB. To wszytko dzięki wyposażeniu urządzenia w symetryczne gniazda wejściowe XLR i niesymetryczne gniazda RCA, a także wewnętrzny głośnik i wyjście słuchawkowe. Mimo zainstalowania w XL2 tak wielu funkcji, pozostaje on bardzo intuicyjnym i poręcznym urządzeniem. Wbrew pozorom stanowi to istotny aspekt, gdyż aparat tego typu może być używany w ciężkich i niekomfortowych warunkach. Urządzenie ma wzmocnioną obudowę, chroniącą w razie niefortunnego upadku.

 

 

 

Dodatkowe opcje
Zależnie od wymagań klienta, zestaw może być rozbudowany o kilka dodatków. Najważniejsze z nich to oczywiście wspomniane wcześniej mikrofony pomiarowe – M4260 klasa 2) lub M2210 (klasa 1) o podwyższonych parametrach. Do tego należałoby dodać oczywiście kabel ASD, umożliwiający, poza odsunięciem mikrofonu od miernika, transmisję danych technicznych mikrofonu (jego typ oraz dane kalibracyjne) do XL2. Bardzo ważnymi opcjami są również STI-PA oraz Extended Acoustic Pack. STI-PA to funkcja, która mierzy zrozumiałość mowy w publicznych systemach rozgłoszeniowych, zgodnie z międzynarodowymi normami. Sygnał testowy otrzymujemy na dołączonej płycie. Druga z wspomnianych opcji zawiera rozszerzony pakiet akustyczny, który pozwala wyrazić wyniki pomiaru natężenia dźwięku jako statystyczne rozkłady w percentylach, TaktMax, poziom wystawienia na dźwięk, a także ważenie czasu impulsu i FFT wysokiej rozdzielczości. Projektanci XL2 zadbali o to, by produkt ten mógł zostać dopasowany do praktycznie wszystkich wymagań ludzi pracujących z dźwiękiem. 

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.