Gantom One Pinspot

UDOSTĘPNIJ:
28-06-2017

Firma Gantom Lighting & Controls może być znana naszym czytelnikom jako Darklight. Ta założona w 2010 roku marka wcześniej rzeczywiście miała inną nazwę. To producent specjalizujący się w trudnych przestrzeniach – produkty tej marki można zastosować zwykle tam, gdzie inne oprawy nie zdałyby egzaminu. Dziś mamy do czynienia z tym producentem w wielu miejscach na całym świecie: w parkach rozrywki, muzeach, barach i klubach, kasynach czy w kościołach. W Polsce również – można wymienić przynajmniej jedną świątynię, w której realizację projektu oświetlenia oparto na produktach Gantom Lighting & Controls. Prócz tego w naszym kraju produkty te zauważalne są głównie w restauracjach.

Rzeczywiście wiele miejsc jest oświetlanych za pomocą pinspotów. Jak nietrudno się domyślić, Gantom One jest urządzeniem ledowym. W praktyce, zastępując trzydziestowatowe, halogenowe urządzenia, zmniejszamy pobór mocy do 4,8 W. I to już bardzo dobra informacja odnośnie zastosowania kilkunastu lub kilkudziesięciu takich urządzeń. Pojawi się natychmiast pytanie o płynne wyciemnianie pinspota z ledowym źródłem światła. To rzeczywiście przy wielu oprawach jest niemożliwe. Tu producent zapewnia, że dobór współczynnika PWM został tak opracowany, że w oprawie można płynnie regulować jasnością źródła światła w zakresie od 10 do 100%. Ten pinspot, ze względu na niskie napięcie nie emituje takich ilości ciepła jak w przypadku tradycyjnych zamienników. Dodatkowo klasa szczelności IP wynosi 65. Zatem otwiera się cała gama możliwości, również jeśli chodzi o częściowo zadaszone powierzchnie wymagające oświetlenia. Gantom One ma uchwyt magnetyczny. Umożliwia on montowanie całego szeregu filtrów barwnych, ale też dyfuzyjnych. Nie można też nie wspomnieć o żywotności źródła światła, która wynosi 50 000 godzin. Producent zwrócił uwagę na łatwość montażu, demontażu oraz re-konfiguracji pinspotów.

Jak już wspomniałem, konstrukcja umożliwia stosowanie różnych filtrów, również rozczepiających wiązkę. Można też stosować oprawę z bardzo skupionym strumieniem do tzw. długodystansowych celów. Kąt wiązki wynosi 2,7°, a kąt pola 4,5°. Pod lupę należałoby wziąć również analizę widma. Producent zwrócił uwagę na niską emisję widma w pasmach, których już nie postrzegamy promieniowania jako światło, a które może być szkodliwym czynnikiem dla wielu zastosowań tych opraw. Mam tu na myśli np. dzieła sztuki przy stałych ekspozycjach. Emisja w paśmie nadfioletowym i podczerwonym jest na znikomym poziomie. Co do temperatury barwowej, można ją uzyskać w dwóch wariantach: 2700 K oraz 6500 K.

AUTOR: Paweł Murlik

PRODUCENT: Gantom - www.gantom.com

DYSTRYBUTOR: Prolight - www.prolight.com.pl

reklama
galeria

TAGI:

Gantom
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.