Focusrite REDNET MP8R

UDOSTĘPNIJ:
27-04-2018

Niebawem minie dziesięć lat od chwili, gdy rynkiem audio wstrząsnęła idea kryjąca się pod nazwą audio-over-IP. Protokołów działających w tej domenie jest kilka – jedne przyjęły się bardziej, inne mniej, jednak niepodważalny jest fakt, że formatem, który zmącił wodę rynku najbardziej, jest Dante. Produkt, który postaram się przybliżyć, działa właśnie w tej strukturze, a ponadto pochodzi ze znanej w środowisku marki z ponad trzydziestoletnim stażem.

Focusrite, a właściwie Focusrite Audio Engineering LTD, to angielska firma, którą w 1985 roku założył człowiek-legenda – Rupert Neve. Jej pierwszym innowacyjnym produktem był przedwzmacniacz mikrofonowy ISA (Input Signal Amplifier) 110. Miał wejście mikrofonowe, którego budowa oparta była o układ z transformatorem, czteropunktową korekcję parametryczną i filtr dolnozaporowy. W założeniu był to przedwzmacniacz zaprojektowany jako moduł do konsolety mikserskiej, natomiast z uwagi na swoje walory brzmieniowe bardzo szybko doczekał się wersji stand-alone. ISA 110, a później ISA130, swoją jakością zapracowały na renomę marki, która właściwie utrzymuje się do dzisiaj. Dość długo Focusrite trzymał się konstrukcji stricte analogowych, właściwie jako wyjątek wypuszczając dwa pluginy do Pro Toolsa HD. Kiedy jednak świat ruszył w stronę cyfry, Focusrite musiał się jakoś w nowej rzeczywistości odnaleźć. Firmie udało się to doskonale, skonstruowano między innymi całą serię urządzeń pod szyldem REDNET. Działają one w porozumieniu z różnymi formatami cyfrowymi, takimi jak MADI, AES3 czy wspomniany już Dante, w który wyposażony jest MP8R, a niektóre modele mają możliwość pełnej współpracy ze środowiskiem Pro Tools HD i HDX.

 

 

Parametry urządzenia
Rozszyfrowanie nazwy nie jest trudne. MP8R, czyli osiem (8) przedwzmacniaczy mikrofonowych (MP – microphone preamplifier) sterowanych zdalnie (R – remote). Jest to przetwornik analogowo-cyfrowy, zawarty w obudowie 1U, z pełną dwuwątkową redundancją. W ramach pierwszej jednostka ma dwa zasilacze, dzięki czemu poczucie bezpieczeństwa użytkownika może się plasować na naprawdę wysokim poziomie. Takie rozwiązanie nie jest zbyt często spotykane, a już na pewno nie w urządzeniach o takich gabarytach. Dzięki niemu możemy być pewni, że gdy jeden z modułów zasilających polegnie, drugi przejmie jego rolę, a my tej usterki nie zauważymy. Druga warstwa redundancji dotyczy samej transmisji danych i jest wpisana w topologię protokołu Dante. Jak wiadomo, pracuje on w dwóch trybach: daisy chain – urządzenia są łączone ze sobą szeregowo, jeśli transmisja zostanie w pewnym miejscu przerwana, urządzenia przestają się ze sobą widzieć; oraz redundant – łączenie urządzeń w dwie niezależne sieci. Każde urządzenie jest podłączane dwoma transmisjami do dwóch switchy, a te z kolei tworzą dwa niezależne połączenia. Jeśli w którymkolwiek miejscu jedna transmisja zostanie przerwana, zawsze działa połączenie zapasowe. 

AUTOR: Marek Heimbürger, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Focusrite

PRODUCENT: Focusrite - www.focusrite.com

DYSTRYBUTOR: AudioTech - www.audiotechpro.pl

reklama
galeria
czytaj także:
testy

Focusrite REDNET X2P

Focusrite, a właściwie Focusrite Audio Engineering Ltd, to angielska marka którą w 1985 roku założył Rupert Neve, którego z uwagi na mnogość dokonań nie trzeba raczej nikomu przedstawiać. Jest on ojcem wielu konstrukcji analogowych, począwszy od preampów, przez korektory na wielkoformatowych konsoletach studyjnych skończywszy. Zakres zainteresowań firmy od początku oscylował wokół konstrukcji o charakterze typowo analogowym i tymi właśnie produktami marka podbiła świat, konstruując między innymi pramp ISA 110. Wraz z upływającym czasem i rewolucją technologiczną, zmierzającą w kierunku cyfrowej dystrybucji dźwięku, wiele firm, a wśród nich Focusrite, musiało przeorganizować swoją dotychczasową strategię, opartą tylko i wyłącznie o sferę analogową, i podjąć temat digitalizacji swoich urządzeń.

wydarzenia

Intel Extreme Masters 2018 w Katowicach

Trwa drugi weekend tegorocznej edycji Intel Extreme Masters w Katowicach, w trakcie którego rozgrywane są finały Counter Strike: Global Offensive. Zmagania zawodników obserwuje nie tylko publiczność zgromadzona w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale także dzięki ekskluzywnej transmisji widzowie przed telewizorami i ekranami komputerów na całym świecie. Aby mogli oni uczestniczyć w rozgrywce oraz śledzić to co dzieje się na poszczególnych scenach została stworzona sieć audio umożliwiająca przesyłanie sygnałów z gry, komentarzy i wywiadów towarzyszących wizji. Trwa drugi weekend tegorocznej edycji Intel Extreme Masters w Katowicach, w trakcie którego rozgrywane są finały Counter Strike: Global Offensive. Zmagania zawodników obserwuje nie tylko publiczność zgromadzona w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale także dzięki ekskluzywnej transmisji widzowie przed telewizorami i ekranami komputerów na całym świecie. Aby mogli oni uczestniczyć w rozgrywce oraz śledzić to co dzieje się na poszczególnych scenach została stworzona sieć audio umożliwiająca przesyłanie sygnałów z gry, komentarzy i wywiadów towarzyszących wizji. 

TAGI:

Focusrite
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.