Epson EB-2265U Vision Laser 18K

UDOSTĘPNIJ:
28-02-2018

Informowaliśmy już naszych czytelników w styczniowym numerze, że pod koniec ubiegłego roku w Warszawie firma Epson zorganizowała spotkanie dla prasy, gdzie mogliśmy zobaczyć nowe linie produktowe, w tym urządzenia projekcyjne. Przyjrzyjmy się teraz, czym wyróżnia się ta marka, a w szczególności model EB-2265U. Zanim to zrobimy, chciałbym zacząć od historii.

Epson ma bardzo długą tradycję jako producent sprzętu elektronicznego. Choć na rynkach światowych marka zaistniała w 1975 roku, to jej początki są datowane na rok 1942. Warto też przypomnieć, że sama nazwa odnosi się do urządzeń drukujących. Jeszcze w latach sześćdziesiątych firma wyprodukowała miniaturową drukarkę, a nazwa to skrót od słów Son of Electronic Printer.

Epson przyzwyczaił nas już do swojej stylistyki i myślę, że każda osoba interesująca się urządzeniami projekcyjnymi jest w stanie rozpoznać bardzo gustowny, charakterystyczny design tej firmy. Cała seria EB to dość obszerna grupa produktów. Można w niej znaleźć urządzenia edukacyjne i biznesowe. Podział dotyczy również kwestii montażowych – wspomniana seria zawiera projektory z optyką przeznaczoną do ultrabliskiej projekcji, oznaczonych jako UST. Można tu znaleźć również rodzinę Ultra Mobile – czyli projektory o bardzo małych rozmiarach, ale mających dość sporą jasność, jak na takie urządzenia (wynoszącą 3000 ANSI/lumen do 3200 lumenów). Model EB-2265U, któremu się dziś przyglądamy zamyka linię produktów oznaczonych jako Corporate. Zatem każdy, kto myśli o profesjonalnych prezentacjach i spotkaniach biznesowych, a także o naprawdę dobrym wyposażeniu przestrzeni meeting roomów, zdecydowanie powinien pochylić się nad tym produktem.

 

 

Zaglądamy
Epson oparł ten model na technologii LCD. W tym projektorze znajdziemy potrójny przetwornik, a wielkość panelu wynosi 0,76 cala. System optyczny pozwala generować obraz o przekątnej 300 cali. Należy jednak pamiętać, że aby uzyskać taką przekątną, projektor powinien być oddalony od powierzchni projekcyjnej o 9 m. Oczywiście nie każda przestrzeń będzie wymagała tak dużej przekątnej. I tu pojawia się dobra informacja, ponieważ dla uzyskania przekątnej 50 cali, wystarczy oddalić projektor od ekranu na odległość 1,5 m. Źródło światła stanowi trzystuwatowa lampa o żywotności 5000 godzin, a jasność tego urządzenia określono na 5500 ANSI/lumen zarówno dla światła białego, jak i kolorowego, co nie jest oferowane przez konkurencyjne projektory z pojedynczym chipsetem DLP. Zatem można założyć, iż prezentacje przeprowadzone również przy odsłoniętych oknach będą możliwe.

 

Wykluczam tu oczywiście w pełni nasłonecznione pomieszczenie przy bezchmurnej pogodzie, ale 5500 ANSI/lumen to granica, gdzie w wielu wypadkach można używać projektora zarówno przy odsłoniętych okiennicach, jak i przy sztucznym oświetleniu danego pomieszczenia. Co z trybem oszczędności? Co prawda, w trybie ekonomicznym jasność spadnie do 3800 ANSI/lumen (co jest i tak bardzo dobrym wynikiem), ale w takim wypadku, gdybyśmy cały czas używali projektora w tym trybie, to żywotność lampy wydłuży się dwukrotnie. Warto też nadmienić, że koszt nowej, oryginalnej lamp do EB-2265U wynosi około 490 zł brutto (w detalu), co jest ewenementem wśród projektorów tej klasy. W tym urządzeniu na uwagę zasługuje również to jakość obrazu. Choć rozdzielczość HD jest już od lat standardem, to zawsze warto zajrzeć w specyfikację i ocenić natywne parametry urządzenia. Wspomniana rozdzielczość w tym projektorze wynosi 1920 × 1200 (WUXGA), proporcje to 16 : 10. Współczynnik kontrastu wynosi 15 000 : 1. 

AUTOR: Paweł Murlik, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Epson

PRODUCENT: Epson - www.epson.pl

DYSTRYBUTOR: Epson - www.epson.pl

reklama
galeria
czytaj także:
wywiady

Visualsupport inwestuje w projektory Epson - Michał Płócienniak, Visualsupport

Zazwyczaj na łamach naszego magazynu prezentujemy instalacje, które zostały raz zaprojektowane, zainstalowane i uruchomione. Są jednak firmy, które wykorzystując swoje zaplecze sprzętowe, stają przynajmniej raz w tygodniu przed niełatwym zadaniem zaprojektowania i zainstalowania systemu AV, który musi często spełniać unikalne wymagania. Jedną z nich jest Visualsupport – firma, która każdego roku zajmuje się realizacją multimediów na kilkudziesięciu różnych wydarzeniach, na co dzień prowadząc również wypożyczalnię sprzętu, który wspiera różnorodne produkcje nie tylko w kraju, ale i za granicą. W magazynach firmy od lat pracują bardzo różne projektory – od najmniejszych urządzeń o mocy kilku tysięcy, po potężne maszyny o mocach kilku dziesięciu tysięcy lumenów.  Niedawno do parku maszynowego dołączył zestaw jednych z najnowszych w ofercie firmy Epson projektorów EB-L1755U. O tym, jak wyglądał proces poszukiwań, co zdecydowało o wyborze tego modelu i jakie są jego najważniejsze zalety w codziennej pracy, dowiedzieliśmy się z rozmowy z Michałem Płócienniakiem, założycielem firmy Visualsupport. 

TAGI:

Epson
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.