Datapath - karty przechwytujące wideo

UDOSTĘPNIJ:
28-03-2018

Osobom mającym styczność z sprzętem broadcastingowym marki Datapatch nie trzeba przedstawiać. Została założona w 1982 roku i działa prężnie w różnych sektorach. W ofercie brytyjskiej firmy znajdziemy rozwiązania zarówno dla rynku audio, jak i wideo. Datapatch jest znana z systemów oferowanych w sferze edukacji, wojska i opieki zdrowotnej – to dość spory wachlarz. W konsekwencji czyni to z Datapatch globalną markę mającą swoje biura między innymi w USA, Francji, Japonii i Chinach, której produkty trafiają do dystrybucji w ponad stu krajach. Czy wyróżnienie z 2017 roku InAVation Awards będzie kolejną nobilitacją do tworzenia nowych, udanych produktów? Czas pokaże. Dziś w naszym cyklu pod lupą przyjrzymy się całej serii produktów. Zapraszam do zapoznania się z rodziną kart przechwytujących, oferowanych przez tego producenta. To dość spora oferta, ponieważ można tu znaleźć karty służące do przechwytywania 4K, ale i też do znacznie prostszych zadań. Postaram się przybliżyć wam możliwie jak najszersze spektrum produktów. 

Ze względu na liczbę kart przystosowanych do różnych celów, producent wprowadził cztery różne grupy kart przechwytujących. Pierwsza z nich to karty, które Datapatch zaleca do wszelkiego rodzaju streamingów internetowych czy wideokonferencji. To właśnie pierwsza grupa, czyli Vision AV. Karty te, prócz wideo, przechwytują w sposób zsynchronizowany dźwięk. Kolejną grupę nazwano Vision SC – to produkty przygotowane do pracy w 4K. Znajdziemy tu urządzenia z wejściami zarówno DisplayPort1.2, jak i SDI. W przypadku tych kart producent zapewnia przechwytywanie do 60 klatek na sekundę z dziesięciobitowym transferem kolorów; nie zapomniano też o zgodności z HDCP. Z pewnością grupa ta będzie nadawała się dla bardziej wymagających odbiorców – np. na rynek medyczny, wojskowy lub do monitoringu wymagającego dużych rozdzielczości, a nawet telewizji. Trzecia grupa – Vision LC Range – to karty oferowane w wersji jedno- lub dwukanałowej dla standardu HDMI oraz w wersji jednokanałowej dla SDI. Grupa ta jest przeznaczona do systemów medycznych lub przestrzeni wykładowych. W tym teście przyjrzymy się bliżej ostatniej, czwartej grupie, czyli produktom spod znaku Vision Range. Ta grupa to karty PCIe z wejściami DVI lub SDI. Co ważne, wszystkie z nich mogą być używane w systemie VSN, jeśli zajdzie taka potrzeba.

 

 

Vision RGB-E1S oraz RGB-E2S
Vision RGB-E1S to karta ze złączem PCI Express x4 i jednym wejściem typu DVI. Pozwala przechwycić obraz HD 1080P (1920 × 1200 – 60 klatek na sekundę) oraz sygnału RGB/VGA o rozdzielczości 2048 ×1536. To dość wydajne urządzenie o przepustowości 650 MB na sekundę. Karta potrójnie buforuje dane z pomocą pamięci zainstalowanej na jej pokładzie. Dane są następnie kopiowane przy użyciu DMA do systemu hosta. RGB-E2S to właściwie zdublowana wersja E1S – ma dwa kanały wejściowe o tych samych, opisywanych wcześniej właściwościach. Producent ma również w ofercie nieco prostszą odmianę z dwoma wejściami, ale o mniejszej przepustowości – wynoszącej 480 MB na sekundę. Tę z kolei wersję produktu oznaczono symbolem RGB-E2.

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.