Barco UniSee

UDOSTĘPNIJ:
28-03-2018

W czasie budowy ściany wideo niezbędny jest zazwyczaj czas i umiejętności. Montaż ściany zajmuje dużo czasu, ponieważ delikatne monitory bezszwowe nie lubią pośpiechu, a nieuważny instalator może łatwo spowodować uszkodzenie niczym nieosłoniętej krawędzi monitora. Z kolei doświadczenie ekipy monterskiej jest niezbędne, by w rozsądnym czasie ustawić precyzyjnie monitory (zapewniając niezbędną przerwę między urządzeniami), sensownie połączyć je ze sobą, unikając nadmiernych zagięć czy przygnieceń kabli sygnałowych, oraz skalibrować kolory i jasności poszczególnych matryc. Czy jest sposób na zaoszczędzeniu czasu bez utraty jakości? Sprawdźmy, czy dzisiejszy sprzęt wzięty pod lupę rzeczywiście jest tak niezwykły.

Barco UniSee napakowane jest rozwiązaniami znacząco upraszczającymi życie instalatorom. Jednym z nich jest UniSee Mount, czyli innowacyjny system montażu monitorów. Za jego pomocą uzyskuje się najmniejszą możliwą ramkę pomiędzy panelami. Przy montażu tradycyjnej ścianki najmniejsza niedokładność może mieć ogromny wpływ na pracę całego systemu. Zbyt bliskie ustawienie monitorów względem siebie może doprowadzić do nagromadzenia się ogromnych naprężeń, skutkujących uszkodzeniem nawet kilku paneli. W rozwiązaniu Barco UniMount taki problem nie istnieje. Z instalatora zdjęta jest odpowiedzialność za precyzyjne ustawienie paneli względem siebie, ponieważ dzieje się to bez jego udziału. Opracowane przez Barco rozwiązanie eliminuje wszelkie niedopasowania, umożliwia wręcz idealne spasowanie elementów ściany względem siebie, zapobiegając uszkodzeniom nie tylko w czasie montażu, lecz również w trakcie pracy. Mamy więc cały zestaw funkcjonalności, upraszczający i przyspieszający znacząco proces montażu.

Czasem jednak może pojawić się konieczność wymiany panelu czy uzyskania dostępu serwisowego do elektroniki pod nim. Z myślą o takich przypadkach inżynierowie z Barco opracowali dostęp od przodu do każdego panelu, nawet środkowego. Wystarczy za pomocą zwykłego klucza imbusowego przesunąć sąsiadujące panele, by wymienić ten, który sprawia kłopoty. Po zakończonej naprawie wszystkie elementy ponownie ustawią się precyzyjnie względem siebie, wykorzystując siłę grawitacji. Oczywiście możliwe jest użycie UniSee Mount, by stworzyć ścianę LCD zarówno w orientacji poziomej, jak i pionowej.

 

 

Kolejna technologia – UniSee Connect – to gwarancja wysokiej niezawodności całej ściany. Bezwentylatorowe chłodzenie, redundantne zasilanie (które można umieścić poza ścianą) oraz automatyczna kalibracja urządzeń wydłużają pracę urządzenia, jednocześnie skracając liczbę i czas napraw serwisowych. Brak wentylatorów to cicha praca, a więc widz skupi się na wyświetlanej treści. Panele LCD mają w zwyczaju zmieniać nieznacznie swoje parametry wyświetlania obrazu, przez co początkowo świetnie skalibrowane elementy ściany wideo z czasem zaczynają dryfować każdy w inną stronę koloru, jasności itp. System Sense X – kolejna technologia w pełni opracowana przez Barco, zapobiega takim dryfom, nieustannie kalibrując sąsiadujące panele, tak aby zapewnić jednorodność obrazu. Kalibracja obrazu to nie jedyna cecha modułowej budowy UniSee. Mamy bowiem możliwość naprawy on-site, co znakomicie zmniejsza koszty serwisu i zwiększa zadowolenie użytkownika końcowego. Jednak modułowość to nie tylko łatwe naprawy i automatyczna kalibracja. To także wspomniana już wcześniej możliwość wyniesienia zasilania poza konstrukcję ściany wideo, co w połączeniu z redundantnym zasilaniem, które przejmie pracę w przypadku awarii głównego zespołu zasilającego, dodatkowo zmniejsza ewentualny czas wyłączenia ściany z użytkowania. Producent deklaruje też niesamowitą trwałość podświetlenia paneli, wyznaczając ją na ponad 100 000 godzin, czyli ponad jedenaście lat nieustannego świecenia! Jestem absolutnie przekonany, że do tego czasu pojawią się nowe technologie. Uważam też, że znacznie bardziej opłacalne jest inwestowanie w rozwiązania o otwartej architekturze i konstrukcji umożliwiającej późniejszą rozbudowę. I w ten sposób opisałem kolejną unikalną cechę UniSee, czyli deklarowaną przez Barco otwartość na nowsze technologie bez konieczności wymiany całego systemu. 

AUTOR: Andrzej Pawluś, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Barco

PRODUCENT: Barco - www.barco.com

DYSTRYBUTOR: Prolight - www.prolight.com.pl

reklama
galeria
czytaj także:

ściana wideo UniSee firmy #barco

Prezentowana na stoisku firmy #commtec nowa ściana wideo UniSee firmy #barco to najnowsza, rewolucyjna koncepcja producenta w zakresie wyświetlania obrazu. Jest to system składający się z ekranu UniView o jasności 800 Nitów o bardzo cienkiej, praktycznie niewidocznej ramce (technologia NoGap), zintegrowanego kontrolera UniSee Connect umożliwiającego zarówno konfiguracje, kalibrację jak i diagnostykę oraz systemu montażu UniSee Mount. To właśnie ten element jest bardzo szczególny. Do instalacji ekranów na właściwych miejscach jest wykorzystywana siła grawitacji, dzięki czemu ekrany po połączeniu praktycznie nie mają widocznych ramek. Dodatkowo montaż jest bardzo prosty, a z pomocą klucza nasadowego ekrany można przesuwać oraz serwisować od frontu.

TAGI:

Barco
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.