Audio-Technica ATUC-50

UDOSTĘPNIJ:
28-06-2017

Audio-Technica wprowadziła na rynek ATUC-50 Digital Discussion System, czyli cyfrowy, przewodowy system konferencyjny plasujący się w kategorii budżetowych i przeznaczony do wykorzystania w różnego rodzaju instalacjach służących do przeprowadzania konferencji i dyskusji. Główną zaletą systemu jest intuicyjność obsługi – i to zarówno z punktu widzenia użytkownika, jak i osoby lub firmy wykonującej instalację.

Sercem i mózgiem systemu jest przystosowana do montażu w racku jednostka sterująca ATUC-50CU (Central Unit), wyposażona w procesor DSP (pod tym względem ATUC-50 jest więc pewnym ewenementem pośród systemów tego rodzaju), który oferuje m.in. algorytm dwunastopasmowej eliminacji sprzężeń akustycznych. Z ATUC-50CU współpracują jednostki dyskusyjne ATUC-50DU (Discussion Unit) z mikrofonami na gęsiej szyjce. Z pojedynczą jednostką sterującą może współpracować maksymalnie pięćdziesiąt jednostek dyskusyjnych, jednak system można rozbudować do stu pięćdziesięciu jednostek. Uzyskuje się to poprzez kaskadowe połączenie trzech jednostek sterujących, do czego wystarczy użyć okablowania sieciowego klasy co najmniej Cat5e. Stacje dyskusyjne mogą być połączone w topologii pierścieniowej lub łańcuchowej, a w jednym czasie uaktywnionych może zostać maksymalnie dziesięć jednostek dyskusyjnych. Topologia pierścieniowa zapewnia większą stabilność systemu, albowiem oba zakończenia łańcucha jednostek dyskusyjnych zbiegają się w tej samej jednostce sterującej. Dlatego nawet w przypadku jego przerwania jednostka centralna wciąż zachowuje łączność z każdą stacją dyskusyjną, obsługując niejako dwa odrębne łańcuchy, a tym samym zapewniając nieprzerwane i niezakłócone działanie systemu.

ATUC-50CU oferuje trzy tryby pracy – free talk, request to talk oraz full remote; dodatkowo dostępnych jest szereg ustawień udzielania głosu dyskutantom. Oprócz tego jednostkę CU można zaprogramować tak, aby możliwe było zdalne sterowanie jej pracą i konfigurowanie poprzez sieć, przy użyciu aplikacji Web Remote Control i komputera bądź urządzenia przenośnego. Natomiast IP Control umożliwia pełny dostęp do parametrów pracy urządzenia z poziomu większości systemów sterowania producentów.

Jak wspomniałem, ATUC-50 jest systemem cyfrowym. Przetworniki A/C i C/A pracują z dwudziestoczterobitową rozdzielczością próbkowania i częstotliwością 48 kHz. Parametry takie gwarantują bardzo czytelny przekaz, tym bardziej że dane audio nie są kompresowane. Jednostka ATUC-50CU wyposażona jest w pokładowy rejestrator audio, umożliwiający zapis prowadzonej konferencji na nośniku zewnętrznym, podłączonym do gniazda USB. Pliki docelowe mogą mieć format WAV lub MP3 i objętość do 2 GB, zaś sam rejestrator obsługuje napędy o pojemności do 2 TB. W przypadku formatu WAV rejestracja może być realizowana czterokanałowo, zaś dla plików MP3 liczba kanałów zostaje zredukowana do dwóch.

Na przednim panelu jednostki sterującej umieszczony został wyświetlacz OLED, prezentujący informacje o ustawieniach systemowych, które można z kolei modyfikować, korzystając z umieszczonych obok regulatorów.

AUTOR: Marek Korbecki

PRODUCENT: Audio-Technica - eu.audio-technica.com

DYSTRYBUTOR: Konsbud Audio - www.konsbud-audio.pl

reklama
galeria
czytaj także:

TAGI:

Audio-Technica
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.