Aten VE8950/VE8900

UDOSTĘPNIJ:
30-01-2018

Systemy audiowizualne coraz intensywniej adoptują rozwiązania spotykane w branży IT. Dzięki temu możliwa jest nie tylko sprawna integracja nawet rozbudowanych i rozległych systemów dystrybucji obrazu, ale też zminimalizowanie kosztów wykonania systemu. Prowadzenie trasy wideo, audio i sterowania jedną skrętką znacząco ogranicza liczbę niezbędnego okablowania, skraca czas i eliminuje potencjalne wąskie gardła torów transmisyjnych.

Kabel taki jak skrętka także łatwiej wymienić lub naprawić w przypadku uszkodzenia podczas układania trasy. Aten – producent dziś opisywanego sprzętu AV – zaoferował ciekawe zestawy urządzeń do transmisji wideo przez sieć IP: VE8950 i VE8900, składające się z nadajnika i odbiornika. Każde z urządzeń posiada złącze sygnałowe HDMI i audio (odpowiednio wejścia dla nadajnika i wyjścia dla odbiornika) oraz RJ-45 (odpowiednio jeden dla nadajnika i dwa w odbiorniku).

Zestaw można użyć do zestawienia połączenia punkt–punkt, uzyskując tor transmisyjny zdolny do przesłania sygnału wideo w rozdzielczości 1080p (VE8900), a nawet 4K przy 30 Hz i z próbkowaniem 4:4:4 (model VE8950).

Pełnię możliwości urządzenia ukazują dopiero po podłączeniu ich do przełącznika sieciowego. Za jego pomocą można stworzyć nawet bardzo niesymetryczną, rozproszoną matrycę wideo – na przykład mającą trzy wejścia i dwieście wyjść. Jedynym ograniczeniem jest tutaj przepustowość zastosowanego przełącznika i liczba portów. Jednak nawet te ograniczenia możemy ominąć, łącząc (stackując) je ze sobą.

 

 

Standardowa odległość transmisji, na jaką pozwala sieć zbudowana o przełączniki sieciowe, to 100 m. Odbiorniki można łączyć, tworząc łańcuch znacząco zwiększający maksymalną odległość transmisji. W ten sposób możemy uzyskać sieć oplatającą całe piętro, a nawet budynek. Warto jednak stworzyć całkowicie odseparowaną sieć przeznaczoną wyłącznie na potrzeby transmisji wideo urządzeniami VE8900/8950. 

Urządzenia oparte o standard TCP/IP łatwo znajdzie uznanie działu IT, z którym coraz częściej rozmawiają projektanci systemów AV. Łatwość integracji, znane, bo sieciowe okablowanie i konfiguracja, a przy tym cała sieć pod kontrolą administratora – czyli wszystko, czego potrzebujemy, aby wdrożyć system w salach konferencyjnych i biurach nawet największej korporacji. 

AUTOR: Andrzej Pawluś, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Aten

PRODUCENT: ATEN - www.aten.com/pl/pl

DYSTRYBUTOR: ATEN - www.aten.com/pl/pl

reklama
galeria
czytaj także:
instalacje

Rozwiązania firmy ATEN w Telewizji Artear

Kanały informacyjne działają na bardzo wysokokonkurencyjnym rynku, gdzie swoją sympatię bądź niechęć do kanału widzowie mogą wyrazić natychmiast, za pomocą jednego przycisku na pilocie. Aby móc konkurować na tym rynku, nie wystarczy tworzyć najlepsze treści – newsy muszą być dostarczone jak najszybciej. Pomagają w tym reporterzy terenowi, wozy satelitarne, a często nawet sami widzowie, kontaktujący się przez przeznaczone dla nich platformy komunikacji. Jednym z rozwiązań, które już wiele lat temu jest znakiem rozpoznawczym wszystkich newsroomów na całym świecie, jest ściana wielomonitorowa, na której równocześnie można podglądać nie tylko to, co dzieje się na wszystkich kanałach stacji, ale również na kanałach konkurencyjnych, mediach społecznościowych czy portalach agencyjnych. Niedawno argentyńska stacja Artear zdecydowała się zoptymalizować swój newsroom i zainstalować w nim dwie potężne ściany wideo złożone łącznie z osiemdziesięciu pięciu monitorów. Niełatwe zadanie zarządzania i transmisji sygnałów zostało powierzone rozwiązaniom marki Aten. 

wywiady

Tomasz Kruszyński - dyrektor regionu ATEN Poland

Już od wielu lat Azja jest prawdziwym zagłębiem, jeżeli chodzi o produkcję elektroniki. Takie państwa jak Japonia, Korea Południowa czy Tajwan wiodą prym w projektowaniu i produkowaniu nowoczesnych urządzeń związanych z dźwiękiem i obrazem, swoją ofertą prześcigając wielu producentów z USA czy Europy. Na niewielkiej wyspie Tajwan swoje siedziby ma szereg firm produkujących półprzewodniki, laptopy, telefony czy akcesoria sieciowe. Wśród tych producentów można wskazać także marki blisko związane z branżą AV, wytwarzające rozwiązania nagłośnieniowe, ekrany LED czy systemy do transmisji i zarządzania obrazem. Jednym z takich producentów, już od wielu lat cieszących się uznaniem i notującym świetnie wyniki sprzedaży m.in. na Starym Kontynencie, jest firma ATEN. Chociaż dla przeciętnego Tajwańczyka Warszawa jest tak samo odległa jak dla nas Tajpej, to jednak producent bardzo poważnie traktuje nasz rynek, czego dowodem może być zainaugurowana w sierpniu 2017 roku spółka ATEN Poland. 

TAGI:

ATEN
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.