Allen&Heath Rozwiązania instalacyjne

UDOSTĘPNIJ:
28-08-2017

Nie ma chyba na świecie realizatora dźwięku, któremu obca byłaby marka Allen & Heath. To jeden z tych brytyjskich producentów, którzy nieodmiennie, od lat, wyznaczają trendy technologiczne, funkcjonalne i systemowe w dziedzinie przetwarzania sygnałów audio. Ostatnio w polu zainteresowań firmy znalazły się rozwiązania instalacyjne. Wyrazem tego jest wprowadzenie do produkcji i sprzedaży trzech urządzeń przeznaczone do tych właśnie zastosowań, rozszerzających możliwości systemu dLive. 

Instalacyjny system dystrybucji sygnałów audio wymaga – oprócz, co zrozumiałe samo przez się, obecności ich źródeł – zaimplementowania urządzeń umożliwiających rozsył tychże oraz lokalne sterowanie dostarczanymi treściami. Zacznijmy więc od elementu odpowiedzialnego za dystrybucję, a jest nim moduł miksujący MixRack DM0. DM0 ma postać modułu przystosowanego do montażu w szafie rackowej. Obudowa ma wysokość 4 U i została wykonana z trwałej blachy. Sercem i mózgiem jednostki jest rdzeń XCVI 160x64 FPGA, czyli układ znany z wcześniejszych modułów dLive. 

Fundamentem działania DM0 jest procesor XCVI CORE, bazujący na technologii FPGA. Opracowany został przez inżynierów A&H i obsługuje trzydzieści sześć pracujących równolegle wirtualnych rdzeni, a także sześć silników miksujących oraz ruter FPGA. Łączna moc obliczeniowa tego procesora wynosi aż dwadzieścia pięć miliardów operacji na sekundę. W procesorze DM0 zastosowano technologię DEEP. Dzięki niej na każdym kanale wejściowym i przetwarzania użytkownik ma do dyspozycji szereg algorytmów emulacyjnych, w tym korektorów, kompresorów czy preampów. Można je uruchamiać w locie, nie wykorzystując do tego celu żadnego z szesnastu dostępnych slotów FX. DM0 zasilany jest przez dwa redundancyjne zasilacze impulsowe.

Kolejnym produktem, na który należy zwrócić uwagę w kontekście rozwijanych możliwości instalacyjnych systemu dLive, jest hub, czyli po naszemu – koncentrator. DX Hub to, jak zapewne domyśla się każdy, komu działanie sieci (nie tylko audio zresztą) jest nieobce, że moduł to umożliwia podłączenie kilku urządzeń do jednego portu, w tym konkretnym przypadku gigaACE. Udostępniając cztery złącza DX Hub pełni w zasadzie tę samą rolę, co opisana wyżej karta DX Link, ale ma postać samodzielnego urządzenia o szerokości pół racka, z własnym zasilaniem.

 

AUTOR: Marek Korbecki

PRODUCENT: Allen & Heath - www.allen-heath.com

DYSTRYBUTOR: Konsbud Audio - www.konsbud-audio.pl

galeria
czytaj także:

TAGI:

Allen & Heath
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.