Laserowe źródło światła w projektorach DLP i LCD

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

W dziedzinie technologii projekcyjnej w przeciągu ostatnich dziesięciu lat nie mieliśmy do czynienia z żadną rewolucją, którą można by porównać do wprowadzenia laserowego źródła światła. Dzięki laserom projektory zyskały nowe możliwości i stały się zdecydowanie bardziej atrakcyjnym wyborem niż dotychczas. To laser otworzył drzwi na nowe możliwości i wiele nowych technologii.

Bez wątpienia diody laserowe stały się w przeciągu ostatnich dwóch najbardziej popularnym źródłem światła w profesjonalnych projektorach instalacyjnych. Można powiedzieć, że w przypadku nowych produktów lampy zostały praktycznie wyparte. Większość nowych projektorów wyposażonych jest w laserowe źródło światła. Obecnie nie ma żadnych zalet standardowych lamp w stosunku do podświetlenia światłem lasera. Oczywiście należy się spodziewać, że w przeciągu kilku następnych lat technologia ta upowszechni się również w bardziej przystępnych cenowo produktach biznesowych, edukacyjnych czy też domowych. Zastosowanie laserowego źródła światła w tańszych produktach nie ma dziś uzasadnienia ekonomicznego – wartość modułu laserowego przekraczałaby wartość całego projektora ze standardowym źródłem światła. Zupełnie inaczej jest w przypadku projektorów instalacyjnych, gdzie ekonomicznie nie opłaca się już stosować lamp. Cena takiego projektora niezależnie od użytego źródła światła jest bardzo podobna, dotyczy to produktów o jasnościach wyższych niż 6000 ANSI lumenów, co automatycznie wyklucza użycie lamp. W przyszłości możemy spodziewać się, że poziom rozsądnej jasności uzasadniający użycie lasera mocno spadnie. Według FutureSource do 2020 roku większość projektorów instalacyjnych z wymienną optyką będzie posiadała półprzewodnikowe źródło światła.

Dlaczego zdecydowano się na stopniowe zastępowanie lamp laserami? Powodów jest wiele, ale wśród najbardziej popularnych i merytorycznych możemy wyróżnić:

  1. Bardzo długą żywotność modułu laserowego sięgającą przeważnie 20 000 roboczogodzin do połowy nominalnej jasności.
  2. Brak widocznego wpływu cyklu włączeń i wyłączeń na ogólną żywotność laserowego źródła światła.
  3. Liniowa degradacja jasności w czasie (około 1,5–2,5% na 1000 godzin pracy). Lampy charakteryzują się dość wyraźnym spadkiem jasności w przeciągu pierwszych 100–200 godzin pracy.
  4. Dużą niezawodność i odporność na przypadkowe wyłączenia zasilania; zazwyczaj moduł podświetlenia laserowego składa się z wielu diod laserowych, a jednoczesne uszkodzenie wszystkich jest bardzo mało prawdopodobne.
  5. Brak konieczności serwisu projektora, na co dodatkowo może wpływać zamknięty silnik światła pozbawiony filtrów.
  6. Możliwość liniowej zmiany jasności projektora w zakresie od około 30% do 100%. Pozwala to bardzo precyzyjnie dostosować jasność wyświetlanego obrazu do aktualnych wymagań pomieszczenia. Lampy miały zazwyczaj dwie, maksymalnie trzy predefiniowane jasności.
  7. Brak użycia groźnych i toksycznych materiałów.
  8. Niższe zużycie energii i niższa emisja ciepła związana z większą efektywnością laserowego źródła światła w porównaniu z popularnymi rozwiązaniami lampowymi.

Na rynku mamy kilka rodzajów laserowych źródeł światła. Pamiętajmy jednak, że laser nie był pierwszym półprzewodnikowym podświetleniem w projektorach dającym możliwość pracy do 20 000 h, mowa tutaj oczywiście o diodach LED, które co prawda nie zdobyły rynku (głównie ze względu na niewielką jasność), ale pojawiły się wcześniej niż lasery i w porównaniu z podświetleniem laserowo-fosforowym mają jedną zaletę – szerszy gamut barwowy, ale do tego dojdziemy później. Wróćmy jednak do samego lasera.

W chwili powstawania tego artykułu mamy na rynku kilka popularnych technologii laserowego podświetlenia w projektorach zarówno LCD, jak i DLP.

AUTOR: Wojciech Kosek

galeria

TAGI:

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.