HDBaseT – porady i wskazówki

UDOSTĘPNIJ:
28-03-2018

W tym numerze rozpoczynamy cykl, w ramach którego wspólnie z magazynem „AVIntegracje” będziemy publikować teksty dotyczące wybranych zagadnień związanych z technologią HDBaseT, odpowiadać na pytania oraz propagować wiedzę o możliwościach standardu wśród specjalistów z branży, konsumentów, dystrybutorów oraz wszystkich zainteresowanych tym zagadnieniem.

Jeśli sięgniemy pamięcią kilka lat wstecz, przypomnimy sobie, jak wyglądała typowa instalacja audio-wideo. Instalator musiał przeprowadzić pomiędzy urządzeniem źródłowym albo szafką, w której znajdowały się urządzenia, pokaźny pęk przewodów: sygnał wideo composite, RGBHV lub komponent, przewód audio, przewody sterujące. Każdy z tych przewodów różnił się konstrukcją (pięciożyłowe, dwużyłowe, skrętka sieciowa) oraz wtykiem. W przypadku stosowania przewodów niekonfekcjonowanych (bez końcówek) należało na miejscu instalacji zacisnąć lub zalutować wtyk VGA lub BNC, co potrafiło sprawić niemałe problemy, zwłaszcza podczas pracy na drabinie, rusztowaniu lub w trudno dostępnych przestrzeniach pod podłogą techniczną. Po pojawieniu się na rynku standardu HDMI, w którym do przesyłania sygnału służy dziewiętnastożyłowy przewód, jasne stało się, że należy znaleźć rozwiązanie, które pozwoli wyjść poza zalecaną długość kabla oraz pozwoli szybko i łatwo przygotować wtyk w warunkach polowych. Dodatkowo należy pamiętać, że każdy z wymienionych sygnałów również ma swoje ograniczenia dotyczące dopuszczalnej długości przewodu.

Pod koniec pierwszej dekady lat 2000 rozpoczęło się poszukiwanie rozwiązania, które mogłoby uprościć instalację AV, wykorzystując do transmisji sygnału niedrogie, łatwe do zainstalowania, a co ważne – funkcjonujące już na rynku przewody i wtyki. Siłą rzeczy wybór musiał paść na znaną nam od dawna „skrętkę” komputerową. Początkowo pojawiły się na rynku rozmaite rozwiązania do przesyłania sygnałów AV, ale pracowały one w ramach swoich zamkniętych ekosystemów jednego producenta. Nie była to sytuacja idealna dla projektantów systemów AV oraz instalatorów.

 

 

W 2010 roku opracowane zostały założenia technologii HDBaseT, a w celu ich promowania utworzony został HDBaseT Alliance, w skład którego weszły znane wszystkim firmy LG Electronics, Samsung Electronics, Sony Pictures Entertainment oraz producent mikroprocesorów Valens. Zgodnie z przyjętymi założeniami, technologia ma za zadanie umożliwić przesyłanie za pomocą skrętki komputerowej kategorii 5e lub wyższej, nieskompresowanego sygnału audio i wideo, Ethernetu, sygnałów sterujących, USB oraz zasilania na odległość do 100 m. Ten zbiór funkcjonalności został nazwany 5Play. Z biegiem lat zmieniały się wymagania specyfikacji, obecnie obowiązująca jest wersja 2.0, ale podstawowe założenia pozostały niezmienione. Przed wprowadzeniem urządzeń na rynek producenci zobowiązani są do przejścia ścieżki certyfikacyjnej, potwierdzającej zgodność ich produktu z wymogami specyfikacji HDBaseT. Na uwagę zwraca fakt, że nie ma obowiązku certyfikowania urządzeń pod kątem zgodności z wszystkimi pięcioma elementami 5Play. Dla przykładu, producent projektora może otrzymać certyfikat HDBaseT potwierdzający obsługę audio/wideo, Ethernetu, sterowania, bez USB i zasilania. Na etapie składania wniosku certyfikacyjnego producenci proszeni są o wybranie, które funkcjonalności mają zostać przetestowane w laboratorium Valens i na tej podstawie otrzymują (lub nie) certyfikat HDBaseT.

Oprócz członków-założycieli Aliansu (Board members), istnieje grupa nazywana kontrybutorami (Contributor members). Są to firmy aktywnie uczestniczące w rozwoju technologii, wnoszące swój wkład intelektualny i technologiczny w opracowywanie założeń nowych specyfikacji i testowanie określonych funkcji. Najliczniejszą grupą są firmy adaptujące technologię w swoich produktach (Adopter members). Znajdziemy wśród nich producentów przełączników, konwerterów, projektorów, monitorów, okablowania czy urządzeń pomiarowych.

Aby mówić o sukcesie wprowadzenia nowej technologii na rynek, należało spełnić warunek spopularyzowania jej wśród producentów urządzeń AV. Początkowo dostępne były jedynie proste konwertery umożliwiające „przedłużenie” sygnału HDMI na odległość 70 lub 100 m, ale brakowało urządzeń, które zwykły konsument czy użytkownik systemu AV widzi na co dzień w swojej sali konferencyjnej lub biurze, czyli monitorów i projektorów z portem HDBaseT. Sytuacja zmieniła się w 2012 roku, kiedy na rynku zadebiutowały pierwsze projektory z wbudowanym odbiornikiem HDBaseT. Na targach ISE 2013 miały miejsce premiery kolejnych projektorów kompatybilnych z technologią HDBaseT i od tego momentu nastąpił gwałtowny rozwój w dziedzinie implementowania standardu przez projektantów systemów oraz integratorów. Dziś praktycznie każdy producent projektorów lub profesjonalnych monitorów ma w ofercie urządzenia umożliwiające bezpośredni odbiór sygnału HDBaseT, ponadto cały czas rośnie liczba dostępnych na rynku urządzeń źródłowych takich jak kamery, odtwarzacze, komputery przemysłowe, karty graficzne etc. Można zatem mówić o całkowitym sukcesie Aliansu w zakresie wypromowania technologii.

Kolejnym przełomowym momentem dla technologii HDBaseT było uznanie jej jako standard przez organizację IEEE (Institute of Electrical and Electronics Engineers). Ciało to, zajmujące się definiowaniem i ustalaniem standardów dla branży elektrycznej i elektronicznej, w 2015 roku oficjalnie uznało technologię jako standard, co umożliwia jeszcze szybszy rozwój i popularyzację technologii.

Oprócz promowania standardu wśród producentów i konsumentów, HDBaseT Alliance kładzie bardzo duży nacisk na edukowanie specjalistów z branży AV. W tym celu powstał program szkoleń pod szyldem „Installer Expert Program”, skupiający się na przekazywaniu wiedzy niezbędnej do zaprojektowania i wykonania instalacji HDBaseT zgodnie z wymogami specyfikacji. Wszyscy uczestnicy kursów otrzymują certyfikat HDBaseT Installer Expert, który potwierdza zdobycie niezbędnej wiedzy na temat technologii. Szkolenia dostępne są w wersji online, po zarejestrowaniu się na portalu https://installers.hdbaset.org, oraz w wersji stacjonarnej, prowadzone przez ponad stu trzydziestu autoryzowanych instruktorów standardu HDBaseT. W Polsce szkolenia odbywają się od 2015 roku, kalendarz spotkań jest dostępny na portalu HDBaseT Installer Zone oraz w newsletterach.

 

AUTOR: Krzysztof Bocian

ZDJĘCIA: AVIntegracje/HDBT Alliance

galeria

TAGI:

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.