Symulator mostka kapitańskiego w Szkole Morskiej w Gdyni

UDOSTĘPNIJ:
30-01-2018

O ile do kształcenia na takich kierunkach jak matematyka czy polonistyka, wystarczy tak naprawdę kreda i zielona tablica, to wiele kierunków wymaga bardzo specjalistycznych narzędzi umożliwiających edukację studentów. Na etapie kształcenia przyszłych operatorów filmowych potrzebny jest sprzęt taki jak kamery i oprogramowanie, realizatorów nagrań odpowiednio wyposażone studio, astronomów – kosztowne teleskopy, a przyszłych kapitanów morskich potrzebny jest okręt. Z oczywistych względów nie ma możliwości, aby młody adept, szczególnie na początku swojej edukacji, mógł stanąć za sterami wartego kilkadziesiąt czy kilkaset milionów złotych statku, z ładunkiem o takiej samej wartości. I tutaj z pomocą przychodzą symulatory. Im bardziej realistyczne, tym bardziej zapewniające wyższy poziom edukacji i lepsze efekty. Niedawno w Gdyni zostało uruchomione jedno z najlepszych i najbardziej realistycznych na świecie tego rodzaju rozwiązań. Jego sercem są projektory marki Epson, które musiały sprostać bardzo wysokim wymaganiom postawionym przez użytkownika i projektantów. 

Zlokalizowana w Gdyni Szkoła Morska znajduje się w czołówce europejskich ośrodków edukacji oficerów żeglugi morskiej. W ramach wieloletniej edukacji kadeci przyswajają sobie potężną wiedzę z zakresu fizyki, oceanografii, prawa morskiego czy logistyki. Jedną z najważniejszych umiejętności obok szerokiej wiedzy merytorycznej są jednak faktyczne umiejętności kierowania jednostką pływającą. Edukacja w tym zakresie jest realizowana w sposób dwutorowy, oprócz szkolenia teoretycznego niezwykle istotne czy wręcz najważniejsze jest wypracowywanie i szkolenie pewnych nawyków, odruchów i praktycznych umiejętności, które można nabyć tylko metodą prób i błędów, poprzez wielokrotne powtórzenia. Oczywiście nikomu nie trzeba tłumaczyć, że takie praktykowanie w realnym świecie, szczególnie przez początkujących kapitanów mogłoby wiązać się z uszkodzeniem transportu, wejścia do portu czy wręcz całego statku. Podobnie jak w przypadku edukacji pilotów samolotów cywilnych, myśliwców, maszynistów, a często nawet kierowców ciężarówek czy autobusów, z pomocą przyszłym marynarzom w ich edukacji już od wielu lat przychodzą symulatory.

Do niepodważalnych zalet związanych z ich użytkowaniem należą przede wszystkim: zmniejszenie kosztów treningu w zestawieniu z prawdziwymi statkami oraz pełne bezpieczeństwo ich obsługi. Niestety jedną z największych wad jeszcze do niedawna był realizm wirtualnego świata, który oferowały symulatory. Odpowiadając na wymagania edukacyjne i chcąc rozwinąć posiadane zaplecze edukacyjne, zarząd Szkoły Morskiej w Gdyni stanął przed koniecznością wybrania w ramach dostępnego budżetu najlepszego rozwiązania zapewniającego maksymalnie zbliżoną wizualizację tras wodnych i portów znajdujących się w realnym świecie.

Integratorem, który zajął się realizacją całego przedsięwzięcia był gdyński Eurotrend. Firma współpracuje ze Szkołą Morską w Gdyni już od ponad dziesięciu lat i jej początkiem była dostawa urządzeń AV dla potrzeb małych salek wykładowych. Opisywana realizacja była już drugą dostawą projektorów Epson dla potrzeb symulatora. W ramach wcześniejszego projektu obraz składał się z pięciu projektorów, a teraz jest ich siedem. I tym razem, do zadań firmy Eurotrend należała nie tylko instalacja urządzeń, ale także ich wybór oraz konfiguracja. 

 

 

 

Na potrzeby prezentacji wirtualnego świata firma Eurotrend zdecydowała się zastosować projektory marki Epson. Jak przyznają specjaliści, o ich wyborze zdecydowały zarówno bardzo dobre doświadczenia integratora wynikające z wieloletniej współpracy z marką jak i sprawdzona jakość. W gdyńskiej szkole zostały zastosowane urządzenia Epson EB-G7800. Są to projektory bazujące na tradycyjnej lampie, pracujące w rozdzielczości XGA i odznaczające się jasnością na poziomie 8000 lumenów. Jest on przeznaczony do profesjonalnych prezentacji w dużych pomieszczeniach i rozbudowanych instalacji AV. Dzięki technologii 3LCD, urządzenie zapewnia żywe kolory i jednakowo wysokie natężenie światła białego i barwnego, co jak zapewnia producent odwdzięcza się wyrazistym i jasnym obrazem nawet w świetle dziennym. Wszystkie te parametry pozwoliły na uzyskanie wyjątkowego efektu głębi. Szkolący się w symulatorze kadet ma wrażenie pobytu na mostku kapitańskim prawdziwego statku. Zapewnia to nie tylko realistyczną symulację podejść do różnych portów znajdujących się na świecie, ale także umożliwia wiarygodne oddanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie naukę i trenowanie odpowiednich reakcji na nie. W palecie akcesoriów do projektorów serii EB-7000 znajduje się szeroki wybór obiektywów, w tym modele o ultra krótki rzucie (UST) dające możliwość użycia projektora w różnych aplikacjach. 

 

 

 

Stworzony od podstaw w gdyńskiej szkole symulator został zlokalizowany w wydzielonej części budynku. Znajdują się tam mostek nawigacyjny wyposażony w komplet urządzeń i paneli sterowniczych odpowiadających układowi który znajdziemy w prawdziwym statku. Urządzenia te otacza ściana na planie łuku która została pokryta specjalną farbą projekcyjną zapewniającą najlepsze parametry wyświetlanego obrazu. Projektory świecą na tę powierzchnię z odległości 400 cm, w związku z czym konieczne było zastosowanie obiektywów szerokokątnych umożliwiających realizację tego zadania. Cały obraz jest podzielony za pomocą blendingu na siedem niezależnych części. Każda z nich odznacza się rozdzielczością (1024 × 768). Łącznie wymiary obrazu to 21 × 2,4 m. 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Epson

PRODUCENT: Epson - www.epson.pl

DYSTRYBUTOR: Epson - www.epson.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Instalacja Air Inventions w Mediolanie

W tym roku firma Panasonic obchodzi swoje setne urodziny. Japoński producent postanowił celebrować to wydarzenie na kilku polach. Przedw wszystkim przygotowano specjalną kampanię ukazującą historię i stuletni dorobek firmy. Jak co roku producent zaprezentował szereg nowych produktów z departamentu profesjonalnych rozwiązań AV. Z okazji okrągłej rocznicy powstawania firma zaangażowała się także w szereg działań, w trakcie których można zobaczyć, często w unikatowych zastosowaniach, różne rozwiązania producenta. Kulminacyjny punkt obchodów został zaplanowany na odbywające się w Mediolanie targi Salone del Mobile, na których firma Panasonic zaprezentowała innowacyjną instalację w kształcie gigantycznej kropli wody, wykorzystującą nie tylko światło, dźwięk czy projekcję, ale także zapach, mgłę i powietrze o zmieniającej się temperaturze. Na zaproszenie firmy mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej inaugurującej całe wydarzenie, zwiedzić Air Inventions oraz przyjrzeć się bliżej nie tylko historii, ale także działalności firmy i oferowanym produktom. 

Wóz dźwiękowy ST1 firmy 120dB

Zazwyczaj dźwięk w trakcie realizacji kamerowej jest traktowany po macoszemu. Najważniejszy jest obrazek – źródła dźwięku i zbierające je mikrofony mają przede wszystkim nie przeszkadzać. Są jednak produkcje, dla których warstwa dźwiękowa transmisji, a w szczególności muzyka, są kluczowe. Na świecie standardem staje się rozdzielenie zadań na niezależny miks publicystyki, zapowiedzi, jingli czy reklam od właściwej warstwy muzycznej. Aby tego dokonać, konieczne jest zaaranżowanie odpowiedniej przestrzeni, w której będą mogli znajdować się konsoleta i realizator miksujący tylko muzykę, albo podstawienie dodatkowego wozu dźwiękowego, niezależnego od emisyjnego.  W Polsce takie podejście do produkcji wciąż jeszcze raczkuje, jednak od czasu do czasu pojawiają się również i takie realizacje. Teraz będzie mogło być ich znacznie więcej, ponieważ z końcem kwietnia swoją działalność zainaugurował nowy wóz dźwiękowy firmy 120dB ST1, wyposażony w cieszący się popularnością na świecie system miksujący Solid State Logic System T, w jego nowej mniejszej wersji S300, w pełni bazujący na transmisji sygnałów via Dante. 

Rozwiązania firmy ATEN w Telewizji Artear

Kanały informacyjne działają na bardzo wysokokonkurencyjnym rynku, gdzie swoją sympatię bądź niechęć do kanału widzowie mogą wyrazić natychmiast, za pomocą jednego przycisku na pilocie. Aby móc konkurować na tym rynku, nie wystarczy tworzyć najlepsze treści – newsy muszą być dostarczone jak najszybciej. Pomagają w tym reporterzy terenowi, wozy satelitarne, a często nawet sami widzowie, kontaktujący się przez przeznaczone dla nich platformy komunikacji. Jednym z rozwiązań, które już wiele lat temu jest znakiem rozpoznawczym wszystkich newsroomów na całym świecie, jest ściana wielomonitorowa, na której równocześnie można podglądać nie tylko to, co dzieje się na wszystkich kanałach stacji, ale również na kanałach konkurencyjnych, mediach społecznościowych czy portalach agencyjnych. Niedawno argentyńska stacja Artear zdecydowała się zoptymalizować swój newsroom i zainstalować w nim dwie potężne ściany wideo złożone łącznie z osiemdziesięciu pięciu monitorów. Niełatwe zadanie zarządzania i transmisji sygnałów zostało powierzone rozwiązaniom marki Aten. 

czytaj także:
wywiady

Visualsupport inwestuje w projektory Epson - Michał Płócienniak, Visualsupport

Zazwyczaj na łamach naszego magazynu prezentujemy instalacje, które zostały raz zaprojektowane, zainstalowane i uruchomione. Są jednak firmy, które wykorzystując swoje zaplecze sprzętowe, stają przynajmniej raz w tygodniu przed niełatwym zadaniem zaprojektowania i zainstalowania systemu AV, który musi często spełniać unikalne wymagania. Jedną z nich jest Visualsupport – firma, która każdego roku zajmuje się realizacją multimediów na kilkudziesięciu różnych wydarzeniach, na co dzień prowadząc również wypożyczalnię sprzętu, który wspiera różnorodne produkcje nie tylko w kraju, ale i za granicą. W magazynach firmy od lat pracują bardzo różne projektory – od najmniejszych urządzeń o mocy kilku tysięcy, po potężne maszyny o mocach kilku dziesięciu tysięcy lumenów.  Niedawno do parku maszynowego dołączył zestaw jednych z najnowszych w ofercie firmy Epson projektorów EB-L1755U. O tym, jak wyglądał proces poszukiwań, co zdecydowało o wyborze tego modelu i jakie są jego najważniejsze zalety w codziennej pracy, dowiedzieliśmy się z rozmowy z Michałem Płócienniakiem, założycielem firmy Visualsupport. 

TAGI:

Epson
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.