Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

System AV o kluczowym znaczeniu

UDOSTĘPNIJ:
29-09-2018

W zależności od inwestora i przede wszystkim od przestrzeni, w której ma pracować system AV, różne jego cechy zaczynają odgrywać kluczową rolę. W przypadku rynku rezydencyjnego na pewno będzie to wygląd urządzeń, w biurze – zapisy korporacyjne, w terminalu lotniczym – dostępność, a w restauracji – możliwość jak najlepszego ukrycia źródeł dźwięku czy okablowania prowadzącego do monitorów i projektorów. Są jednak takie instalacje, w których kluczowy jest jeden czynnik: niezawodność. Jedną z nich jest uruchomione niedawno Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowe Straży Pożarnej w Warszawie, gdzie firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne stworzyła nowoczesny control room umożliwiający codzienne monitorowanie sytuacji w kraju, ale także przeprowadzanie wideokonferencji i spotkań. 

Siedziba Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej mieści się w Warszawie przy ul. Podchorążych, w pięknej okolicy nieopodal Łazienek Królewskich. Znajdują się tutaj takie wydziały jak: Wydział Koordynacji Ratownictwa, w tym stanowisko kierowania Komendanta Głównego PSP, Wydział Planowania Operacyjnego i Analiz, Wydział Odwodów Operacyjnych i Działań Międzynarodowych, Wydział Przetwarzania Danych Operacyjnych, Samodzielne Stanowisko Doradcy Komendanta Głównego oraz Samodzielne Stanowisko Koordynatora Ratownictwa Medycznego Służby.Kilka lat temu rozpoczęła się modernizacja budynku, mająca na celu jego przebudowę i wyposażenie w najnowsze środki techniczne pomagające w codziennej pracy strażaków. W ramach tej inwestycji rozbudowano poddasze, które od początku były przygotowywane jako nowa siedziba Stanowiska Kierowania Komendy Głównej PSP. Oczywiście wcześniej funkcjonowało takie miejsce dla dowództwa, przygotowane do kierowania akcjami pożarniczymi, natomiast wraz z rozwojem technologii zapadła decyzja o stworzeniu nowej, lepiej wyposażonej i uzbrojonej w najnowocześniejsze środki techniczne przestrzeni. 

Tak naprawdę Stanowisko Kierowania Komendy Głównej PSP to teraz supernowoczesny control room odpowiadający standardom, które znajdziemy w najnowocześniejszych tego typu miejscach na całym świecie. Dzięki temu strażacy z Komendy Głównej mogą na bieżąco, w bardzo komfortowych warunkach prowadzić m.in. monitoring mediów, obserwować na bieżąco sytuację w kraju, wykrywać potencjalne zagrożenia i przede wszystkim kierować akcjami dzięki komunikacji z jednostkami terenowymi poprzez zaawansowany system łączności.

 

 

Zgodnie z najwyższymi standardami bezpieczeństwa na stanowisku pracuje bez przerwy pięciu operatorów, którzy patrzą na monitory dwadzieścia cztery godziny na dobę, przez siedem dni w tygodniu. Aby zapewnić im odpowiedni komfort pracy, a także kluczowe tutaj skupienie i wydajność, w sali zainstalowano klimatyzację, system rolet elektrycznych w ramach kompleksowej ofert AV zintegrowanych z systemem centralnego sterowania (bez których praca, biorąc pod uwagę lokalizację przestrzeni na poddaszu, byłaby w lecie praktycznie niemożliwa), ale także – co wciąż jest rzadkością w takich miejscach – okładziny akustyczne na sufitach, dzięki czemu cała przestrzeń jest nie tylko lepiej przygotowana do komunikacji za pośrednictwem systemów wideokonferencyjnych i łączności radiowej, ale także odizolowana od otoczenia i generująca znacznie mniej odbić, co jest bardzo ważne w szczególności, gdy przebywa w niej wielu pracowników równocześnie prowadzących rozmowy. Zaprojektowaniem i realizacją (wizji działania, integracji podsystemów audiowizualnych i ich funkcjonalności) zaawansowanego technologicznie systemu AV podjęła się firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne. Firma została zaproszona przez Generalnego Wykonawcę BIT SA do złożenia oferty na wykonanie części audiowizualnej inwestycji. GW była firma BIT SA z Warszawy. Firma ISAV w trakcie realizacji współpracowała również z firmą ESS Audio sp. z o.o. dostawcą podsystemów do matrycowania (przełączenia sygnałów) wideo, centralnego sterowania i audio, która dystrybuuje sprzęt światowych marek, takich jak JBL, Crown, BSS, AKG oraz AMX na Polskę. Do jej zadań należało nie tylko kompleksowe dostarczenie, instalacja i konfiguracja sprzętu, lecz także położenie sieci strukturalnej spinającej cały system, a także zaprojektowanie i instalacja wszystkich rozdzielni, z których zasilany jest system AV. Firma ISAV specjalizuje się w realizacjach od początku do końca, od projektowania po wykonawstwo okablowania, rozdzielni elektrycznych, montaż urządzeń, integrację systemów multimedialnych i serwis. 

 

 

Pomieszczenia kontrolne
Stanowisko Kierowania znajduje się na poddaszu w Komendzie Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Zostało podzielone na dwie sale. Pierwszą z nich jest sala główna. W jej centralnym punkcie zainstalowano ścianę składającą się z szesnastu monitorów Samsung UH55H-E z ramką mającą zaledwie 1,7 mm grubości. Zostały one zainstalowane na specjalnej konstrukcji wykorzystującej uchwyty do ścian wielomonitorowych marki Vogel’s z możliwością odchylenia ekranu na potrzeby serwisowych, bez konieczności demontażu całej ściany. Sygnał do monitorów jest dostarczany za pomocą extenderów DX-TX. Łącznie cała ściana odznacza się potężną rozdzielczością 8K i dzięki zastosowanym systemowi processingu i matrycy wizyjnej, nawet sygnały full HD, SD czy IP wprowadzane do systemu wyglądają na niej bardzo dobrze. 

 

 

 

 

Serce systemu 
Wszystkie urządzenia związane z przetwarzaniem sygnałów, sterowaniem i zarządzaniem całym systemem zostały zlokalizowane w specjalnie przygotowanej serwerowni, gdzie również mieszczą się serwery umożliwiające pracę wszystkich komputerów w sieci. Sercem systemu AV jest matryca AMX DGX3200, uzbrojona w karty wejść DGX-I-HDMI-4K, karty wyjść DGX-O-HDMI-4K60 oraz karty umożliwiającą na przyjęcie sygnałów transmitowanych za pomocą światłowodu DGX-I-DXF-MMD i DGX-O-DXF-MMD.

 

 

O tym, jak zaawansowana i rozbudowana jest to instalacja, może świadczyć fakt, że chociaż zastosowano dużą matrycę 32 × 32, została ona opięta w całości. Wynika to z faktu, że trafiają do niej sygnały z kontrolerów ściany wideo Christie Phoenix, z kodeków wideokonferencyjnych, z dekoderów telewizyjnych oraz z przyłączy stołowych AMX – DX-TX. Może to być także sygnał z systemu do prezentacji bezprzewodowej Barco CSE-200. Tak naprawdę do systemu da się wpiąć praktycznie dowolne źródło, by wyświetlić sygnał z niego na ścianie wielomonitorowej, jak również IP, RDP, VNC. Jak przyznał menedżer zarządzający ISAV, Łukasz Wiącek: „Mózgiem całego systemu jest najwyższy model jednostki sterującej AMX NX-4200 w kooperacji z matryca wizyjną AMX DGX3200 z dodatkową jednostką centralną NX-3200 (zapewniająca redundancje sprzętową) i ich  komponentami, natomiast jego sercem jest system processingu wizyjnego Christie Phoenix”.

 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

PRODUCENT: AMX - www.amx.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Focusrite w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej w Warszawie

Stworzenie sieci dystrybucji audio w budynku nie jest zadaniem łatwym. W dużej mierze dlatego, że kluczowe decyzje z nią związane muszą zostać podjęte jeszcze na etapie powstawania projektu architektonicznego czy tzw. dziury w ziemi. Wtedy bardzo trudno jest zidentyfikować wszystkie potrzeby i wymyślić każdy scenariusz wymagający połączenia audio. W dodatku jeszcze niedawno każdy projekt był obarczony koniecznością wyboru jednego, określonego protokołu, mocno ograniczającego możliwości systemu, jego konfigurację czy późniejszą rozbudowę. Uległo to zmianie, gdy na salony wkroczył protokół Dante. Decydując się na niego na etapie budowy, wystarczy zadbać o dobrej jakości osprzęt sieciowy i odpowiednio dużą liczbę gniazdek LAN, aby później nie martwić się konfiguracją czy rozbudową systemu. Warto przyjrzeć się jednej z modelowych instalacji tego typu w Polsce, jaka znajduje się w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej ZSPM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zalety łatwości transmisji bazującej na sieci Dante zostały połączone z najwyższej klasy przetwornikami marki Focusrite, do niedawna znanymi tylko z topowych studiów nagraniowych. 

Sportowe studio nowych technologii

Kibice sportowi to jedna z najbardziej wymagających grup, szczególnie ci piłkarscy. Nie dość, że oczekują od swoich zespołów najwyższego poziomu zaangażowania i wyników, to – oglądając zmagania przed telewizorem – spodziewają się najlepszej jakości przekazu, co jest dużym wyzwaniem dla dostawców treści. W tym celu Telewizja Polsat, która pozyskała prawa do transmitowania najważniejszych piłkarskich klubowych rozgrywek w Europie na najbliższe trzy sezony, stworzyła najnowocześniejsze i największe studio sportowe w Europie, oferujące niespotykane dotąd technologie, w tym rozszerzoną rzeczywistość. Aby zagwarantować produkt na najwyższym, światowym poziomie, nawiązującym do rozgrywek ligi angielskiej i włoskiej, zdecydowała się na wykorzystanie w swoim studiu ekranu wizyjnego LED firmy Samsung. 

Apart Hotel 12

Aby móc odpowiedzieć na różne wymagania klientów, inwestorzy hotelowi prześcigają się w zapewnieniu swoim klientom coraz ciekawszej oferty. Dla wielu klientów wielki moloch z basenami, spa i kasynem przestał być atrakcyjny. Nie chcą przebywać w miejscu, gdzie hotelowy gość jest tylko numerem odpowiadającym numerowi rezerwacji i pokoju. Ich zainteresowanie zwróciło się w stronę niewielkich hoteli butikowych, gdzie możemy faktycznie poczuć się gościem w niemal domowym otoczeniu, z dala od zgiełku tłumu współmieszkańców. Jednym z takich hoteli jest otwarty niedawno Apart Hotel 12 w Rzeszowie, gdzie nietuzinkowa architektura została połączona z niezwykłą funkcjonalnością, świetnym wyposażeniem technicznym i doskonałym dźwiękiem. Zapewniają go rozwiązania marki Apart Audio oraz intuicyjny system sterowania bazujący na produktach marki Crestron, którego zaprojektowaniem i instalacją zajęła się firma VEGACOM SA. 

czytaj także:
instalacje

Hotel Courtyard by Marriott Katowice City Center

Inwestorzy rynku hotelowego na całym świecie bardzo dbają o to, aby ich obiekt miał unikatowe cechy bądź rozwiązania wyróżniające go na tle konkurencji. Czasami jest to niezwykły widok z pokoi, czasem wyjątkowa lokalizacja, a jeszcze innym razem wiszący nad barem cadillac i nietuzinkowy wystrój. Oczywiście waga i znaczenie tych elementów są uzależnione od głównych funkcji, jakie pełni hotel i dla jakich klientów jest stworzony. Inaczej skonfigurowany będzie hotel dla rodzin pragnących odpoczynku, w inny sposób obiekt dla ludzi aktywnych, oczekujących sportowych rozrywek, a jeszcze inaczej przestrzeń przeznaczona do konferencji czy spotkań biznesowych. W tym wypadku, oprócz położenia w centrum miasta, blisko rozwiniętej infrastruktury drogowej czy bliskości lotniska bardzo istotne jest odpowiednia przestrzeń i zaplecze techniczne umożliwiające organizację różnorodnych wydarzeń biznesowych. Taki jest właśnie otwarty z końcem 2017 roku Hotel Courtyard by Marriott Katowice City Center łączący atrakcyjną lokalizację, stworzony przy udziale najwyższej jakości materiałów wnętrza doskonałe rozwiązania z zakresu AV na potrzeby biznesu oraz wyjątkową w skali kraju przestrzeń restauracyjną z widokiem na cztery strony świata. 

TAGI:

AMX
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.