Rozwiązania Aten w centrum monitoringu w Turynie

Miasto na oku

UDOSTĘPNIJ:
31-07-2018

Nasze miasta stają się coraz to bardziej inteligentne i multimedialne. Coraz częściej pojawiają się w nich multimedialne tablice z rozkładami jazdy komunikacji miejskiej, ekrany LED informujące o zanieczyszczeniu powietrza czy scentralizowane systemy monitoringu i zarządzania ruchem. Mają one nie tylko poprawić komfort i wygodę naszego życia w mieście, ale przede wszystkim bezpieczeństwo. Do grona takich „miast AV” dołącza właśnie Turyn, w którym zainstalowano niedawno scentralizowany system monitoringu miejskiego bazujący na rozwiązaniach firmy Aten. 

Policja w Turynie otworzyła niedawno nowe centrum zarządzania i monitorowania miasta. Umożliwia ono śledzenie zachowań tłumu oraz wykrywanie incydentów dziejących się w dużych przestrzeniach publicznych. Do zaprojektowania i wykonania wszystkich niezbędnych rozwiązań technicznych została zaproszona włoska firma ErrElle Net, specjalizująca się w tego rodzaju systemach. Integrator stworzył instalację bazującą na kilku ścianach wielomonitorowych oraz elastycznych stacjach roboczych, umożliwiających zarządzanie sygnałami z kamer monitoringu i wyświetlanie ich w wielu konfiguracjach w pomieszczeniach kontrolnych. Firma zdecydowała się sięgnąć po urządzenia do transmisji i dystrybucji sygnału oraz rozwiązania KVM firmy Aten. ErrElle Net stworzył system łączący sprzętowe procesory producenta do zarządzania ścianami wielomonitorowymi wraz z systemem KVM pracującym w oparciu o matrycę over IP, zarządzającym stacjami roboczymi. 

 

 

Skomplikowany system, prosty w obsłudze 

Zamawiający postawił przed projektantami trzy główne wymagania dotyczące powstającego systemu. Po pierwsze, musiał on umożliwiać zarządzanie bardzo wieloma różnymi sygnałami i ich dystrybucję na kilka ścian wielomonitorowych znajdujących się w trzech różnych pomieszczeniach kontrolnych, w których realizowane są konkretne zadania związane z monitoringiem miasta. Po drugie, musiał zapewniać możliwość zdalnego dostępu, tak aby operatorzy mogli zarządzać w łatwy sposób wieloma komputerami znajdującymi się w bezpiecznej, odizolowanej serwerowni. Po trzecie, system musiał być łatwy w obsłudze, tak aby operatorzy bez specjalistycznej wiedzy technicznej mogli bez żadnych problemów zarządzać ścianami wideo w każdym z pomieszczeń kontrolnych. 

Odpowiadając na te wymagania, stworzono instalację, której sercem jest duża, modułowa matryca w konfiguracji 32 × 32 Aten VM3200 wyposażona w kartę z wejściami DVi (VM7604) oraz kartę z wyjściami HDBaseT (VM 8514). Niewątpliwą zaletą zastosowanej matrycy jest to, że jest ona kompatybilna z wieloma powszechnie używanymi interfejsami i pozwala łatwo i efektywnie łączyć wiele ekranów i źródeł sygnału. 

W serwerowni znajduje się dwadzieścia pięć stacji roboczych. Sygnały z pierwszej z nich za pomocą połączeń DVi trafiają bezpośrednio do matrycy VM3200, dwudziestoma dwiema kolejnymi zarządzają nadajniki KVM Aten KE6900T, natomiast dwudziestą czwartą – nadajnik Aten KE6940T. Umożliwiają one zarządzanie w sposób zdalny wszystkimi serwerami oraz wykorzystywane są do oddania sygnałów DVi do matrycy. Całym tym systemem zarządza kontroler Aten VK2100.

 

AUTOR: Maciej Bałys, AVIntegracje

ZDJĘCIA: ATEN

PRODUCENT: ATEN - www.aten.com/pl/pl

DYSTRYBUTOR: ATEN - www.aten.com/pl/pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Focusrite w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej w Warszawie

Stworzenie sieci dystrybucji audio w budynku nie jest zadaniem łatwym. W dużej mierze dlatego, że kluczowe decyzje z nią związane muszą zostać podjęte jeszcze na etapie powstawania projektu architektonicznego czy tzw. dziury w ziemi. Wtedy bardzo trudno jest zidentyfikować wszystkie potrzeby i wymyślić każdy scenariusz wymagający połączenia audio. W dodatku jeszcze niedawno każdy projekt był obarczony koniecznością wyboru jednego, określonego protokołu, mocno ograniczającego możliwości systemu, jego konfigurację czy późniejszą rozbudowę. Uległo to zmianie, gdy na salony wkroczył protokół Dante. Decydując się na niego na etapie budowy, wystarczy zadbać o dobrej jakości osprzęt sieciowy i odpowiednio dużą liczbę gniazdek LAN, aby później nie martwić się konfiguracją czy rozbudową systemu. Warto przyjrzeć się jednej z modelowych instalacji tego typu w Polsce, jaka znajduje się w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej ZSPM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zalety łatwości transmisji bazującej na sieci Dante zostały połączone z najwyższej klasy przetwornikami marki Focusrite, do niedawna znanymi tylko z topowych studiów nagraniowych. 

Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

W zależności od inwestora i przede wszystkim od przestrzeni, w której ma pracować system AV, różne jego cechy zaczynają odgrywać kluczową rolę. W przypadku rynku rezydencyjnego na pewno będzie to wygląd urządzeń, w biurze – zapisy korporacyjne, w terminalu lotniczym – dostępność, a w restauracji – możliwość jak najlepszego ukrycia źródeł dźwięku czy okablowania prowadzącego do monitorów i projektorów. Są jednak takie instalacje, w których kluczowy jest jeden czynnik: niezawodność. Jedną z nich jest uruchomione niedawno Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowe Straży Pożarnej w Warszawie, gdzie firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne stworzyła nowoczesny control room umożliwiający codzienne monitorowanie sytuacji w kraju, ale także przeprowadzanie wideokonferencji i spotkań. 

Sportowe studio nowych technologii

Kibice sportowi to jedna z najbardziej wymagających grup, szczególnie ci piłkarscy. Nie dość, że oczekują od swoich zespołów najwyższego poziomu zaangażowania i wyników, to – oglądając zmagania przed telewizorem – spodziewają się najlepszej jakości przekazu, co jest dużym wyzwaniem dla dostawców treści. W tym celu Telewizja Polsat, która pozyskała prawa do transmitowania najważniejszych piłkarskich klubowych rozgrywek w Europie na najbliższe trzy sezony, stworzyła najnowocześniejsze i największe studio sportowe w Europie, oferujące niespotykane dotąd technologie, w tym rozszerzoną rzeczywistość. Aby zagwarantować produkt na najwyższym, światowym poziomie, nawiązującym do rozgrywek ligi angielskiej i włoskiej, zdecydowała się na wykorzystanie w swoim studiu ekranu wizyjnego LED firmy Samsung. 

czytaj także:
instalacje

Rozwiązania firmy ATEN w Telewizji Artear

Kanały informacyjne działają na bardzo wysokokonkurencyjnym rynku, gdzie swoją sympatię bądź niechęć do kanału widzowie mogą wyrazić natychmiast, za pomocą jednego przycisku na pilocie. Aby móc konkurować na tym rynku, nie wystarczy tworzyć najlepsze treści – newsy muszą być dostarczone jak najszybciej. Pomagają w tym reporterzy terenowi, wozy satelitarne, a często nawet sami widzowie, kontaktujący się przez przeznaczone dla nich platformy komunikacji. Jednym z rozwiązań, które już wiele lat temu jest znakiem rozpoznawczym wszystkich newsroomów na całym świecie, jest ściana wielomonitorowa, na której równocześnie można podglądać nie tylko to, co dzieje się na wszystkich kanałach stacji, ale również na kanałach konkurencyjnych, mediach społecznościowych czy portalach agencyjnych. Niedawno argentyńska stacja Artear zdecydowała się zoptymalizować swój newsroom i zainstalować w nim dwie potężne ściany wideo złożone łącznie z osiemdziesięciu pięciu monitorów. Niełatwe zadanie zarządzania i transmisji sygnałów zostało powierzone rozwiązaniom marki Aten. 

TAGI:

ATEN
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.