Polska premiera systemu L-Acoustics SYVA

UDOSTĘPNIJ:
30-01-2018

Firma L-Acoustics jest producentem znanym przede wszystkim z najbardziej zaawansowanych koncertowych systemów nagłośnieniowych oraz systemów instalowanych w największych na świecie audytoriach, jak teatry, hale sportowe, sale koncertowe czy centra konferencyjne. Oczywiście w ofercie marki znajdują się także niewielkie zestawy głośnikowe, które mogą w elastyczny sposób uzupełnić system główny np. jako dogłośnienie czy pracować samodzielnie w małych przestrzeniach. Niespełna rok temu L-Acoustics pokazał zupełnie nową koncepcję systemu nagłośnieniowego o nazwie SYVA. Pod koniec 2017 roku polski dystrybutor rozwiązań francuskiego producenta, firma Audio Plus, zorganizował oficjalną polską premierę systemu SYVA połączoną z prezentacją i odsłuchami nowej konstrukcji. Pozornie to kolejny system do muzyki i aplikacji live, ale pozory mogą bardzo mylić…

Polski dystrybutor rozwiązań marki L-Acoustics, firma Audio Plus, postanowił zorganizować całą prezentację w wyjątkowej przestrzeni klubu Miłość, zlokalizowanej w samym centrum Warszawy na skrzyżowaniu ul. Kredytowej i placu Dąbrowskiego. W sercu kamienicy znajduje się patio, które w 2014 zostało zaaranżowane dla potrzeb klubokawiarni. W przeszłości w bezpośrednim sąsiedztwie klubu znajdował się ekskluzywny sklep meblowy. Niedawno został on zlikwidowany, a zajmowana przez niego przestrzeń włączona do kompleksu. Dzięki temu Miłość to teraz nie tylko klub i kawiarnia, ale także bardzo funkcjonalna przestrzeń eventowa, odpowiadająca na bardzo różne potrzeby zarówno pod względem liczby gości, jak i rodzaju wydarzeń, w tym również takiej imprezy jak polska premiera nowego systemu L-Acoustics.

 

Głośnik wynaleziony na nowo
Spotkanie rozpoczęło się od części merytorycznej, w trakcie której przedstawiciele dystrybutora opowiadali o najważniejszych parametrach oraz koncepcji systemu SYVA. Nowy produkt marki L-Acoustics to tzw. źródło kolinearne, przeznaczone do zastosowań we wszelkiego rodzaju instalacjach i zastosowaniach wymagających systemu o średnim zasięgu. Zgodnie z założeniami producenta jest to system, który może pracować zarówno w profesjonalnych, mobilnych systemach nagłośnieniowych do aplikacji live, jak i w instalacjach stałych, od których oczekuje się najwyższej jakości brzmienia. W jednym elemencie SYVA znajduje się sześć średniodniowych głośników o przekątnej 5 cali i użytecznym paśmie sięgającym 87 Hz oraz trzy ciśnieniowe przetworniki wysokotonowe o średnicy 1,75 cala. Są one połączone z uznanymi na całym świecie falowodami DOSC, znanymi z dużych systemów koncertowych producenta, o progresywnej krzywiźnie w kształcie litery J. Co taki zestaw daje w praktyce? Otóż ten układ przetworników, nazwany przez konstruktorów mianem Segment Source, pozwolił uzyskać w poziomie kąt propagacji (rozchodzenia) dźwięku o wartości 140°, a w pionie 26° z możliwością regulacji w zakresie od +5 do –21°. Tym samym za pomocą tylko jednej kolumny możemy zapewnić odpowiednie nagłośnienie zarówno dla pierwszych rzędów widowni, jak i słuchaczy oddalonych od źródła dźwięku.

 

 

Dzięki temu, że SYVA gra bardzo szeroko, za pomocą niewielu elementów możemy nagłośnić stosunkowo duży obszar, zaś dyspersja pionowa została zoptymalizowana tak, aby system mógł sięgnąć na dużą odległość, jak podaje producent – do 35 m. Sama konstrukcja zapewnia także bardzo dobrą kontrolę kierunkowości wiązki, aż do 300 Hz.

Na potrzeby aplikacji, w których system ma zagrać pełnym pasmem z odpowiednim poziomem basu, przygotowane zostały dwa rozszerzenia elementu SYVA. Pierwszym z nich jest kolumna SYVA Low. W niewielkiej obudowie zamknięte zostały dwa przetworniki niskotonowe, dokładnie takie same, jakie znajdziemy w systemie K2 obecnym na największych światowych festiwalach i trasach koncertowych. Producent zaleca konfigurację: jeden element SYVA LOW na jeden element SYVA; taki system zapewnia rozszerzenie w dole pasma do 40 Hz. Gdyby komuś było mało, w rodzinie produktów SYVA znajdziemy także model SYVA Sub. To subwoofer zbudowany w oparciu o jeden przetwornik o średnicy 12 cali pochodzący z konstrukcji KS28 producenta. Dzięki dużemu wychyleniu membrany model SYVA Sub pozwala rozszerzyć pasmo przenoszenia aż do 27 Hz. Zarówno pierwsza, jak i druga kolumna niskotonowa mają obudowę typu bass-reflex oraz specjalne wyloty L-Vents, zapewniające redukcję turbulencji i szumów własnych przy jednoczesnym zmaksymalizowaniu wydajności w najniższego zakresu pasma.

 

 

Wiele możliwości konfiguracji dla różnych przestrzeni
Głośniki w kolumnie SYVA zostały zamknięte w obudowie wykonanej z połączenia dwóch gatunków drewna: brzozy i buku, co zapewnia odpowiednie właściwości akustyczne całej konstrukcji. Cała kolumna odznacza się niewielkimi wymiarami, ma wąski profil i atrakcyjny wygląd. Wszystko to wpisuje się w filozofię stojącą za rozwiązaniem SYVA, w myśl której nowy model łączy wydajność z możliwością ukrycia głośników i zamaskowania w architekturze bądź w scenografii. Gdy natomiast nie jest to możliwe, kolumny mają być atrakcyjne dla wyglądu wnętrza i nie mogą wpływać negatywnie na formę architektoniczną nagłaśnianej przestrzeni.

Aby osiągnąć te cele i dać użytkownikom szeroki wachlarz możliwości instalacyjnych, producent przygotował szereg akcesoriów umożliwiających praktycznie dowolny montaż zestawów SYVA. Mamy tutaj platformę SYVA Base pozwalającą instalować same elementy SYVA bądź zestaw SYVA i SYVA Low/SYVA Sub na podłodze, system montażu naściennego SYVA Wall, adapter do montażu na rurze SYVA Pole, a także system SYVA BAR pozwalający podwiesić kolumny do kratownicy za pomocą uchwytu typu Clamp250.

Z całą pewnością silnym orężem w rozmowach z architektami, przemawiającym za wyborem systemu SYVA, jest fakt, że kolumny są dostępne w kolorach z palety RAL, co umożliwia ich idealne dopasowanie do nawet najbardziej wymyślnej kolorystyki wnętrza.

 

 

Aby ułatwić wybór najlepszej konfiguracji, producent stworzył kilka prekonfigurowanych zestawów. Sercem każdego z nich jest końcówka mocy LA4X odpowiadająca za zasilanie całego systemu SYVA. W przypadku podstawowego zestawu samych kolumn SYVA wystarczy tylko jedna końcówka, za pomocą której można zasilić aż cztery sztuki kolumn. Gdy myślimy o większych zestawach np. 2 × SYVA, 2 × SYVA Low i 4 × SYVA sub, konieczne będą już dwie końcówki itd. System jest w pełni skalowalny i jedyne, o czym trzeba pamiętać, to to, że jeden wzmacniacz może obsłużyć maksymalnie cztery kolumny.

Warto także nadmienić, że cały system bazuje na koncepcji plug-and-play i jest wyposażony w złącza AutoConnect, które w przypadku łączenia elementów SYVA i kolumn niskotonowych zapewniają nie tylko transmisję sygnału, ale także stabilne, fizyczne połączenie uniemożliwiające na przykład przewrócenie się kolumny. System SYVA, skonfigurowany w zależności od potrzeb i wielkości danej przestrzeni, świetnie sprawdzi się m.in.: w audytoriach, w przestrzeniach wystawienniczych (dzięki niewielkim rozmiarom i możliwości ukrycia w scenografii również na najbardziej wymagających targach samochodowych), w muzeach, w centrach sztuki, w galeriach, w restauracjach, w salach konferencyjnych, klubach muzycznych, w przestrzeniach eventowych, dla potrzeb pokazów mody, a nawet w instalacjach kina domowego. Szczególnym przykładem zastosowania jest zastosowanie kolumn SYVA w systemach immersyjnych L-ISA. To jeden z najnowszych pomysłów wizjonera i założyciela firmy L-Acoustics doktora Christiana Heila. Koncepcja polega na dostarczeniu dwudziestoczterokanałowego dźwięku w wysokiej rozdzielczości, umożliwiającej przeniesienie słuchacza w środek muzyki. Ciekawostką jest nośnik, z którego odtwarzane są pliki. Są to wydawane przez wytwórnię BlueBubbles kule, których uruchomienie polega na położeniu ich na specjalnej tacy będącej odtwarzaczem.

Zalety tego systemu z pewnością znajdą swoje zastosowanie na wystawach multimedialnych, w centrach sztuki performatywnej, w klubach, a nawet w prywatnych rezydencjach. W tym wypadku trzeba spełnić tylko dwa proste wymagania: należy mieć przestrzeń, w której można zainstalować kilkanaście głośników i która przyjmie uderzenie kilkudziesięciu tysięcy watów, oraz odpowiednio gruby portfel…

 

Niewielki system? Tylko pozornie!
Jak podaje producent, maksymalny SPL systemu SYVA to 142 dB, które można osiągnąć w paśmie od 35 Hz. Chociaż nowy model francuskiego producenta przypomina nieco bardziej swoim wyglądem domowy zestaw Hi-Fi niż poważny system koncertowy, to już kilka pierwszych dźwięków zaprezentowanych w trakcie odsłuchów systemu w warszawskim klubie Miłość pokazało, że z systemem naprawdę nie ma żartów. Zarówno muzyka rockowa, jak i utwory z kręgu muzyki elektronicznej zabrzmiały świetnie. SYVA oferuje bardzo dynamiczny, nasycony dźwięk, który po prostu robi wrażenie. Jednak to nie tylko system przeznaczony do grania muzyki. O czym także można było przekonać się w trakcie prezentacji, system doskonale sprawdza się w transmisji mowy, zapewniając znakomitą czytelność. Dzięki temu system doskonale pracuje w różnorodnych miejscach, gdzie głos stawiany jest na pierwszy miejscu – w salach konferencyjnych, audytoriach, a nawet w przestrzeniach sakralnych.

Truskawką na torcie listopadowego spotkania był specjalny koncert Anny Karwan z zespołem, zorganizowany w patio klubu Miłość. Został tan zainstalowany zestaw stereo składający się z dwóch kolumn SYVA i dwóch SYVA Low, wspartych subwooferami SB15m. W trakcie koncertu rozbrzmiały kompozycje pełne mocnego groove’u, gitarowych riffów i niskiego, syntetycznego basu, w trakcie odsłuchu których szybko można było się przekonać, że to system, który z powodzeniem wpasuje się zarówno do klubu muzycznego grającego tylko muzykę na żywo, jak i przestrzeni restauracyjno-eventowej, gdzie na co dzień będzie miał za zadanie grać muzykę tła, a tylko przez kilka dni w tygodniu będzie pracował jako system dla zespołu grającego na scenie. Brzmienie, które zaoferował system SYVA w trakcie koncertu Anny Karwan, powodowało, że trudno było powstrzymać się od wbiegnięcia na parkiet, a to chyba najlepsza rekomendacja.

 

 

 

Na świecie już znany
Pod różnymi szerokościami geograficznymi powstało już wiele instalacji wykorzystujących rozwiązania pracujące w systemie SYVA. Przykładem może być chociażby otwarta niedawno w Belgradzie restauracja Sakura. Jej włodarze postawili przed projektantami systemu proste zadanie: w obiekcie ma znaleźć się mocny system, pokrywający dźwiękiem całą nagłaśnianą przestrzeń, ale równocześnie ma odznaczać się on bardzo powściągliwym i nieprzykuwającym uwagi wyglądem, komponując się z surową architekturą. W tym zadaniu świetnie sprawdził się właśnie system SYVA skonfigurowany w oparciu o zaledwie dwie kolumny główne i dwa rozszerzenia niskich częstotliwości SYVA Low. Teraz czas na Polskę!

Jak widać, nowy system L-Acoustics to bardzo uniwersalne i potężne narzędzie, od najmniejszej konfiguracji składającej się z kilku kolumn, przez zestawy z subwooferami, aż po największe, immersyjne systemy L-ISA również korzystające z zalety nowego modelu francuskiego producenta. Jak zatem widać, system SYVA należy obowiązkowo wziąć pod uwagę, projektując system niezależnie od lokalizacji jego instalacji, w tym w miejscach, w których akustyka jest szczególnym wyzwaniem.

 

AUTOR: AVIntegracje

ZDJĘCIA: AVIntegracje

PRODUCENT: L-Acoustics - www.l-acoustics.com

DYSTRYBUTOR: Audio Plus - www.audioplus.pl

reklama
ostatnie wydarzenia

IP Audio, Dante, Ravenna, AES67

XXI wiek niesie ze sobą ogromny postęp technologiczny. We wszystkich dziedzinach jego tempo zaskakuje nawet analityków, nie inaczej jest w branży audio. Złożoność przedsięwzięć, dostępność narzędzi oraz wymagania stawiane przed inżynierami trudniącymi się przygotowaniem owych wymagają niebagatelnej wiedzy, często też planowania z wyprzedzeniem działań podejmowanych później na miejscu realizacji. Szeroka gama producentów sprzętu wykorzystywanego podczas występów artystycznych, a z drugiej strony standardy radiowe i telewizyjne, stawiają przed realizującymi technicznie osobami nie lada wyzwanie. Jak pogodzić wszystkie strony i wybrać najlepsze rozwiązania? Odpowiedzi na to i pytania pokrewne miało przynieść szkolenie z integracji systemów i protokołów audio.

TAGI:

L-Acoustics
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.