Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Centrum kongresowe jest bardzo szczególnym pośród wszystkich budynków użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do galerii handlowej, uczelni, muzeum czy dworca kolejowego, na etapie budowy nie jesteśmy w stanie z taką dokładnością określić, jakie będą potrzeby klientów względem przestrzeni i pracujących w niej rozwiązań. W związku z tym na etapie projektowania jego wnętrza oraz urządzeń, które mają się w nim znaleźć, trzeba wziąć pod uwagę możliwie największą liczbę scenariuszy użytkowania i na pewnym poziomie abstrakcji wyobrazić sobie oczekiwania klientów. Czy to recepta na sukces takiego budynku? Z pewnością to nie wszystko. W dobie, gdy podobne kompleksy rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu, a i te istniejące już od wielu lat mają się dobrze i są ciągle rozwijane, przestrzeń kongresowa musi mieć to coś, co zachęci organizatorów wydarzeń, aby zagościło ono właśnie w tym konkretnym miejscu. Z całą pewnością jednym z dobrych kierunków jest zamknięcie funkcjonalnej przestrzeni i nowoczesnej technologii w wyjątkowej bryle budynku, czego świetnym przykładem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Autorem projektu architektonicznego wyjątkowej bryły Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach jest warszawska pracownia architektoniczna JEMS ARCHITEKCI, która zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Obiekt został zlokalizowany w sercu Strefy Kultury w Katowicach i sąsiaduje z takimi budynkami jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego czy słynnego Spodka. Tym, co wyróżnia go na pierwszy rzut oka, nie pozwalając pomylić go z żadną inną budowlą, jest wyjątkowa bryła architektoniczna. Prosty w swoim kształcie budynek z czarną elewacją został przełamany zewnętrznym ciągiem komunikacyjnym poprowadzonym po dachu budynku i określanym mianem „zielonej doliny”. Przestrzeń ta z jednej strony niezwykle atrakcyjna wizualnie, ma również swoje określone zadania i może być wykorzystywana do wystaw plenerowych, koncertów czy eventów pod gołym niebem. Koncepcja ta wpisała się w generalne założenia inwestora i autora projektu, aby MCK było nie tylko przestrzenią spełniającą założone w planie funkcjonalno-użytkowym zadania, ale także miejsce spotkań i integracji społeczności Katowic. 

 

 

Zanim rozpoczęły się prace nad rozwiązaniami AV w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, został przygotowany program funkcjonalno-użytkowy dla obiektu. Wyspecyfikowano w nim określone potrzeby użytkownika obiektu i założone zostały wstępne rozwiązania i technologie, które miały znaleźć się w kompleksie. W ramach przetargu wyłoniony został główny wykonawca obiektu, firma Warbud, natomiast firmą, która miała przygotować dokumentację projektową oraz po jej uzyskaniu zrealizować cały projekt systemu AV, została wyłoniona zabrzańska firma Shadok Audio-Visual. 

 

Wszystkie przestrzenie znajdujące się w budynku katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego spina jeden system AV, dzięki temu wszystkie pomieszczenia są ze sobą zintegrowane poprzez wspólne sterowanie oraz systemy transmisji wizji. Wszystkie źródła obrazu, jak i urządzenia wyjściowe, na których jest on po obróbce prezentowany, są wpięte do jednej dużej matrycy AMX, dzięki czemu każdy sygnał można w odpowiedni sposób skrosować i dzięki temu przesłać we właściwe miejsce. Wpisuje się to w wymagania inwestora, w myśl których cały obiekt miał być możliwie jak najbardziej elastyczny i umożliwiać jego konfigurację w zależności od tego, jakie wydarzenia i eventy będą się w nim odbywały. Nie lada wyzwaniem dla integratora było okablowanie całego obiektu. Ze względu na jego rozmiary i konieczność poprowadzenia do różnych miejsc często więcej niż jednego połączenia (zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i aby zachować pełną redundancję połączeń) w obiekcie znalazły się kilometry kabli. 

 

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w programie funkcjonalno-użytkowym w głównej sali wielofunkcyjnej o powierzchni ponad 8000 m2 miały zostać zainstalowane ściany wizyjne zbudowane w oparciu o bezszwowe monitory wielkoformatowe LCD. Ze względu na możliwość podziału całej sali na trzy części, aby zapewnić pełną funkcjonalność w przypadku jakiejkolwiek konfiguracji sal musiały tutaj zostać zainstalowane aż trzy potężne ściany wizyjne. Każda z nich została zbudowana przy udziale osiemdziesięciu jeden monitorów NEC X554UN o przekątnej 55 cali skonfigurowanych w układzie 9 × 9. Taki potężny zestaw daje ścianę o przekątnej aż 495 cali i powierzchni 67 m2, co w momencie instalacji czyniło cały system ścian największym tego rodzaju rozwiązaniem w Europie. Nie lada wyzwaniem okazała się jednak instalacja wszystkich tych monitorów. Aby uzyskać najlepsze parametry obrazu, a więc przede wszystkim jednolitą powierzchnię firma Shadok AV stworzyła dedykowaną konstrukcję stalową mocowaną do ściany, pozwalającą instalować wszystkie monitory. Forma tej konstrukcji przypomina nieco rozwiązania wykorzystywane do instalacji ekranów wideo LED montowanych na stadionach sportowych. Za pomocą konstrukcji cała ściana wizyjna jest odsunięta od ściany nośnej o ok. 0,6 m. Wynika to po pierwsze z faktu, że za sprawą znajdującej się na ścianach okładziny akustycznej, należało wyjść z ekranami nieco do przodu, a po drugie za ekranami znajduje się przestrzeń serwisowa z pomostami umożliwiającymi serwisowanie każdej ściany od tyłu. 

 

W katowickim centrum kongresowym zainstalowano dwa rodzaje nagłośnienia skonfigurowanego zgodnie z wymaganiami danej przestrzeni. Po pierwsze, w całym budynku zostało zainstalowany system DSO bazujący na rozwiązaniach marki Bosch. Jego głównym zadaniem jest odtwarzanie muzyki tła, a także – co jest jego najważniejszym zadaniem – transmisja komunikatów o zagrożeniach oraz odtwarzanie informacji w przypadku ewakuacji. W przypadku wydarzeń odbywających się w największej sali wielofunkcyjnej, zwykle jest tutaj instalowany duży system nagłośnieniowy dostarczany przez firmy zewnętrzne, w zależności od potrzeb danego wydarzenia. Jeżeli chodzi o mniejsze sale, firma Shadok AV zainstalowała w nich małe systemy nagłośnieniowe umożliwiające zarówno transmisję mowy w trakcie konferencji, jak i odtwarzanie towarzyszącej prezentacjom muzyki.

 

 

W salach konferencyjnych zainstalowano głośniki sufitowe DAS Audio CL5T. Zgodnie z życzeniem architektów wnętrz głośniki zostały ukryte za siatką cięto ciągnioną, którą jest wykończony sufit. W sali audytoryjnej zdecydowano się zainstalować inny rodzaj nagłośnienia. W tym celu użyto głośników DAS Audio Artec 510 i Artec 508 zainstalowanych na ścianach. Chociaż – ze względu na specyfikę sali – są to zestawy, które mają przede wszystkim zapewnić odpowiednią transmisję mowy w przypadku prezentacji czy konferencji, to jednak wielokrotnie w sali odbywały się już imprezy, których uczestnicy nie szczędzili słów uznania dla tego, w jak dobry sposób głośniki potrafią także odtwarzać muzykę, a co ciekawe – robią to bez subwoofera! 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Shadok Audio-Visual

PRODUCENT: NEC Display Solutions - www.nec-display-solutions.com

DYSTRYBUTOR: NEC Display Solutions Polska - www.nec-display-solutions.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

SMS/EVOKO

W obszarze biznesowych rozwiązań AV ostatnie dwie dekady to czas przełomowych zmian. Klasyczne telefony zostały zastąpione systemami telekonferencyjnymi, papierowe flipcharty – tablicami multimedialnymi, a ściany pełne przełączników do sterowania poszczególnymi elementami wyposażenia – tabletami. Kolejny akt to zmiana sposobu rezerwacji sal w korporacjach. Nie trzeba już pukać, by sprawdzić, czy dana sala konferencyjna jest zajęta, ani konsultować się z portierem, aby dokonać rezerwacji na spotkanie. Wystarczy tylko dotknąć znajdującego się przed salą ekranu wraz z systemem rezerwacji, aby uzyskać komplet informacji. Jedną z firm produkujących wysokiej jakości rozwiązania dla biznesu, cieszące się olbrzymią popularnością, są marki SMS/EVOKO należące do szwedzkiej grupy Draper. 

Miksery Roland w Międzynarodowych Targach Poznańskich

Dzisiaj w kompleksie targowym nie wystarczy umożliwienie podwieszenia dużej liczby sprzętu, zamontowanie wygodnych bram wjazdowych czy rozmieszczenie odpowiedniej liczby punktów zasilania. Przestrzeń ekspozycyjna musi być bardzo elastyczna pod względem funkcjonalnym i wyposażona w rozwiązania z departamentu audio i wideo, które będą wstanie odpowiedzieć na szerokie wymagania różnych klientów. Doskonałym tego przykładem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, jeden z największych i najprężniej działających kompleksów w Europie, gdzie pracuje zestaw mikserów wideo firmy Roland. Urządzenia te gwarantują zaawansowaną dystrybucję i obróbkę sygnałów wideo oraz realizację live nawet najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć, realizację konferencji wideo z prelegentami znajdującymi się po drugiej stronie globu, a nawet rejestrację sygnałów i ich streaming do sieci. 

Hala sportowa KS Cracovia

Większości kibiców w Polsce marka Cracovia kojarzy się z piłką nożną i hokejem na lodzie. Wynika to z całą pewnością ze świetnej rozpoznawalności drużyn MKS Cracovia i sukcesów zawodników właśnie w tych dyscyplinach. Nie należy jednak zapominać, że cały czas w stolicy Małopolski działa stowarzyszenie Klub „KS Cracovia 1906”, które skupia aż dwanaście sekcji sportowych, takich jak piłka ręczna kobiet, koszykówka mężczyzn, tenis stołowy czy sekcja lekkoatletyczna. O tym, jak duże znaczenie w historii polskiego sportu odegrało wiele z tych drużyn, może świadczyć fakt, że w przeszłości to właśnie szczypiornistki KS Cracovia zdobywały aż dwunastokrotnie mistrzostwo i piętnastokrotnie wicemistrzostwo w tej dyscyplinie! Klub prowadzi również kilka sekcji, dzięki którym swoje pasje mogą realizować osoby niepełnosprawne.  Aby można było odpowiedzieć na wymagania każdej z sekcji, w maju tego roku swoją działalność zainaugurowała jedna z najnowocześniejszych hal sportowych w Polsce, o funkcjonalności wykraczającej daleko poza sport. 

TAGI:

NEC Display Solutions
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.