Hotel Courtyard by Marriott Katowice City Center

UDOSTĘPNIJ:
27-04-2018

Inwestorzy rynku hotelowego na całym świecie bardzo dbają o to, aby ich obiekt miał unikatowe cechy bądź rozwiązania wyróżniające go na tle konkurencji. Czasami jest to niezwykły widok z pokoi, czasem wyjątkowa lokalizacja, a jeszcze innym razem wiszący nad barem cadillac i nietuzinkowy wystrój. Oczywiście waga i znaczenie tych elementów są uzależnione od głównych funkcji, jakie pełni hotel i dla jakich klientów jest stworzony. Inaczej skonfigurowany będzie hotel dla rodzin pragnących odpoczynku, w inny sposób obiekt dla ludzi aktywnych, oczekujących sportowych rozrywek, a jeszcze inaczej przestrzeń przeznaczona do konferencji czy spotkań biznesowych. W tym wypadku, oprócz położenia w centrum miasta, blisko rozwiniętej infrastruktury drogowej czy bliskości lotniska bardzo istotne jest odpowiednia przestrzeń i zaplecze techniczne umożliwiające organizację różnorodnych wydarzeń biznesowych. Taki jest właśnie otwarty z końcem 2017 roku Hotel Courtyard by Marriott Katowice City Center łączący atrakcyjną lokalizację, stworzony przy udziale najwyższej jakości materiałów wnętrza doskonałe rozwiązania z zakresu AV na potrzeby biznesu oraz wyjątkową w skali kraju przestrzeń restauracyjną z widokiem na cztery strony świata. 

Hotel Courtyard by Marriott Katowice City Center znajduje się w wieżowcu Altus, będącym jedną z wizytówek stolicy Górnego Śląska i zarazem najwyższym budynkiem w regionie oraz czwartym najwyższym budynkiem w Polsce, poza Warszawą. Obiekt jest zlokalizowany w samym sercu miasta, naprzeciwko Instytutu Fizyki Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach w odległości zaledwie 400 m od Spodka i kilku minut spacerem od Międzynarodowego Centrum Kongresowego, Muzeum Śląskiego czy Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, co czyni obiekt niezwykle atrakcyjnym zarówno z punktu widzenia biznesu, jak i kultury. Budowa wieżowca rozpoczęła się w 2001 roku i trwała dwa lata. Budowla liczy 30 kondygnacji, ma 125 m wysokości i przy dobrej pogodzie można ją dostrzec nawet z odległości 100 km. Powierzchnia całkowita budynku to ponad 63 000 m2, które tworzą trzy połączone ze sobą bryły. Pierwsza z nich ma 18 pięter, druga 29, a trzecią jest robiące olbrzymie wrażenie przeszklone, czterokondygnacyjne atrium. Znajdują się tutaj restauracje, sklepy, winiarnie, punkty usługowe, kawiarnie oraz klub fitness. Na trzech piętrach podziemnych został zlokalizowany parking dla 560 samochodów. Cały kompleks Altus jest budynkiem inteligentnym, sterowanie i nadzór pracą wszystkich instalacji wieżowca odbywa się w sposób scentralizowany. Komunikację w obiekcie ułatwia sześć biegów schodów ruchomych oraz osiemnaście wind – ciekawostką jest fakt, że jedna z nich może działać również w czasie pożaru. Właścicielem budynku od 2013 roku jest znany na Górny Śląsku przedsiębiorca – Maciej Jaglarz.

 

Totalna rewolucja 
Od 2004 roku, nieomal od początku funkcjonowania kompleksu, na jego jedenastu piętrach mieścił się Qubus Hotel Prestiga Katowice. Zakończył on działalność w grudniu 2016 roku i wtedy też rozpoczęły się rozmowy z nowymi operatorami hotelowymi. Na początku 2017 roku właściciel budynku poinformował, że znajdzie się w nim czterogwiazdkowy hotel Courtyard by Marriott. Aby obiekt mógł znaleźć się na liście sieci, musiał przejść gruntowny remont i spełnić wiele kryteriów związanych z wyglądem wszystkich wnętrz i jakością użytych w nich materiałów. Remont w obiekcie był prowadzony etapami i, co ciekawe, hotel cały czas przyjmował gości. Jako pierwsze do użytku w nowym standardzie jakościowym i z nowym wystrojem zostały oddane recepcja i lobby, później piętro konferencyjne, a we wrześniu 2017 roku restauracja, w międzyczasie odnowione zostały wszystkie pokoje i apartamenty. 20 grudnia 2017 roku hotel stał się oficjalnie obiektem sieci Courtyard by Marriott. 

 

 

Restauracja na najwyższym poziomie 
Na ostatnim dostępnym dla gości, dwudziestym siódmym piętrze została zlokalizowana restauracja „27th Floor”. Dotarcie do niej ułatwia ekspresowa winda znajdująca się w bezpośrednim sąsiedztwie hotelowej recepcji, co umożliwia korzystanie z restauracji zarówno gościom hotelowym, jak i klientom z zewnątrz. Podział dwudziestego siódmego piętra na kilka różnych przestrzeni i zróżnicowanej funkcjonalności przełożył się na zastosowany tutaj sprzęt. Zgodnie z ideą zaproponowaną przez integratora w znajdujących się tutaj przestrzeniach biznesowych zostały zlokalizowane przyłącza HDMI/VGA, do których można się wpiąć i z własnego komputera wyświetlić prezentację, film czy zdjęcia na znajdującym się w sali ekranie.  Sygnał z tych przyłączy trafia do matrycy AMX DGX-800-ENX z zestaw kart wejściowych i wyjściowych DXL oraz kartą audio, znajdującej się w przylegającej do restauracji serwerowni i wraca do urządzeń wyjściowych.  

 

 

Cały system zaprojektowano w taki sposób, że do matrycy dochodzą zarówno sygnały z przyłączy, jak i sygnał telewizji hotelowej. Dzięki temu za pomocą tabletu można wybrać, co będzie wyświetlane w każdym z miejsc. Oczywiście automatycznie wraz z obrazem jest przełączany towarzyszący mu dźwięk, za przetwarzanie którego jest odpowiedzialna matryca BSS. W wielu miejscach restauracji znajdują się przyłącza multiformatowe AMX DX-TX-WP-WH, umożliwiające wpięcie do systemu mikrofonów na przykład na potrzeby konferansjera. Dodatkowo w przyłącza XLR może wpiąć się DJ, dzięki czemu grana przez niego muzyka będzie słyszalna zarówno w dwóch barach, jak i w restauracji za pomocą znajdujących się w tych przestrzeniach głośników zlokalizowanych pod sufitem, za pomocą których odtwarzana jest również muzyka tła towarzysząca codziennemu funkcjonowaniu restauracji. Jej odtwarzanie odbywa się za pomocą urządzenia dostarczanego wraz z licencją na muzykę, wpiętego wprost do matrycy BSS Soundweb BLU-100 wraz z konwerterem cyfrowo-analogowym BSS Audio BLU-BIB. 

 

 

 

Przestrzeń konferencyjna 
W Hotelu Courtyard by Marriott znajduje się przestrzeń konferencyjna, w skład której wchodzi osiem sal o łącznej powierzchni 580 m2. Równocześnie w układzie kinowym może w nich zasiąść maksymalnie 560 osób, przy czym największa zapewnia komfortowe warunki aż dla 280 osób. Architekci wnętrz z firmy ILIARD zwrócili uwagę na fakt, że przy projektowaniu przestrzeni konferencyjnych najważniejsze jest zrozumienie tego, w jaki sposób będą one wykorzystywane. Te znajdujące się w Courtyard by Marriott Katowice zapewniają przede wszystkim bardzo dużą swobodę aranżacyjną i organizacyjną. Sercem systemu sterowania i transmisji wideo jest matryca AMX Enova DGX 800 (DGX800-ENC), która komunikuje się z pozostałymi urządzeniami systemu za pomocą połączeń ethernetowych. Biorąc pod uwagę odległości, konieczne było zastosowanie takiego rozwiązania w miejsce standardowych kabli sygnałowych. Elastyczność sal w znaczący sposób rozszerzają znajdujące się w nich przyłącza podłogowe zlokalizowane w podłodze. Umożliwiają podanie do systemu sygnału z własnego urządzenia np. laptopa i wyświetlenie prezentacji, filmu czy zdjęć na dużym ekranie.

 

 

Do każdego z przyłączy są doprowadzone gniazda zasilania oraz co najmniej dwa przewody LAN. Jedno z gniazd RJ-45 jest adresowane jako przyłącze AMX i po podłączeniu urządzenia DX-TX działa jako przyłącze multimedialne wysyłające sygnały właśnie do matrycy wideo AMX Enova DGX 800 (DGX800-ENC), za pomocą której można w sposób dowolny zarządzać sygnałami. Dodatkowo niektóre floorboxy oraz wolnostojące odbiorniki multiformatowe DXLink DX-RX służą w salach konferencyjnych za repeatery sygnału, umożliwiając na przykład podłączenie monitora na wózku mobilnym.  Za dystrybucję dźwięku i przełączanie sygnałów jest odpowiedzialna matryca BSS Audio BLU-102 wraz z konwerterami analogowo-cyfrowymi BLU-BiB, sterowana z poziomu tabletów, za pomocą których można dokładać dodatkowe mikrofony, odejmować, zarządzać poszczególnymi strefami nagłośnieniowymi itd. Mikrofonami pracującymi w obiekcie są rozwiązania AKG WMS470 z mikrofonami do ręki D5 oraz niezbędnym osprzętem w postaci splitterów antenowych i anten dookólnych. 

 

 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

PRODUCENT: AMX - www.amx.com

DYSTRYBUTOR: ESS Audio - www.essaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Giudizio Universale

Może jest jeszcze zbyt wcześnie, żeby mówić o turystyce multimedialnej, ale z całą pewnością to właśnie wielkie widowiska multimedialne są jednym z powodów, dla których wielu turystów podróżuje do Las Vegas czy do największych parków rozrywki. Zazwyczaj są to projekty, które mają bawić i cieszyć oko, zamiast przesadnie angażować czy wywoływać u widzów głębszą refleksję. W zupełnie inny sposób do multimedialnego widowiska podeszli twórcy „Giudizio Universale” – pierwszej tego rodzaju instalacji stałej we Włoszech, która oficjalnie rozpoczęła działalność w marcu tego roku. Stworzyli oni wyjątkowe widowisko, prezentujące w zupełnie nowej odsłonie Kaplicę Sykstyńską i dzieło życia Michała Anioła „Sąd Ostateczny”, ukazane za pomocą najnowszej technologii, muzyki, dźwięku i gry aktorskiej, w dodatku zlokalizowane w najlepszym miejscu, jakie można sobie wyobrazić, a więc w odwiedzanym co roku przez dwadzieścia milionów turystów Rzymie. 20 czerwca jako jedyna redakcja z Polski mieliśmy przyjemność gościć w Wiecznym Mieście na specjalnej konferencji prasowej, w trakcie której poznaliśmy kulisy powstawania projektu i wykorzystane w nim środki techniczne. 

TAGI:

AMX
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.