Dom Kultury Kadr

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Dom Kultury Kadr jest na kulturalnej mapie stolicy instytucją znaną od dziesięcioleci. Od połowy lat osiemdziesiątych mieścił się w pawilonie na Służewcu Przemysłowym. W miarę gwałtownego rozwoju tej dzielnicy przestał przystawać do jej biurowego charakteru. To obecnie najbardziej dynamiczne miejsce w Warszawie, pełne najnowocześniejszych budynków biurowych, siedziba największych marek reklamowych, ubezpieczeniowych i medialnych. To także miejsce pracy tysięcy ludzi, znienawidzone z powodu ciągłego zakorkowania. Zbigniew Darda – dyrektor Kadru, człowiek ambitny i pomysłowy – postanowił odmienić wizerunek „Mordoru”. 

W 2010 roku, wspólnie z burmistrzem dzielnicy Mokotów Bogdanem Olesińskim, Zbigniew Darda przedstawił plan uruchomienia domu kultury we własnym budynku, na nowej działce. Budowa rozpoczęła się w 2013 roku, ale projekt gotowy był już w 2011. Architekci – Małgorzata Dąbrowska-Graj i Tomasz Graj z pracowni Samograj – zaprojektowali nowoczesny budynek, który nie tylko nawiązuje do przemysłowego klimatu Służewca, ale także obiecuje wytchnienie wśród biznesowej atmosfery. Zaprojektowano dwie zupełnie różne elewacje. Zachodnia jest dynamiczna i to dosłownie: jej białe kafle mogą układać się w dowolny tekst. Wschodnia zaś jest nawiązaniem do architektury skandynawskiej, z dominacją czarnej cegły i jasnego drewna. Budynek został oddany latem 2017 roku, a oficjalne otwarcie odbyło się na początku października. W środku rozciąga się przestrzenny hol o industrialnym charakterze, który obejmuje salę widowiskową, mieszczącą ponad dwieście trzydzieści miejsc, a także daje dostęp do kawiarni i przestrzeni wypoczynkowej oraz piętnastu pracowni, które ulokowane są na górze. Wśród nich są pracownie plastyczne, muzyczne, sportowe, taneczne i teatralne, znajdują się tu także sala kameralna i studio nagrań.

 

 

Celem Domu Kultury Kadr jest zbliżanie ludzi. Tę misję pełnił już w starej siedzibie, lecz jej rozmiary nie pozwalały na zrównoważoną pracę. Dlatego po decyzjach formalnych nastąpiły konsultacje społeczne. Pracownicy Kadru ankietowali mieszkańców, badając ich zainteresowania w zakresie kultury i rozwoju osobistego, ale także zwykłych, ludzkich potrzeb – na przykład tak poszukiwanego w stolicy odpoczynku. Ukończony lokal wychodzi tym potrzebom naprzeciw. Kadr to miejsce łączące energię ze spokojem i nowoczesność z tradycją. Dyrektor Darda pieczołowicie dba o te aspekty, by móc powiedzieć warszawiakom zgodnie z hasłem swojej instytucji: warto bywać w Kadrze.

Projekt systemu dźwiękowego spotkał się więc z dużymi wymaganiami. Musiał spełnić potrzeby akustyczne w mniejszych salach, we foyer oraz kawiarni i sali kameralnej, ale przede wszystkim musiał zrealizować wysokie wymogi sali widowiskowej. Rozpisano przetarg na nietypowy system, który miał w sobie łączyć dwie funkcje w zależności od chwilowego przeznaczenia sali: kinową oraz koncertową. Firma Audio Plus z Łomianek zaoferowała te zastosowania w systemie najwyższej klasy, opartym na rozwiązaniach francuskiej marki L-Acoustics. Zamawiający docenili możliwość wykorzystania jednego systemu w dwóch niezależnych celach, a także byli przekonani do jego bardzo wysokiej jakości. Osiągnięto zamierzony cel, a efekt okazał się ponadto korzystny cenowo.

 

 

Wyposażenie sali widowiskowej uzupełniają liczne mikrofony, dwie konsolety cyfrowe Midas (do nagłośnienia frontowego i odsłuchowego) oraz system komunikacji interkomowej marki RTS. Główny pulpit inspicjenta KP5032, wyposażony w trzydzieści dwa aktywne klawisze, komunikuje się z siedmioma pulpitami stołowymi DKP16CLD (czternaście klawiszy), dwoma pulpitami naściennymi WKP1 oraz jednym pulpitem rackowym KP3016 (czternaście klawiszy). Dodatkowo zainstalowano dwa mikrofony Electro-Voice służące do podsłuchu akcji scenicznej i kilka zestawów słuchawkowych RTS. Całością interkomu steruje matryca RTS ZEUS III LE. Oczywiście systemy dźwiękowe i interkomowe połączone są we wspólną sieć, której zakończeniem są zestawy głośnikowe, zamontowane w imponującej przestrzeni foyer. Ta przestrzeń nie mogła być wizualnie zepsuta niepasującymi głośnikami. Wybrano nowocześnie i gładko wyglądające urządzenia amerykańskiej marki Electro-Voice z serii EVID w liczbie osiemnastu sztuk. Część z nich zamontowano bezpośrednio do ścian, a część na wysięgnikach, które dodatkowo potęgują efekt wzrokowy – kojarzą się z pyskami uśpionych Obcych, które wtargnęły do Kadru. Wszystkie mają kolor biały, bo taka jest stylistyka tego miejsca. Uzupełnia je dziesięć głośników sufitowych z serii EVID, a steruje nimi cyfrowa matryca sygnałowa Electro-Voice N8000 oraz dwa wzmacniacze PA2250T tej samej marki.

 

 

W sali zajęć wokalowych zamontowano na stałe sześć głośników, zaś do pozostałych sal dostarczono cztery mobilne systemy nagłośnieniowe, które mogą być rozstawione i zdemontowane w zależności od potrzeb. Wszystkie wykonane są w oparciu o urządzenia marki Electro-Voice z serii ZXA i ZLX. Dodatkowymi elementami realizacji był system podglądu akcji scenicznej oraz wyposażenie studia nagrań. Wykonano je w oparciu o urządzenia wielu różnych marek, w tym Samsung, Apple, Midas, Klark-Teknik i BENQ. Instalacje uzupełniono o przewody Klotz i złącza Switchcraft, a także własnej produkcji elementy przyłączeniowe, w których firma Audio Plus specjalizuje się od 1987 roku pod marką Sokool.

AUTOR: AVIntegracje

ZDJĘCIA: Krzysztof Skłodowski

PRODUCENT: Electro-Voice - www.electrovoice.com

DYSTRYBUTOR: Audio Plus - www.audioplus.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

SMS/EVOKO

W obszarze biznesowych rozwiązań AV ostatnie dwie dekady to czas przełomowych zmian. Klasyczne telefony zostały zastąpione systemami telekonferencyjnymi, papierowe flipcharty – tablicami multimedialnymi, a ściany pełne przełączników do sterowania poszczególnymi elementami wyposażenia – tabletami. Kolejny akt to zmiana sposobu rezerwacji sal w korporacjach. Nie trzeba już pukać, by sprawdzić, czy dana sala konferencyjna jest zajęta, ani konsultować się z portierem, aby dokonać rezerwacji na spotkanie. Wystarczy tylko dotknąć znajdującego się przed salą ekranu wraz z systemem rezerwacji, aby uzyskać komplet informacji. Jedną z firm produkujących wysokiej jakości rozwiązania dla biznesu, cieszące się olbrzymią popularnością, są marki SMS/EVOKO należące do szwedzkiej grupy Draper. 

Miksery Roland w Międzynarodowych Targach Poznańskich

Dzisiaj w kompleksie targowym nie wystarczy umożliwienie podwieszenia dużej liczby sprzętu, zamontowanie wygodnych bram wjazdowych czy rozmieszczenie odpowiedniej liczby punktów zasilania. Przestrzeń ekspozycyjna musi być bardzo elastyczna pod względem funkcjonalnym i wyposażona w rozwiązania z departamentu audio i wideo, które będą wstanie odpowiedzieć na szerokie wymagania różnych klientów. Doskonałym tego przykładem są Międzynarodowe Targi Poznańskie, jeden z największych i najprężniej działających kompleksów w Europie, gdzie pracuje zestaw mikserów wideo firmy Roland. Urządzenia te gwarantują zaawansowaną dystrybucję i obróbkę sygnałów wideo oraz realizację live nawet najbardziej skomplikowanych przedsięwzięć, realizację konferencji wideo z prelegentami znajdującymi się po drugiej stronie globu, a nawet rejestrację sygnałów i ich streaming do sieci. 

Hala sportowa KS Cracovia

Większości kibiców w Polsce marka Cracovia kojarzy się z piłką nożną i hokejem na lodzie. Wynika to z całą pewnością ze świetnej rozpoznawalności drużyn MKS Cracovia i sukcesów zawodników właśnie w tych dyscyplinach. Nie należy jednak zapominać, że cały czas w stolicy Małopolski działa stowarzyszenie Klub „KS Cracovia 1906”, które skupia aż dwanaście sekcji sportowych, takich jak piłka ręczna kobiet, koszykówka mężczyzn, tenis stołowy czy sekcja lekkoatletyczna. O tym, jak duże znaczenie w historii polskiego sportu odegrało wiele z tych drużyn, może świadczyć fakt, że w przeszłości to właśnie szczypiornistki KS Cracovia zdobywały aż dwunastokrotnie mistrzostwo i piętnastokrotnie wicemistrzostwo w tej dyscyplinie! Klub prowadzi również kilka sekcji, dzięki którym swoje pasje mogą realizować osoby niepełnosprawne.  Aby można było odpowiedzieć na wymagania każdej z sekcji, w maju tego roku swoją działalność zainaugurowała jedna z najnowocześniejszych hal sportowych w Polsce, o funkcjonalności wykraczającej daleko poza sport. 

TAGI:

Electro-Voice
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.