Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

Czasy mamy takie, że technologie rozwijają się w ogromnym tempie, także te w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też sposoby i metody ich przedstawiania podczas szkoleń wymagają zastosowania nowoczesnych środków technicznych. Jednym z nich jest instalacja audiowizualna, jaką „zafundowało” sobie niedawno Centrum.

Ochrona przeciwpożarowa to niezwykle poważna sprawa. Wymaga wielu unormowań prawnych, rozległych badań materiałowych i metodologicznych, a także przeprowadzania szkoleń, sympozjów itp. W naszym kraju zajmuje się tym Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie CNBOP-PIB), mające swoją siedzibę w podwarszawskim Józefowie, przy ulicy Warszawskiej 213. Do zadań placówki należy m.in. organizacja wspomnianych szkoleń. Takich zaś nie organizuje się przecież na podwórku czy na świetlicy. Jasne, można, ale…

Zadanie zaprojektowania, wykonania i uruchomienia opisanej niżej instalacji było kolejnym, jakiego podjęła się wrocławska firma ProAUDIO-AVT. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto 11 lipca 2016, zaś zakończenie przypadło na 9 sierpnia 2016.

Współczesna sala szkoleniowa, jakiej wielkości by nie była, nie obejdzie się bez sprzętu multimedialnego, pozwalającego prezentować różnego typu treści audiowizualne. Dlatego też sala w CNBOP w takowy została zaopatrzona. Zacznijmy od urządzeń do projekcji obrazu. Najważniejszym elementem są tu cztery projektory full HD NEC M403H o jasności 4000 ANSI lumenów i zapewniających kontrast 2500 : 1. Wyświetlane przez nie obrazy rzutowane są na cztery elektrycznie rozwijane ekrany Adeo Professional Tensio 350 Vision White PSCHP0812, o wymiarach 308 × 173 cm i z czarnymi ramkami. Ekrany zostały doposażone w czarne topy o szerokości 45 cm, które pozwalają optymalnie dostosować wysokość projekcji. W celu ułatwienia prowadzenia prezentacji system uzupełniono o dwie mobilne mównice Tekaro (zaprojektowane przez ProAUDIO-AVT i wykonane specjalnie dla tej realizacji) z monitorami podglądowymi, na których pojawia się obraz wyświetlany przez projektory.

Skoro zainstalowano urządzenia wyświetlające, to jasnym jest, że skądś muszą otrzymywać obraz, który ma być prezentowany. Źródłem pochodzenia materiałów wizualnych są: odtwarzacz Blu-Ray Pioneer BDP-170, dwie kamery Hik Vision DS-2CD8153F-E, podłączone do systemu za pośrednictwem dekoderów H.264, a także dwa mobilne nadajniki sygnału HDMI. W szafie teletechnicznej znajduje się także wejście dla sygnału w tym standardzie. Skoro jesteśmy w temacie sprzętu wideo, to wspomnieć należy o sprzęcie zainstalowanym w holu oraz foyer – są to dwa czterdziestocalowe wyświetlacze Samsung UE40J5100 oraz jeden pięćdziesięciocalowy UE50J5100, także również Samsung, a oprócz tego po jednej kamerze – takiej samej, jakich użyto w sali szkoleniowej. Kamery te połączone są poprzez switch LAN z rejestratorem sieciowym, którego zadaniem jest nagrywanie sygnałów wizyjnych i audio. Operator systemu uzyskuje dostęp do rejestratora za pośrednictwem oprogramowania komputerowego.

Poznaliśmy system odpowiedzialny za odtwarzanie obrazu, możemy więc przejść do systemu audio. A zatem… Nagłośnienie sali szkoleniowej w CNBOP-PIB składa się z instalacyjnych głośników sufitowych i naściennych. Tych pierwszych zainstalowano dwanaście sztuk, a są to białe głośniki AMC PC8TX. Drugie zaś, w liczbie czterech, to model Ecler Audeo108, również w białej wersji kolorystycznej. Pierwsze, w razie potrzeby – z uwagi na to, że sala szkoleniowa może być dzielona na dwie części – mogą tworzyć dwie niezależne strefy. Drugie zostały umieszczone przy dwóch ekranach. Napęd wszystkich szesnastu głośników stanowią w sumie trzy wzmacniacze, wszystkie marki AMC – pojedynczy iA2x250 oraz dwa A200. Pierwszy jest wzmacniaczem dwukanałowym, przystosowanym do pracy w trybie wysokoimpedancyjnym 70/100 V, a także niskoimpedancyjnym, i oferuje moc 250 W na kanał. Drugi natomiast generuje moc 2 × 100 W. Zanim jednak sygnał audio trafi do wzmacniaczy, przemaglowany zostaje przez procesor, a właściwie matrycę audio, Ecler MIMO88SG. Oferuje on takie funkcje jak opóźnienie sygnałów na wejściach, crossover, sześciopasmowa wyjściowa korekcja parametryczna i trzy instancje duckera, a także układ eliminacji sprzężeń oraz osiem niezależnie pracujących wyjść. Nie jest więc może jakoś specjalnie rozbudowanym procesorem, ale na potrzeby CNBOP w zupełności wystarczającym. Jedno z jego wyjść zaprogramowano tak, aby możliwe było podłączenie zewnętrznego systemu tłumaczenia symultanicznego.

 

AUTOR: Marek Korbecki

ZDJĘCIA: Tomasz Kwiecień

PRODUCENT: Canare Electric Corporation - www.canare.eu

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO AVT - www.proaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Instalacja Air Inventions w Mediolanie

W tym roku firma Panasonic obchodzi swoje setne urodziny. Japoński producent postanowił celebrować to wydarzenie na kilku polach. Przedw wszystkim przygotowano specjalną kampanię ukazującą historię i stuletni dorobek firmy. Jak co roku producent zaprezentował szereg nowych produktów z departamentu profesjonalnych rozwiązań AV. Z okazji okrągłej rocznicy powstawania firma zaangażowała się także w szereg działań, w trakcie których można zobaczyć, często w unikatowych zastosowaniach, różne rozwiązania producenta. Kulminacyjny punkt obchodów został zaplanowany na odbywające się w Mediolanie targi Salone del Mobile, na których firma Panasonic zaprezentowała innowacyjną instalację w kształcie gigantycznej kropli wody, wykorzystującą nie tylko światło, dźwięk czy projekcję, ale także zapach, mgłę i powietrze o zmieniającej się temperaturze. Na zaproszenie firmy mieliśmy przyjemność uczestniczyć w konferencji prasowej inaugurującej całe wydarzenie, zwiedzić Air Inventions oraz przyjrzeć się bliżej nie tylko historii, ale także działalności firmy i oferowanym produktom. 

Wóz dźwiękowy ST1 firmy 120dB

Zazwyczaj dźwięk w trakcie realizacji kamerowej jest traktowany po macoszemu. Najważniejszy jest obrazek – źródła dźwięku i zbierające je mikrofony mają przede wszystkim nie przeszkadzać. Są jednak produkcje, dla których warstwa dźwiękowa transmisji, a w szczególności muzyka, są kluczowe. Na świecie standardem staje się rozdzielenie zadań na niezależny miks publicystyki, zapowiedzi, jingli czy reklam od właściwej warstwy muzycznej. Aby tego dokonać, konieczne jest zaaranżowanie odpowiedniej przestrzeni, w której będą mogli znajdować się konsoleta i realizator miksujący tylko muzykę, albo podstawienie dodatkowego wozu dźwiękowego, niezależnego od emisyjnego.  W Polsce takie podejście do produkcji wciąż jeszcze raczkuje, jednak od czasu do czasu pojawiają się również i takie realizacje. Teraz będzie mogło być ich znacznie więcej, ponieważ z końcem kwietnia swoją działalność zainaugurował nowy wóz dźwiękowy firmy 120dB ST1, wyposażony w cieszący się popularnością na świecie system miksujący Solid State Logic System T, w jego nowej mniejszej wersji S300, w pełni bazujący na transmisji sygnałów via Dante. 

Rozwiązania firmy ATEN w Telewizji Artear

Kanały informacyjne działają na bardzo wysokokonkurencyjnym rynku, gdzie swoją sympatię bądź niechęć do kanału widzowie mogą wyrazić natychmiast, za pomocą jednego przycisku na pilocie. Aby móc konkurować na tym rynku, nie wystarczy tworzyć najlepsze treści – newsy muszą być dostarczone jak najszybciej. Pomagają w tym reporterzy terenowi, wozy satelitarne, a często nawet sami widzowie, kontaktujący się przez przeznaczone dla nich platformy komunikacji. Jednym z rozwiązań, które już wiele lat temu jest znakiem rozpoznawczym wszystkich newsroomów na całym świecie, jest ściana wielomonitorowa, na której równocześnie można podglądać nie tylko to, co dzieje się na wszystkich kanałach stacji, ale również na kanałach konkurencyjnych, mediach społecznościowych czy portalach agencyjnych. Niedawno argentyńska stacja Artear zdecydowała się zoptymalizować swój newsroom i zainstalować w nim dwie potężne ściany wideo złożone łącznie z osiemdziesięciu pięciu monitorów. Niełatwe zadanie zarządzania i transmisji sygnałów zostało powierzone rozwiązaniom marki Aten. 

TAGI:

Canare Electric Corporation
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.