Apart Hotel 12

Biznes i rozrywka w domowym zaciszu

UDOSTĘPNIJ:
31-08-2018

Aby móc odpowiedzieć na różne wymagania klientów, inwestorzy hotelowi prześcigają się w zapewnieniu swoim klientom coraz ciekawszej oferty. Dla wielu klientów wielki moloch z basenami, spa i kasynem przestał być atrakcyjny. Nie chcą przebywać w miejscu, gdzie hotelowy gość jest tylko numerem odpowiadającym numerowi rezerwacji i pokoju. Ich zainteresowanie zwróciło się w stronę niewielkich hoteli butikowych, gdzie możemy faktycznie poczuć się gościem w niemal domowym otoczeniu, z dala od zgiełku tłumu współmieszkańców. Jednym z takich hoteli jest otwarty niedawno Apart Hotel 12 w Rzeszowie, gdzie nietuzinkowa architektura została połączona z niezwykłą funkcjonalnością, świetnym wyposażeniem technicznym i doskonałym dźwiękiem. Zapewniają go rozwiązania marki Apart Audio oraz intuicyjny system sterowania bazujący na produktach marki Crestron, którego zaprojektowaniem i instalacją zajęła się firma VEGACOM SA. 

Znajdujący się w Rzeszowie Apart Hotel 12, który zainaugurował swoją działalność w maju tego roku, doskonale komponuje się ze zmieniającym się i coraz bardziej nowoczesnym obliczem stolicy Podkarpacia. Tworzą je coraz nowsze biurowce, atrakcyjne pod względem architektury i funkcjonalności apartamentowce oraz takie hotele jak butikowy Apart Hotel 12. Za sprawą nowoczesnej, monochromatycznej, przeszklonej bryły, obiekt cieszy oko gości już z zewnątrz. W środku nie ma mowy o typowych dla hotelowych molochów niekończących się korytarzy i setkach niewielkich pokoi. Tutaj na dwóch piętrach zlokalizowano zaledwie szesnaście komfortowych apartamentów. W każdym z nich znajduje się osobna sypialnia z dużym łóżkiem, garderoba, salon z aneksem kuchennym, prywatna łazienka i balkon. Co więcej, obiekt chwali się tym, że jest „pet friendly”, a więc jego goście będą mogli przyjechać tutaj również ze swoim zwierzakiem. Najbardziej reprezentacyjny i ogólnie dostępny jest poziom zero. Znalazły się tutaj restauracja Podpromie (w której można zorganizować przyjęcie lub imprezę do stu pięćdziesięciu uczestników), kawiarnia Wake Up Coffee, a także całe zaplecze konferencyjne. Tworzą je dwie w pełni wyposażone sale konferencyjne, które mogą funkcjonować jako dwie niezależne przestrzenie mieszczące odpowiednio dwudziestu dwóch i pięćdziesięciu uczestników konferencji bądź jako jedna duża przestrzeń z osiemdziesięcioma sześcioma miejscami w układzie teatralnym. W obiekcie działa również sala bankietowa, która może pomieścić do siedemdziesięciu trzech osób. To obiekt bardzo funkcjonalny i świetnie wyposażony pod względem technologicznych. Zaprojektowaniem wszystkich rozwiązań związanych z AV i niskimi prądami zajęła się firma VEGACOM SA, która wkroczyła do realizacji już na etapie projektu architektonicznego. Tworzone przez nią poszczególne rozwiązania projektowane przez integratora były bezpośrednio konsultowane i wrysowywane do głównego projektu wykonawczego przez projektantów odpowiadających za rozwiązania techniczne w obiekcie. Do zadań rzeszowskiego integratora należała realizacja praktycznie wszystkich instalacji niskoprądowych w hotelu, a więc zarządzanie oświetleniem, telewizja hotelowa, system CCTV, centrala telefoniczna, sieć strukturalna oraz rozwiązania dostępowe do pokoi, także wszystkie rozwiązania związane z dźwiękiem i wideo. 

Sprawdzone głośniki

Szczególnie istotnym poziomem w rzeszowskim hotelu jest parter. Mieści on recepcję, będącą wizytówką obiektu, a także restaurację, kawiarnię, salę eventową oraz sale konferencyjne. Jako nagłośnienie wszystkich tych przestrzeni, wraz z korytarzami, integrator zdecydował się zastosować osiemdziesiąt głośników sufitowych Apart Audio CMX20T. Jak przyznaje inżynier sprzedaży systemów, Paweł Domszy: „Stosujemy ten model praktycznie we wszystkich naszych instalacjach. To bardzo dobry głośnik – pod względem konstrukcji, możliwości montażowych, a przede wszystkim oferowanego przez niego brzmienia. Odznacza się on również doskonałym stosunkiem jakości do ceny”. 

Na tarasie w sąsiedztwie restauracji i kawiarni zainstalowano głośniki Apart Audio Mask 6, które dzięki temu, że są odporne na warunki atmosferyczne, mogą pracować również na zewnątrz. 

 

 

Wszystkie urządzenie głośnikowe są zasilane za pomocą linii 100 V przy udziale dwóch czterokanałowych końcówek mocy Apart Audio REVAMP4240T. Całym systemem zarządza matryca Ecler MIMO 1212SG, która umożliwia bezproblemowe przełączanie się między sygnałami wejściowymi oraz ich wysłanie do odpowiednich stref. Trafia do niej wiele różnych sygnałów z całego hotelu. Pierwszym ze źródeł są odbiorniki Shure BLX 4R, do których trafiają sygnały z mikrofonów do ręki wykorzystywanych np. w trakcie prezentacji czy konferencji odbywających się w salach. Nieprzerwaną transmisję w każdym miejscu dolnego piętra hotelu, a więc tam, gdzie wymagana jest możliwość użycia mikrofonu, gwarantuje zestaw aktywnych anten dookólnych UA8 wpiętych do splittera i systemu zasilania Shure UA844+SWB. 

Kolejnym źródłem są oczywiście sygnały, które można wpiąć do przyłączy analogowych znajdujących się w rozmieszczonych w całym hotelu floorboxów. Umożliwia to na przykład wysłanie do głośników wprost z laptopa dźwięków towarzyszących prezentacji multimedialnej czy odtwarzanemu filmowi. W tym celu do matrycy wpięte są extendery Crestron HD-MD-400-C-E umożliwiające deembedowanie sygnału z wejść HDMI. 

 

 

Jeszcze innym źródłem jest odtwarzacz sieciowy Ecler DUO-NET Player. To w istocie podwójny odtwarzacz stereo, umożliwiający równoczesne słuchanie muzyki z serwisu streamingowego lub lokalnego źródła w postaci karty SD/SDHC lub pendrive’a USB. Matrycą steruje procesor Crestron, dzięki czemu użytkownik może wprost z poziomu tabletów odpowiedzialnych za sterowanie oświetleniem zarządzać również poziomem głośności w poszczególnych strefach oraz wyborem konkretnych źródeł. 

 

 

Jednorodne rozwiązania wideo

Jako rozwiązanie do wyświetlania obrazu projektanci postanowili sięgnąć po zestaw jednego producenta. W poszczególnych salach konferencyjnych zainstalowano projektory VPL-CH375 o jasności 5000 ANSI lumenów i wyposażone w złącza HDBaseT, za pomocą których jest dostarczany sygnał. W sali eventowej zdecydowano się zastosować projektor Sony VPL-CH375, jak i monitor o przekątnej 65 cali tego samego producenta. 

 

 

Do transmisji sygnału zastosowano extendery HDMI HD-MD-400-C-E. Umożliwiają one przesłanie sygnału wideo z przyłączy podłogowych wprost do urządzeń wyjściowych. Są one również skalerami i automatycznymi przełącznikami pomiędzy trzema wejściami. Dzięki temu, że projektory są wyposażone w złącza HDBaseT, sygnał jest podawany do nich wprost z wyjść extenderów. 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

PRODUCENT: Apart Audio - www.apart-audio.com

DYSTRYBUTOR: Konsbud Audio - www.konsbud-audio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Focusrite w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej w Warszawie

Stworzenie sieci dystrybucji audio w budynku nie jest zadaniem łatwym. W dużej mierze dlatego, że kluczowe decyzje z nią związane muszą zostać podjęte jeszcze na etapie powstawania projektu architektonicznego czy tzw. dziury w ziemi. Wtedy bardzo trudno jest zidentyfikować wszystkie potrzeby i wymyślić każdy scenariusz wymagający połączenia audio. W dodatku jeszcze niedawno każdy projekt był obarczony koniecznością wyboru jednego, określonego protokołu, mocno ograniczającego możliwości systemu, jego konfigurację czy późniejszą rozbudowę. Uległo to zmianie, gdy na salony wkroczył protokół Dante. Decydując się na niego na etapie budowy, wystarczy zadbać o dobrej jakości osprzęt sieciowy i odpowiednio dużą liczbę gniazdek LAN, aby później nie martwić się konfiguracją czy rozbudową systemu. Warto przyjrzeć się jednej z modelowych instalacji tego typu w Polsce, jaka znajduje się w Koncertowym Centrum Edukacji Muzycznej ZSPM im. Fryderyka Chopina w Warszawie. Zalety łatwości transmisji bazującej na sieci Dante zostały połączone z najwyższej klasy przetwornikami marki Focusrite, do niedawna znanymi tylko z topowych studiów nagraniowych. 

Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej

W zależności od inwestora i przede wszystkim od przestrzeni, w której ma pracować system AV, różne jego cechy zaczynają odgrywać kluczową rolę. W przypadku rynku rezydencyjnego na pewno będzie to wygląd urządzeń, w biurze – zapisy korporacyjne, w terminalu lotniczym – dostępność, a w restauracji – możliwość jak najlepszego ukrycia źródeł dźwięku czy okablowania prowadzącego do monitorów i projektorów. Są jednak takie instalacje, w których kluczowy jest jeden czynnik: niezawodność. Jedną z nich jest uruchomione niedawno Stanowisko Kierowania Komendy Głównej Państwowe Straży Pożarnej w Warszawie, gdzie firma ISAV Zintegrowane Systemy Audiowizualne stworzyła nowoczesny control room umożliwiający codzienne monitorowanie sytuacji w kraju, ale także przeprowadzanie wideokonferencji i spotkań. 

Sportowe studio nowych technologii

Kibice sportowi to jedna z najbardziej wymagających grup, szczególnie ci piłkarscy. Nie dość, że oczekują od swoich zespołów najwyższego poziomu zaangażowania i wyników, to – oglądając zmagania przed telewizorem – spodziewają się najlepszej jakości przekazu, co jest dużym wyzwaniem dla dostawców treści. W tym celu Telewizja Polsat, która pozyskała prawa do transmitowania najważniejszych piłkarskich klubowych rozgrywek w Europie na najbliższe trzy sezony, stworzyła najnowocześniejsze i największe studio sportowe w Europie, oferujące niespotykane dotąd technologie, w tym rozszerzoną rzeczywistość. Aby zagwarantować produkt na najwyższym, światowym poziomie, nawiązującym do rozgrywek ligi angielskiej i włoskiej, zdecydowała się na wykorzystanie w swoim studiu ekranu wizyjnego LED firmy Samsung. 

TAGI:

Apart Audio
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.