Integrated Systems Europe 2018

UDOSTĘPNIJ:
28-02-2018

Jak pokazują dane, zarówno w Europie, jak i na świecie branża AV jest obecnie obok sektora IT najlepiej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Producenci, widząc tę dynamikę, ciągle rosnący popyt rynkowy i liczbę inwestycji praktycznie w każdym tygodniu, prezentują nowe urządzenia i technologie. Tak naprawdę tych produktów jest tak wiele i mają swoje premiery z taką częstotliwością, że często nawet osoby głęboko zanurzone w branżę nie są świadome wszystkich nowości. Już od piętnastu lat istnieje niezawodny sposób na to, aby pod jednym dachem zobaczyć nie tylko najnowsze produkty i technologie, ale także perspektywy i trendy całej branży na najbliższe dwanaście miesięcy. Ten sposób to największe w Europie targi AV Integrated Systems Europe w Amsterdamie, odbywające się w tym roku w dniach 6–9 lutego. 

Nawet bez zagłębiania się w listę wystawców czy w merytorykę tegorocznych targów Integrated Systems Europe, już same liczby są w stanie świadczyć o tym, jak duże znaczenie dla branży AV mają targi i jakim zainteresowaniem się cieszą. W tym roku na ISE pojawiło się 1296 wystawców, z czego aż 294 to podmioty, które gościły na amsterdamskich targach po raz pierwszy. Łącznie wszystkie stoiska zajęły przestrzeń 53 000 m2. Targi odwiedziło 80 923 gości, co jest wynikiem o ponad 10% lepszym niż w roku 2017. O tym, że branża nie zamierza zwolnić na swojej dynamice, a co za tym idzie – że w kolejnych latach możemy spodziewać się ciągłego rozwoju targów ISE, może świadczyć fakt, że już w trakcie tegorocznej edycji zostało zarezerwowane 103% dostępnej przestrzeni. Może być to nie lada wyzwaniem dla organizatorów imprezy, biorąc pod uwagę, że do edycji 2019 został niecały rok i z pewnością pojawią się kolejni wystawcy chętni do wzięcia w niej udziału, a już w tym roku konieczne było dobudowanie do potężnego kompleksu wystawienniczo-konferencyjnego RAI – dodatkowej, piętnastej hali. Jak co roku na targach nie zabrakło nowinek technologicznych oraz premier sprzętowych, wpisujących się bądź wytaczających nowe kierunki rozwoju branży na kolejne dwanaście miesięcy.

 

 

Bez wątpienia rozwiązaniem które królowało na tegorocznych targach ISE były wszelkiego rodzaju ekrany wideo bazujące na diodzie LED. O tym, jak duży jest popyt na nie, jak elastycznym są narzędziem i w jak wielu instalacjach już wkrótce zobaczymy te rozwiązania może świadczyć fakt, że nawet firmy nie posiadające wcześniej w swojej ofercie ekranów LED w tym roku już prezentowały takie rozwiązania. Oczywiście każdy producent ma nieco inny pomysł na to jak powinny wyglądać produkowane przez niego ekrany i na jaki rynek powinny być adresowane. Jednak zauważalnym trendem jest przede wszystkim ciągłe podnoszenie rozdzielczości ekranów, 4K jest już standardem, a wielu producentów sięga po rozdzielczości 8K i większe, przy równoczesnym zmniejszaniu odległości między diodami. Na wielu stoiskach można było spotkać rozwiązania zbudowaniu w oparciu o diody znajdujące się w odległości poniżej 1mm.

 

 

Są lub będą one sprzedawane w formie predefiniowanych zestawów, bądź pojedynczych, niewielkich elementów umożliwiających konfigurację według własnych potrzeb. Jak można było się przekonać na tegorocznych targach ISE, nawet niewielki ekran o przekątnej kilkudziesięciu cali potrafi zapewnić rozdzielczość 4K i niezwykle detaliczny obraz. Pozwala to wytrącić argument, że dioda musi być oglądana z dystansu. Teraz ekrany wideo LED będzie można stosować również w miejscach gdzie będą oglądane nawet z niewielkiej odległości, a część producentów prezentowała nawet rozwiązania które z powodzeniem mogą zastąpić ekran kinowy i projekcję, telewizor domowy czy zestaw ekranów LCD w pomieszczeniu kontrolnym.

 

 

Ostatniego słowa nie powiedzieli jednak również producenci projektorów. Oczywiście każdy z nich ma swoją wizję tego jak powinien wyglądać ten idealny, ale również w tej grupie produktów można wskazać pewne trendy technologiczne. Przede wszystkim w coraz większej ilości urządzeń źródłem światła jest laser. Jak zgodnie przekonują wszyscy producenci zapewnia on nie tylko dłuższą żywotność, ale także lepsze rezultaty jeżeli chodzi o jakość generowanego obrazu oraz bezobsługową pracę związaną np. z brakiem konieczności czyszczenia filtrów w urządzeniu. Wciąż jednak jest wielu producentów i wiele urządzeń w których źródłem światła jest żarówka. To co jest ogólną tendencją wszystkich urządzeń to wciąż rosnące rozdzielczości (4K jest już praktycznie standardem, a coraz więcej urządzeń zapewnia wsparcie dla rozdzielczości 8K) uzbrajanie projektorów możliwie największą ilość różnych złącz wejściowych pozwalających na odbieranie sygnału bez dodatkowych, zewnętrznych odbiorników, a także wzrost mocy projekcji przy równoczesnym spadku wagi i wielkości urządzeń. Producenci dbają również o to, aby produkowane przez nich projektory odznaczały się możliwie najprostszym montażem, posiadały dużo akcesoriów pozwalających na zastosowanie urządzenia w rożnych aplikacjach oraz aby na pokładzie projektora znajdowały się narzędzia umożliwiające łączenie kilku egzemplarzy, dzielenie obrazu, przycinanie go, wyświetlanie z pomocą jednego urządzenia dużego obrazu czy projekcji sferycznej.

 

 

Równocześnie wciąż dobrze mają się wszelkiego rodzaju ekrany wielkoformatowe (LFD). Producenci tego typu rozwiązań stale rozwijają oferowane przez siebie produkty, które stają się coraz większe, mają coraz cieńsze ramki, posiadają ułatwiające montaż i łączenie wielu ekranów zintegrowane systemy mocowania i oczywiście coraz wyższe jasności i rozdzielczości. Wśród rozwiązań z tej grupy produktów warto zwrócić uwagę na jedną z najnowszych technologii wyświetlania obrazu jaką są ekrany OLED. Obecne również  na targach ISE rozwiązania wykonane w tej technologii robią olbrzymie wrażenie, przede wszystkim pod względem kolorów, kontrastu i możliwości reprodukcji czerni. Dobierając w odpowiedni sposób treści, naprawdę nie jest trudno zainteresować takim ekranem klienta. Rumieńców dodaje fakt, że na rynku już są dostępne wygięte ekrany OLED, a jak udało nam się dowiedzieć, w niedługim czasie zobaczymy rozwiązania pozwalające na stworzenie z pomocą zaledwie czterech ekranów pełnego okręgu 360 stopni czy ekrany transparentne, które z biegiem czasu z pewnością zastąpią klasyczne witryny sklepowe. Wszystkie te rozwiązania potwierdzają, że jednym z najpotężniejszych pod względem wielkości i wartości oraz najbardziej dynamicznych rynków jeżeli chodzi o odbiorców i inwestycje będzie w najbliższym czasie rynek retail. Praktycznie na każdym stoisku można było znaleźć produkty adresowane właśnie sklepom, galeriom handlowym czy wielkopowierzchniowym marketom. Ponadto wielu producentów zdecydowało się na przygotowanie swojej ekspozycji z uwzględnieniem podziału produktów na poszczególne rynki wertykalne. Na tych stoiskach rozwój produktów dla rynku retail był szczególnie widoczny.

 

 

Coraz śmielej do świata AV zaczynają wkraczać rozwiązania z zakresu technologii immersyjnej. Systemy rozszerzonej, wirtualnej czy zmiksowanej rzeczywistości nie są już zabawkami i gadżetami, ale urządzeniami dającymi zupełnie nowe możliwości projektowanych dzisiaj instalacjach. Kolejnym pozytywnym trendem jest postępujące łączenie się dwóch branż: AV oraz świata broadcastowego. Daje to nie tylko zgodność protokołów transmisji, kodeków, rozdzielczości czy w warstwie fizycznej złączy sygnałowych, ale także pozwala na wzajemne wymienianie się technologii, co w prostym rozrachunku przekłada się na ciągłe podnoszenie się jakości obrazu. Ten romans dwóch rynków wynika przede wszystkim z rosnących potrzeb samych instalacji AV. Obecnie instalacja nie może się składać już tylko z rozwiązań do wyświetlania obrazu, każdy inwestor chce mieć również możliwość dokonania prostej realizacji kamerowej, zarejestrowania materiału wideo, zarchiwizowania go czy wysłania w świat za pomocą wozu satelitarnego bądź przy pomocy streamingu wprost do internetu. 

 

 

Jak pokazały targi ISE2018, wciąż bardzo aktualny jest również ogół zagadnień związanych z maszynami uczącymi się, sztuczną inteligencją oraz sterowaniem głosem za pomocą wirtualnych asystentów. Coraz więcej producentów ma w swojej ofercie rozwiązania pozwalające na zarządzanie nimi bez użycia rąk. Nikogo już nie dziwi możliwość głosowego zarządzania roletami domowymi, jasnością oświetlenia, głośnością czy rodzajem odtwarzanej muzyki. Producenci nie ustają jednak w ciągłym rozwoju tych urządzeń, dzięki czemu pojawiają się na rynku zupełnie nowe rozwiązania techniczne, które w coraz bardziej zautomatyzowany i autonomiczny sposób pozwalają niemal bez asysty człowieka na zarządzanie systemem AV, systemami bezpieczeństwa czy systemami HVAC.

Odzwierciedlenie w produktach na wielu stoiskach miał również postępujący popyt na niewielkie sale konferencyjne i pokoje w których nie tylko można wyświetlić sygnał z własnego komputera czy urządzenia mobilnego, ale także pracować nad jednym projektem z członkami zespołu znajdującymi się z drugiej strony globu, bądź przeprowadzić wideokonferencję. Za sprawą tego, coraz więcej producentów posiada w swojej ofercie urządzenia typu wszystko w jednym, łączące dotykowy ekran, prosty system do telekonferencji i możliwość współdzielenia zasobów. Coraz popularniejsze są również rozwiązania biurkowe łączące dostęp do telefonu, VoIP, dostęp do najpopularniejszych aplikacji umożliwiających połączenia audio wideo, system rezerwacji sal, parowanie z telefonami czy możliwość zdalnej prezentacji. 

 

 

Jeżeli chodzi o departament dźwięku to na tym polu trudno o tak rewolucyjne produkty jak ma to miejsce w przypadku obrazu czy sterowania. Główną osią rozwoju urządzeń związanych z dźwiękiem jest przede wszystkim transmisja w sieci bazująca głównie na protokołach Dante (to wciąż niepodważalny król jeżeli chodzi przesyłanie dźwięku), HDBaseT czy AVB, jednak coraz więcej urządzeń, w szczególności tych z najwyższej półki oferuje także możliwość transmisji sygnału za pomocą połączeń światłowodowych czy w oparciu o swoje własne systemy transmisji bazujące na filozofii i strukturze IP. Jeżeli chodzi natomiast o same źródła dźwięku na tym polu producenci przede wszystkim starają się aby ich urządzenia zapewniały jak najlepszą jakość, odznaczały się coraz to mniejszymi obudowami czy pozwalały na jak najlepsze zamaskowanie nie degradując przy tym dźwięku. Na wielu stoiskach można było znaleźć ciekawostki w postaci wzbudników (źródeł dźwięku pozbawionych klasycznej membrany, grających z pomocą materiału do którego są przytwierdzone jak szkło czy płyta gipsowo-kartonowa), a także głośników zewnętrznych z możliwością wkopania w ogrodzie czy źródeł dźwięku przypominających swoim wyglądem bardziej dzieło sztuki, element architektury i wystroju wnętrz niż głośnik. Widocznym na stoiskach wielu producentów był także ciągły rozwój w zakresie kontroli kierunkowości dźwięku realizowanej zarówno na poziomie sprzętowym jak i programowym, za sprawą wbudowanego processingu DSP. 

Targi Integrated Systems Europe to jak zwykle nie tylko przegląd najnowszych technologii i urządzeń, ale także bardzo silna gałąź merytoryczna. Podobnie jak w latach ubiegłych, również w trakcie edycji 2018 dzięki współpracy z dwoma współwłaścicielami targów, stowarzyszeniami AVIXA i CEDIA, został przygotowany szereg szkoleń, spotkań i sesji treningowych, w trakcie których można było nie tylko zdobyć bardzo konkretną wiedzę i umiejętności, ale także poznać sztuczki i tajniki pracy najlepszych branżowych specjalistów. Jak co roku zapraszamy na przegląd wybranych stoisk producentów goszczących na targach. 

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.