WAMM Video Solutions - Artur Wiącek

UDOSTĘPNIJ:
28-08-2017

Przejście z technologii analogowej na cyfrową przyniosło wiele do korzyści praktycznie każdemu z sektorów: spore ułatwienia w branżach audio, oświetleniowej, transmisji danych czy zakresie zarządzania i kontroli urządzeń. W sposób szczególny rozwiązania cyfrowe miały jednak wpływ na sektor wideo. Dzięki pojawieniu się chipów i układów inteligentnych w kamerach mają one obecnie znacznie większe możliwości, dysponując równocześnie znacznie lepszy obrazem. Technologia cyfrowa umożliwiła produkcję urządzeń z technologiami, które jeszcze kilkanaście lat temu nie byłyby osiągalne, takimi jak wirtualne studio telewizyjne, konwertery do streamingu internetowego czy zminiaturyzowane miksery wielokamerowe zamknięte w poręcznej walizce. Ma to tym większe znaczenie, że technologia wideo, rozwiązania na potrzeby produkcji obrazu i jego transmisji czy wreszcie urządzenia do streamingu do sieci już dawno śmiało wkroczyły do branży stałych instalacji AV i stały się ich integralną częścią. Zapraszamy do lektury rozmowy z Arturem Wiąckiem, właścicielem firmy WAMM, od wielu lat zajmującej się sprzedażą i instalacją rozwiązań najbardziej uznanych marek z branży wideo. 

Firma została założona w Kielcach 1994 roku, a w roku 1998 już oficjalnie pod nazwą WAMM rozpoczęła działalność, odpowiadając na potrzeby rynku i postęp technologiczny w branży pro video. Głównym obszarem działalności firmy od samego początku jest dostarczanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych na potrzeby zarówno klientów z rynku medialnego, jak i telewizyjnego, a od wielu już lat również dla sektora instalacji AV. Wyróżnikiem kieleckiej firmy jest dbałość o ciągłe dopasowywanie funkcjonalności oferowanych rozwiązań do potrzeb klientów przy zachowaniu optymalnego stosunku jakości do ceny. W doborze odpowiednich rozwiązań dla różnych sektorów rynku firma kieruje się wieloletnim doświadczeniem, pozyskanym z licznych wdrożeń i dostaw oraz wiedzy wyniesionej z licznych szkoleń w Polsce i na świecie. W ofercie firmy znajdują się produkty takich marek jak: Datavideo, NewTek, Blackmagic Design, Athensa, Panasonic, Matrox, Roland Professional A/V czy Teradek. Działalność firmy bazuje nie tylko na sprzedaży i dystrybucji, ale także na konsultacjach i projektowaniu. O początkach firmy, rozwoju i działalności dzisiaj rozmawiałem z Arturem Wiąckiem, założycielem i szefem WAMM Video Solutions. 

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak wyglądały początki firmy WAMM? Skąd pomysł, aby działać właśnie na rynku broadcastowym?
Artur Wiącek, WAMM:
Tak naprawdę nie zaczynaliśmy od rynku broadcastowego. Idea wejścia właśnie w ten sektor narodziła się wiele lat temu. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych zajmowałem się mediami i trochę akustyką. Później miałem krótką przerwę i zajmowałem się naprawianiem sprzętu medycznego. W pewnym momencie pojawił się rynek na usługi wideo i to stworzyło nowe możliwości. Zaczęło się od dostarczania sprzętu do montażu nieliniowego. Zaczęliśmy wdrażać tę technologię bardzo wcześnie, były to lata 1996–1998. Wtedy technologia montażu nieliniowego była tak naprawdę w powijakach. Początkowo sprzedawaliśmy sprzęt marek Fast, Pinnacle Systems, a następnie Matrox. Był to wtedy jedyny dostawca bardzo dobrych jak na tamte czasy kart wspierających i przyspieszających montaż. Trzeba pamiętać, że komputery w tamtych czasach były bardzo słabe. Oczywiście te rozwiązania sprzedawaliśmy do firm montażowych, ale kupowali je również wideofilmowcy czy hobbyści. W tym samym czasie, uważnie przyglądając się rynkowi, zaczęliśmy sprzedawać także kamery, miksery i cały osprzęt broadcastowy. 

 

 

Jak pana zdaniem wpłynął na branżę rozwój technologii 4K?
4K istnieje już od dawna i ma bardzo ugruntowaną pozycję, jednak przede wszystkim w produkcji reklam, filmów, dokumentów itp. Praktycznie wszystkie firmy na rynku posiadają w swojej ofercie rozwiązania współpracujące z tym standardem. Jednak telewizja rządzi się innymi prawami. 4K w przypadku telewizji zaczyna dochodzić do głosu praktycznie tylko w Japonii. Tam już od bardzo dawna full HD jest standardem, a o SD już praktycznie wszyscy zapomnieli. Patrząc na wejście standardu 4K z perspektywy telewizji, należy pamiętać, że to nie tylko kwestia kamer czy procesorów, ale także całej infrastruktury studia, transmisji, okablowania itp. 

 

Dystrybuowany przez państwa sprzęt to nie tylko rozwiązania na potrzeby telewizji. Streaming i rozwiązania umożliwiające rejestrację bądź transmisję obrazu przeniknęły w bardzo wiele dziedzin życia jak edukacja, medycyna czy biznes.
Na polu urządzeń dla streamingu działamy już od bardzo długiego czasu i mamy w naszej ofercie wiele urządzeń przeznaczonych do takich właśnie instalacji. Stawiamy niewielkie pudełko, podłączamy kamerę, podajemy adres i już możemy streamować sygnał na YouTube’a czy na dowolny serwer streamingowy. 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel

PRODUCENT: DataVideo - www.datavideo.com

DYSTRYBUTOR: WAMM - www.wamm.pl

reklama
galeria
czytaj także:
nowosci

datavideo SE-500MU

Nowy, czterokanałowy przełącznik wideo #datavideo SE-500MU zaprezentowany na #ise2018 to niewielkie, montowane w racku urządzenie o wielkości 1U umożliwiające przyjęcie czterech sygnałów HDMI. Na pokładzie SE-500MU znalazł się skaler, możliwość realizacji przejść MIX, WIPE, CUT, efekty wyciemnienia, picture in picture, podział ekranu oraz kluczowanie Luma Key. Dodatkowo urządzenie posiada dwa wyjścia: multiview oraz PGM co może być wielką zaletą w przypadku zastosowania monitora podglądowego dla prezentera czy prowadzącego. Łatwe zarządzanie urządzeniem oferuje dedykowana aplikacja dostępna zarówno na komputery Windows, mac OS jak i tablety pracujące pod kontrolą systemu iOS oraz Android. Dzięki temu realizator może zarządzać urządzeniem zainstalowanym np. w serwerowni bezpośrednio z sali konferencyjnej czy wykładowej.

TAGI:

DataVideo
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.