WAMM Video Solutions - Artur Wiącek

UDOSTĘPNIJ:
28-08-2017

Przejście z technologii analogowej na cyfrową przyniosło wiele do korzyści praktycznie każdemu z sektorów: spore ułatwienia w branżach audio, oświetleniowej, transmisji danych czy zakresie zarządzania i kontroli urządzeń. W sposób szczególny rozwiązania cyfrowe miały jednak wpływ na sektor wideo. Dzięki pojawieniu się chipów i układów inteligentnych w kamerach mają one obecnie znacznie większe możliwości, dysponując równocześnie znacznie lepszy obrazem. Technologia cyfrowa umożliwiła produkcję urządzeń z technologiami, które jeszcze kilkanaście lat temu nie byłyby osiągalne, takimi jak wirtualne studio telewizyjne, konwertery do streamingu internetowego czy zminiaturyzowane miksery wielokamerowe zamknięte w poręcznej walizce. Ma to tym większe znaczenie, że technologia wideo, rozwiązania na potrzeby produkcji obrazu i jego transmisji czy wreszcie urządzenia do streamingu do sieci już dawno śmiało wkroczyły do branży stałych instalacji AV i stały się ich integralną częścią. Zapraszamy do lektury rozmowy z Arturem Wiąckiem, właścicielem firmy WAMM, od wielu lat zajmującej się sprzedażą i instalacją rozwiązań najbardziej uznanych marek z branży wideo. 

Firma została założona w Kielcach 1994 roku, a w roku 1998 już oficjalnie pod nazwą WAMM rozpoczęła działalność, odpowiadając na potrzeby rynku i postęp technologiczny w branży pro video. Głównym obszarem działalności firmy od samego początku jest dostarczanie nowoczesnych rozwiązań technologicznych na potrzeby zarówno klientów z rynku medialnego, jak i telewizyjnego, a od wielu już lat również dla sektora instalacji AV. Wyróżnikiem kieleckiej firmy jest dbałość o ciągłe dopasowywanie funkcjonalności oferowanych rozwiązań do potrzeb klientów przy zachowaniu optymalnego stosunku jakości do ceny. W doborze odpowiednich rozwiązań dla różnych sektorów rynku firma kieruje się wieloletnim doświadczeniem, pozyskanym z licznych wdrożeń i dostaw oraz wiedzy wyniesionej z licznych szkoleń w Polsce i na świecie. W ofercie firmy znajdują się produkty takich marek jak: Datavideo, NewTek, Blackmagic Design, Athensa, Panasonic, Matrox, Roland Professional A/V czy Teradek. Działalność firmy bazuje nie tylko na sprzedaży i dystrybucji, ale także na konsultacjach i projektowaniu. O początkach firmy, rozwoju i działalności dzisiaj rozmawiałem z Arturem Wiąckiem, założycielem i szefem WAMM Video Solutions. 

Łukasz Kornafel, AVIntegracje: Jak wyglądały początki firmy WAMM? Skąd pomysł, aby działać właśnie na rynku broadcastowym?
Artur Wiącek, WAMM:
Tak naprawdę nie zaczynaliśmy od rynku broadcastowego. Idea wejścia właśnie w ten sektor narodziła się wiele lat temu. We wczesnych latach dziewięćdziesiątych zajmowałem się mediami i trochę akustyką. Później miałem krótką przerwę i zajmowałem się naprawianiem sprzętu medycznego. W pewnym momencie pojawił się rynek na usługi wideo i to stworzyło nowe możliwości. Zaczęło się od dostarczania sprzętu do montażu nieliniowego. Zaczęliśmy wdrażać tę technologię bardzo wcześnie, były to lata 1996–1998. Wtedy technologia montażu nieliniowego była tak naprawdę w powijakach. Początkowo sprzedawaliśmy sprzęt marek Fast, Pinnacle Systems, a następnie Matrox. Był to wtedy jedyny dostawca bardzo dobrych jak na tamte czasy kart wspierających i przyspieszających montaż. Trzeba pamiętać, że komputery w tamtych czasach były bardzo słabe. Oczywiście te rozwiązania sprzedawaliśmy do firm montażowych, ale kupowali je również wideofilmowcy czy hobbyści. W tym samym czasie, uważnie przyglądając się rynkowi, zaczęliśmy sprzedawać także kamery, miksery i cały osprzęt broadcastowy. 

 

 

Jak pana zdaniem wpłynął na branżę rozwój technologii 4K?
4K istnieje już od dawna i ma bardzo ugruntowaną pozycję, jednak przede wszystkim w produkcji reklam, filmów, dokumentów itp. Praktycznie wszystkie firmy na rynku posiadają w swojej ofercie rozwiązania współpracujące z tym standardem. Jednak telewizja rządzi się innymi prawami. 4K w przypadku telewizji zaczyna dochodzić do głosu praktycznie tylko w Japonii. Tam już od bardzo dawna full HD jest standardem, a o SD już praktycznie wszyscy zapomnieli. Patrząc na wejście standardu 4K z perspektywy telewizji, należy pamiętać, że to nie tylko kwestia kamer czy procesorów, ale także całej infrastruktury studia, transmisji, okablowania itp. 

 

Dystrybuowany przez państwa sprzęt to nie tylko rozwiązania na potrzeby telewizji. Streaming i rozwiązania umożliwiające rejestrację bądź transmisję obrazu przeniknęły w bardzo wiele dziedzin życia jak edukacja, medycyna czy biznes.
Na polu urządzeń dla streamingu działamy już od bardzo długiego czasu i mamy w naszej ofercie wiele urządzeń przeznaczonych do takich właśnie instalacji. Stawiamy niewielkie pudełko, podłączamy kamerę, podajemy adres i już możemy streamować sygnał na YouTube’a czy na dowolny serwer streamingowy. 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel

ZDJĘCIA: Łukasz Kornafel

PRODUCENT: DataVideo - www.datavideo.com

DYSTRYBUTOR: WAMM - www.wamm.pl

reklama
galeria
czytaj także:
testy

Datavideo TWP-10/100

Wielkoformatowe wyświetlanie obrazu w coraz wyższej rozdzielczości, na coraz większym ekranie, ale jak najmniej obciążające budżet inwestycji – z takimi wyzwaniami integratorzy spotykają się od zawsze. Producenci natomiast nieustannie szukają nowych, ciekawszych rozwiązań. Ostatnio rynek integratorski zdecydowanie i bezpardonowo zdobywają ściany diodowe. Są to ciągle jednak drogie i nowe rozwiązania, do których klienci dopiero się przyzwyczajają. Tradycyjne rozwiązania ścian wideo, oparte o monitory bezszwowe, wybierane są przez wielu inwestorów i znajdują zastosowanie zwłaszcza tam, gdzie niezbędny jest podgląd obrazu w wysokich rozdzielczościach i z małej odległości. Producent opisywanych procesorów proponuje rozwiązanie dla tych klientów, którzy preferują monitory bezramkowe lub nawet już je posiadają, oferując urządzenia o korzystnym stosunku ceny do jakości i umożliwiając wykorzystanie nawet starszych monitorów.

wywiady

Datavideo – produkty nie tylko dla telewizji. Rozmowa z dyrektorem generalnym firmy – Johanem Lieffersem.

Technologia AV zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, za sprawą czego kolejne branże zaczynają się stawać się jej częścią. Tym samym praktycznie zatarła się grania między tym, co kiedyś można było określić mianem profesjonalnych rozwiązań kamerowych, urządzeń transmisyjnych czy mikserów wideo, a systemami, które projektują specjaliści od AV. Za sprawą tego producenci, którzy jeszcze kilka lat temu funkcjonowali na pewnym ściśle określonym, zamkniętym rynku, mając stałe grono odbiorców swoich produktów, dzisiaj coraz częściej decydują się na wprowadzenie do oferty zupełnie nowych produktów czy przystosowanie posiadanych rozwiązań do nowych potrzeb.
Jednym z producentów związanych z szeroko pojętą branżą profesjonalnych rozwiązań wideo, którzy dzisiaj bardzo poważnie traktują sektor AV, jest firma Datavideo. Na łamach naszego magazynu Johan Lieffers, dyrektor generalny firmy Datavideo, zdradza, jak producent postrzega branżę AV, jakie produkty przeznaczone na ten sektor rynku znajdują się w jej ofercie oraz jak wyglądają plany producenta na przyszłość.  

TAGI:

DataVideo
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.