Michał Durowicz

UDOSTĘPNIJ:
29-03-2017

O trudnych początkach branży, pierwszych rozwiązaniach z sektora AV oraz technologii i dostępnym sprzęcie rozmawialiśmy z Michałem Durowiczem – integratorem i jednym z najbardziej doświadczonych w Polsce project managerów branży AV.

O sprofesjonalizowanej branży systemów AV w Europie mówi się już od około trzydziestu lat. Na nasz rodzimy rynek tego rodzaju rozwiązania wkroczyły dopiero kilka lat po przemianach ustrojowych. Pierwsze projektory i monitory wielkoformatowe wraz z instalacjami odpowiedzialnymi za transmisję obrazu i dźwięku zaczęły pojawiać się przede wszystkim na rynku biznesowym. Dzisiaj właściciele polskich projektów systemów w biurach, hotelach czy przestrzeni publicznej nie mogą mieć kompleksów na tle instalacji zachodnich, bowiem rodzime rozwiązania często je prześcigają.

Swoją przygodę z profesjonalnymi systemami AV Michał Durowicz rozpoczął dwadzieścia lat temu w firmie Image Recording Solutions, gdzie jako dyrektor techniczny zajmował się wszystkimi technicznymi aspektami związanymi ze sprzedawanymi i instalowanymi produktami. W ramach pracy w IRS zbudował wciąż cieszący się świetnymi opiniami i zaufaniem serwis urządzeń AV, a jako dyrektor ds. rozwoju współtworzył system zarządzania jakością ISO oraz poszukiwał nowych rozwiązań i eksplorował nowe rynki.

Szukając nowych wyzwań, po kilku latach pracy w IRS rozpoczął własną działalności jako MD System i pracując już jako freelancer, uczestniczył przy wielu innych projektach – wraz z firmą Onyx wykonał między innymi kompleksowe koncepcje systemów AV dla nowej siedziby Canal+ oraz Hotelu Double Tree by Hilton w Warszawie.

Przez kilka lat był także związany z firmą TRIAS, gdzie zajmował się realizacją bardzo dużych i znaczących projektów AV. Wśród zrealizowanych w tamtym okresie przez niego projektów można wskazać m.in.: instalację systemu nagłośnieniowego katowickiego Spodka, ścianę wideo LED w Amfiteatrze w Opolu czy realizację Centrum Poznawczego wraz z mappingiem 3D we wrocławskiej Hali Stulecia.

Michał Durowicz był odpowiedzialny także za organizację warszawskiego biura jednego z najprężniej działających polskich integratorów – firmy SLX, z którą również był związany przez kilka lat jako dyrektor oddziału warszawskiego. Jak przyznaje, szybko okazało się, że tym, co interesuje go najbardziej, jest technologia, nowe produkty i rozwiązania AV. Od blisko dwóch lat jest związany z firmą Dimension4, która zalicza się do najdynamiczniej rozwijających się obecnie firm branży AV, w której zajmuje się koordynacją projektów od strony technicznej.

Zapytaliśmy Michała Durowicza, jak wygląda branża profesjonalnych systemów AV dzisiaj, jak wyglądały jej początki, jakimi rozwiązaniami dysponują obecnie projektanci i integratorzy i jak wyglądają perspektywy na przyszłość.

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.