ISE 2018: World Masters of Projection Mapping

UDOSTĘPNIJ:
06-02-2018

World Masters of Projection Mapping to wspólne przedsięwzięcie amsterdamskiego Festiwalu Światła, targów ISE oraz Centrum Konferencyjnego RAI. Konkurs rozpoczął się 14 stycznia i powoli zbliża się jego finał, który zbiegnie się z zakończeniem ISE, czyli 9 lutego 2018 roku. W czasie trwania konkursu uczestnicy wyświetlają stworzone przez siebie projekcje wideo na fasadzie budynku EYE Filmmuseum. Wsparcie techniczne dla przedsięwzięcia zapewnia firma BeamSystems.

Pięciu artystów biorących udział w konkursie miało za zadanie stworzyć projekcje pod hasłem Bridging the Gap (Wypełniając Lukę). Prezentacje wyświetlane są na jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w Amsterdamie - EYE Filmmuseum. Dodatkowym wyzwaniem dla uczestników będą dwa ekrany wodne o wymiarach 40x15 metrów. Ich wykorzystanie ma wzbogacić projekcje o element teatralności i dynamiki, tworząc trójwymiarową i dwuwarstwową „scenę”.

Panasonic, jako platynowy sponsor ISE, dostarczył projektory niezbędne do realizacji konkursu. Wykorzystane są modele PT-RZ21K o jasności 20 000 lumenów i PT-RZ31K o jasności 30 000 lumenów. Oba urządzenia zostały zaprojektowane właśnie do tego typu pokazów na żywo, dla branży rozrywkowej i dużych wydarzeń scenicznych.

Projektory wykorzystują dwa moduły laserowe 3-Chip DLP z wbudowaną redundancją. Dzięki temu gwarantują nieprzerwaną projekcję, nawet jeśli jedna dioda laserowa zawiedzie. Modele stanowią idealne rozwiązanie na wydarzenia o wysokiej randze. Jednocześnie oferują 20 tys. godzin bezobsługowej pracy.

 

 

Finałowy pokaz World Masters of Projection Mapping odbędzie się 8 lutego 2018 roku. Sędziowie wybiorą wówczas zwycięzcę, którego poznamy 9 lutego, w ostatni dzień targów ISE.

 

- Bardzo się cieszymy, mogąc być częścią pierwszej edycji World Masters of Projection Mapping. Będziemy świadkami niesamowitych prezentacji, które artyści wyświetlą na jednym z najbardziej charakterystycznych budynków w Amsterdamie i z wykorzystaniem naszych technologii – mówi Jan Markus Jahn, Dyrektor Panasonic Visual System Solutions. 

PRODUCENT: Panasonic - business.panasonic.eu

DYSTRYBUTOR: Inter Consult - www.interconsult.pl

reklama
ostatnie wydarzenia
czytaj także:
wydarzenia

World Masters of Projection Mapping

W swoich początkowych latach mapping był techniką stosowaną tylko przez garstkę specjalistów, tworzących swoje projekty tylko na zlecenie agencji eventowych, domów mediowych czy miast. Bardzo szybko jednak również artyści niezwiązani wcześniej ze sztuką wideo zaczęli sięgać po mapping i traktować go jako kolejny, równorzędny środek wyrazu. Aby jednak móc zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swoją twórczość, konieczne jest zapewnienie bardzo konkretnych warunków, przestrzeni i sprzętu. Wyczuwając tę potrzebę, coraz więcej organizacji, instytucji i miast zaczęło organizować przeglądy, festiwale i konkursy, w trakcie których artyści mogą porównać swoje prace, a publiczność może zobaczyć panujące trendy i wiele różnych prac w jednym miejscu. Jedną z najmłodszych tego rodzaju imprez jest zorganizowany w Amsterdamie w ramach Festiwalu Światła konkurs World Masters of Projection Mapping, w trakcie którego artyści prezentowali swoją twórczość na bardzo szczególnym „płótnie”. 

instalacje

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Nowoczesne technologie wyświetlania szturmem wtargnęły do przestrzeni muzealnych. Z niewielkimi wyjątkami praktycznie nie sposób już spotkać wystawy, na której nie znajdowałyby się urządzenia prezentujące filmy, grafiki, animacje, prezentacje czy nawet interaktywne aplikacje edukacyjne, upowszechniające treści wystawy za pomocą dotykowego ekranu, klawiatury, a także coraz częściej ruchów i gestów. Materiały wideo są dzisiaj wyświetlanie nie tylko w formie płaskiego obrazu 2D, ale również w postaci mappingu na modelach, kostiumach, manekinach, dwustronnych ekranach, ekranach wodnych czy parowych. Do głosu zaczynają powoli dochodzić także projekcje holograficzne, które umożliwiają oglądanie wyświetlanego obrazu z każdej strony.

Paradoksalnie wszystkie te technologie sprawiają, że historyczne eksponaty zaczynają znikać z przestrzeni muzeum. Prawdziwą sztuką jest umiejętne połączenie eksponatów z epoki z nowoczesną technologią, która pozwoli je ożywić i prezentować w szerszym kontekście. Takie założenia udało się spełnić w ekspozycji Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, zaprojektowanej przez jednego z najlepszych w Polsce architektów – Mirosława Nizio i firmę Nizio Design International, oraz uzbrojonej w nowoczesne rozwiązania z zakresu audio wideo przez krakowskiego integratora – firmę 3Logic. 

TAGI:

Panasonic
konkurs
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.