Datavideo SE-2850

UDOSTĘPNIJ:
28-08-2017

Wspomniany producent proponuje rozwiązania oscylujące wokół zagadnienia nagrywania i przekazywania obrazu w różnych przestrzeniach użytkowych. Switchery są produktami niezbędnymi jako ogniwo łączące źródło przekazywanego obrazu z odbiornikiem. Możliwości techniczne, jakość wykonania, ergonomia pracy oraz gabaryty świadczą o jakości tych urządzeń, a niniejszy tekst ma za zadanie przybliżyć ich atrybuty, a w tym przypadku, najbardziej rozbudowanego miksera Datavideo z serii SE: 2850.

Urządzenie składa się z jednostki centralnej, którą możemy zamontować w obudowie typu rack o wysokości 2U, oraz sterownika. Za pomocą złącza D-SUB25 można stworzyć komunikacje z jednostką ITC-100, która jest w stanie dystrybuować komunikaty głosowe do operatorów kamer, za pośrednictwem odbiorników bezprzewodowych oraz sygnalizację Tally Light, wskazującą kamerę, która jest akurat wyświetlana na programie. SE-2850 standardowo wyposażony jest w osiem wejść, opcjonalnie można go rozbudować do dwunastu, a cały system może pracować w formacie SD, HD lub mieszanym, co oznacza, że mogą ze sobą współpracować dwa formaty w jednym czasie, lecz dotyczy to tyko sygnałów wchodzących do urządzenia. Obróbka sygnału może odbywać się w trzech formatach: SDI: 4:2:2, HDMI: YUV 4:2:2, oraz RGB: 4:4:4

Jeśli chodzi o wyjścia wideo, to urządzenie jest w stanie obsłużyć cztery SDI, do których możemy przyporządkować program, preview, auxiliary i clean out oraz dwa HDMI mogące emitować program i multiview. Mikser ma cztery symetryczne wejścia oraz dwa symetryczne wyjścia audio, zorganizowane za pomocą złącz XLR. Oprogramowanie nie ma miksera, lecz operator jest w stanie monitorować poziom głośności na każdym z kanałów. Oprócz tego SE-2850 może przyjąć do szesnastu sygnałów embedded audio ze złącz SDI, a oddać cztery. W tym miejscu należy wspomnieć o możliwości opóźnienia sygnałów audio w zakresie do czterech klatek, lecz tylko tych z wejść SDI. 

 

Tematyka wideo we współczesnym świecie wydaje się być motorem napędowym większości przestrzeni społecznej, w której wszyscy funkcjonujemy. Monitoring miejsc publicznych, wydarzenia live, przez które rozumiemy koncerty, przedstawienia teatralne i inne performance, czy wreszcie telewizja i Internet – wszystkie te obszary są w mniejszym lub większym stopniu obarczone jakąś formą rejestracji lub realizacji wideo. Proponowany przez Datavideo switcher SE-2850 może nie specjalnie znajdzie sobie miejsce w monitoringu miejskim, natomiast w większości przedsięwzięć o charakterze rozrywkowym już tak. Jest to typowe rozwiązanie do pracy Live na materiale wideo. 

AUTOR: Marek Heimbürger

PRODUCENT: DataVideo - www.datavideo.com

DYSTRYBUTOR: WAMM - www.wamm.pl

reklama
galeria
czytaj także:
wydarzenia

Datavideo Open Days 2017

Profesjonalne rozwiązania z departamentu wideo na stałe zagościły w stałych systemach AV. Początkowo były to wszelkiego rodzaju rozwiązania do odtwarzania obrazu, jak monitory wielkoformatowe czy projektory. Jednak bardzo szybko w PFU nowo budowanych bądź remontowanych obiektów zaczęły pojawiać się nowe funkcjonalności, związane już nie tylko z odtwarzaniem, ale także możliwością rejestracji obrazu, jego obróbką oraz streamingiem gotowego materiału wewnątrz budynku czy do Internetu. Trend integracji profesjonalnych rozwiązań wideo i kamer z systemami AV był doskonale widoczny na tegorocznych targach ISE w Amsterdamie. O tym, jakie możliwości w tym zakresie zapewniają produkty marki Datavideo, można było się przekonać w dniach 8–10 w siedzibie firmy WAMM w Kielcach w trakcie Datavideo Open Days 2017. 

wywiady

WAMM Video Solutions - Artur Wiącek

Przejście z technologii analogowej na cyfrową przyniosło wiele do korzyści praktycznie każdemu z sektorów: spore ułatwienia w branżach audio, oświetleniowej, transmisji danych czy zakresie zarządzania i kontroli urządzeń. W sposób szczególny rozwiązania cyfrowe miały jednak wpływ na sektor wideo. Dzięki pojawieniu się chipów i układów inteligentnych w kamerach mają one obecnie znacznie większe możliwości, dysponując równocześnie znacznie lepszy obrazem. Technologia cyfrowa umożliwiła produkcję urządzeń z technologiami, które jeszcze kilkanaście lat temu nie byłyby osiągalne, takimi jak wirtualne studio telewizyjne, konwertery do streamingu internetowego czy zminiaturyzowane miksery wielokamerowe zamknięte w poręcznej walizce. Ma to tym większe znaczenie, że technologia wideo, rozwiązania na potrzeby produkcji obrazu i jego transmisji czy wreszcie urządzenia do streamingu do sieci już dawno śmiało wkroczyły do branży stałych instalacji AV i stały się ich integralną częścią. Zapraszamy do lektury rozmowy z Arturem Wiąckiem, właścicielem firmy WAMM, od wielu lat zajmującej się sprzedażą i instalacją rozwiązań najbardziej uznanych marek z branży wideo. 

TAGI:

DataVideo
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.