Datavideo SE-2850

UDOSTĘPNIJ:
28-08-2017

Wspomniany producent proponuje rozwiązania oscylujące wokół zagadnienia nagrywania i przekazywania obrazu w różnych przestrzeniach użytkowych. Switchery są produktami niezbędnymi jako ogniwo łączące źródło przekazywanego obrazu z odbiornikiem. Możliwości techniczne, jakość wykonania, ergonomia pracy oraz gabaryty świadczą o jakości tych urządzeń, a niniejszy tekst ma za zadanie przybliżyć ich atrybuty, a w tym przypadku, najbardziej rozbudowanego miksera Datavideo z serii SE: 2850.

Urządzenie składa się z jednostki centralnej, którą możemy zamontować w obudowie typu rack o wysokości 2U, oraz sterownika. Za pomocą złącza D-SUB25 można stworzyć komunikacje z jednostką ITC-100, która jest w stanie dystrybuować komunikaty głosowe do operatorów kamer, za pośrednictwem odbiorników bezprzewodowych oraz sygnalizację Tally Light, wskazującą kamerę, która jest akurat wyświetlana na programie. SE-2850 standardowo wyposażony jest w osiem wejść, opcjonalnie można go rozbudować do dwunastu, a cały system może pracować w formacie SD, HD lub mieszanym, co oznacza, że mogą ze sobą współpracować dwa formaty w jednym czasie, lecz dotyczy to tyko sygnałów wchodzących do urządzenia. Obróbka sygnału może odbywać się w trzech formatach: SDI: 4:2:2, HDMI: YUV 4:2:2, oraz RGB: 4:4:4

Jeśli chodzi o wyjścia wideo, to urządzenie jest w stanie obsłużyć cztery SDI, do których możemy przyporządkować program, preview, auxiliary i clean out oraz dwa HDMI mogące emitować program i multiview. Mikser ma cztery symetryczne wejścia oraz dwa symetryczne wyjścia audio, zorganizowane za pomocą złącz XLR. Oprogramowanie nie ma miksera, lecz operator jest w stanie monitorować poziom głośności na każdym z kanałów. Oprócz tego SE-2850 może przyjąć do szesnastu sygnałów embedded audio ze złącz SDI, a oddać cztery. W tym miejscu należy wspomnieć o możliwości opóźnienia sygnałów audio w zakresie do czterech klatek, lecz tylko tych z wejść SDI. 

 

Tematyka wideo we współczesnym świecie wydaje się być motorem napędowym większości przestrzeni społecznej, w której wszyscy funkcjonujemy. Monitoring miejsc publicznych, wydarzenia live, przez które rozumiemy koncerty, przedstawienia teatralne i inne performance, czy wreszcie telewizja i Internet – wszystkie te obszary są w mniejszym lub większym stopniu obarczone jakąś formą rejestracji lub realizacji wideo. Proponowany przez Datavideo switcher SE-2850 może nie specjalnie znajdzie sobie miejsce w monitoringu miejskim, natomiast w większości przedsięwzięć o charakterze rozrywkowym już tak. Jest to typowe rozwiązanie do pracy Live na materiale wideo. 

AUTOR: Marek Heimbürger

PRODUCENT: DataVideo - www.datavideo.com

DYSTRYBUTOR: WAMM - www.wamm.pl

reklama
galeria
czytaj także:
wywiady

Datavideo – produkty nie tylko dla telewizji. Rozmowa z dyrektorem generalnym firmy – Johanem Lieffersem.

Technologia AV zaczyna zataczać coraz szersze kręgi, za sprawą czego kolejne branże zaczynają się stawać się jej częścią. Tym samym praktycznie zatarła się grania między tym, co kiedyś można było określić mianem profesjonalnych rozwiązań kamerowych, urządzeń transmisyjnych czy mikserów wideo, a systemami, które projektują specjaliści od AV. Za sprawą tego producenci, którzy jeszcze kilka lat temu funkcjonowali na pewnym ściśle określonym, zamkniętym rynku, mając stałe grono odbiorców swoich produktów, dzisiaj coraz częściej decydują się na wprowadzenie do oferty zupełnie nowych produktów czy przystosowanie posiadanych rozwiązań do nowych potrzeb.
Jednym z producentów związanych z szeroko pojętą branżą profesjonalnych rozwiązań wideo, którzy dzisiaj bardzo poważnie traktują sektor AV, jest firma Datavideo. Na łamach naszego magazynu Johan Lieffers, dyrektor generalny firmy Datavideo, zdradza, jak producent postrzega branżę AV, jakie produkty przeznaczone na ten sektor rynku znajdują się w jej ofercie oraz jak wyglądają plany producenta na przyszłość.  

wydarzenia

Datavideo Open Days 2017

Profesjonalne rozwiązania z departamentu wideo na stałe zagościły w stałych systemach AV. Początkowo były to wszelkiego rodzaju rozwiązania do odtwarzania obrazu, jak monitory wielkoformatowe czy projektory. Jednak bardzo szybko w PFU nowo budowanych bądź remontowanych obiektów zaczęły pojawiać się nowe funkcjonalności, związane już nie tylko z odtwarzaniem, ale także możliwością rejestracji obrazu, jego obróbką oraz streamingiem gotowego materiału wewnątrz budynku czy do Internetu. Trend integracji profesjonalnych rozwiązań wideo i kamer z systemami AV był doskonale widoczny na tegorocznych targach ISE w Amsterdamie. O tym, jakie możliwości w tym zakresie zapewniają produkty marki Datavideo, można było się przekonać w dniach 8–10 w siedzibie firmy WAMM w Kielcach w trakcie Datavideo Open Days 2017. 

wywiady

WAMM Video Solutions - Artur Wiącek

Przejście z technologii analogowej na cyfrową przyniosło wiele do korzyści praktycznie każdemu z sektorów: spore ułatwienia w branżach audio, oświetleniowej, transmisji danych czy zakresie zarządzania i kontroli urządzeń. W sposób szczególny rozwiązania cyfrowe miały jednak wpływ na sektor wideo. Dzięki pojawieniu się chipów i układów inteligentnych w kamerach mają one obecnie znacznie większe możliwości, dysponując równocześnie znacznie lepszy obrazem. Technologia cyfrowa umożliwiła produkcję urządzeń z technologiami, które jeszcze kilkanaście lat temu nie byłyby osiągalne, takimi jak wirtualne studio telewizyjne, konwertery do streamingu internetowego czy zminiaturyzowane miksery wielokamerowe zamknięte w poręcznej walizce. Ma to tym większe znaczenie, że technologia wideo, rozwiązania na potrzeby produkcji obrazu i jego transmisji czy wreszcie urządzenia do streamingu do sieci już dawno śmiało wkroczyły do branży stałych instalacji AV i stały się ich integralną częścią. Zapraszamy do lektury rozmowy z Arturem Wiąckiem, właścicielem firmy WAMM, od wielu lat zajmującej się sprzedażą i instalacją rozwiązań najbardziej uznanych marek z branży wideo. 

TAGI:

DataVideo
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.