OLED vs QLED - porównanie technologii

UDOSTĘPNIJ:
28-08-2017

OLED to bez wątpienia najbardziej obiecująca technologia tej dekady, a może nawet najbardziej przełomowa technologia wyświetlania obrazu, jaka kiedykolwiek miała szansę pojawić się na rynku. W przeciągu kilku ostatnich lat OLED ewoluował bardzo znacząco, praktycznie w całości eliminując podstawowe problemy, które uniemożliwiały jego komercyjne wykorzystanie, a to przecież dopiero początek. Obecnie największym promotorem i zarazem producentem OLED jest LG, które w swojej ofercie posiada zarówno panele przeznaczone do wykorzystania w telewizorach (notabene to już ich druga generacja dostępna na rynku) oraz te przeznaczone na rynek digital signage. Jeszcze kilka lat temu technologią tą zainteresowany był Samsung, który ostatecznie projekt porzucił, kierując się ku technologii QLED, która tylko z nazwy kojarzona może być z OLED-em. W niniejszej publikacji postaram się, bez wchodzenia w głębokie, technologiczne szczegóły, wyjaśnić podstawowe różnice między OLED-em a QLED-em. 

Zanim jednak przejdę do porównania, winien jestem wyjaśnić, czym QLED jest. Co do OLED-a nikt nie ma wątpliwości – technologia ta jest dobrze opisana i znana większości czytelników magazynu „AVIntegracje”. QLED, wbrew temu, co mogłaby wskazywać nazwa, nie jest odmianą OLED-a, to zwykły panel LCD wyposażony w specyficznie skonstruowane podświetlenie. Opiera się o fluorescencyjne nanokropki kwantowe, które znacząco poszerzają spektrum światła produkowanego przez diody LED. W zależności od wielkości nanokropki kwantowej emituje ona różne światło. Im mniejsza – tym światło o krótszej długości fali, im większa – tym długość fali rośnie. Ten sprytny zabieg pozwala znacząco poszerzyć zakres maksymalnej saturacji barw, a co za tym idzie, szerokość gamutu barwowego, który w niedalekiej przyszłości ma sięgać standardu REC2020. W pozostałej części wyświetlacz QLED nie różni się niczym znaczącym od standardowego monitora wyposażonego w panel PVA (ze względu na fakt, że panele QLED produkowane są przez Samsunga). O przyszłość technologii LCD idącej w parze z podświetleniem za pomocą nanokropek kwantowych nie ma się co martwić. Nanaco, jeden z największych producentów nanokropek kwantowych CFQD, w informacji prasowej chwali się otrzymaniem pokaźnego zamówienia od jednego z największych na świecie producentów filmów optycznych – Wah Hong Industrial Corporation, który dostarcza swoje produkty między innymi do fabryk paneli Samsunga. Możemy zatem spodziewać się poszerzenia oferty również innych producentów profesjonalnych monitorów o produkty wykonane w technologii QLED.

Wróćmy do meritum niniejszej publikacji. Poniższe porównanie ma zastosowanie w przypadku profesjonalnych paneli OLED przeznaczonych do digital signage, w stosunku do identycznie profesjonalnego produktu opartego o technologię QLED. Ocenie podlegają jedynie oczywiste parametry bez głębokiej analizy technologicznej. 

AUTOR: Wojciech Kosek

ZDJĘCIA: Wojciech Kosek

TAGI:

Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.