WRZESIEŃ (11/2017)

poprzedni
ARCHIWUM

Dawniej tworzenie muzeum zawsze rozpoczynało gromadzenie eksponatów, ewentualnie poszukiwanie lokalizacji dla już zgromadzonej kolekcji. Dzisiaj te placówki nie są już przepełnione eksponatami, ale urządzeniami do wyświetlania obrazu bądź dźwięku opowiadających o nich. Prawdziwa umiejętność twórców muzeów polega obecnie na bardzo świadomym doborze środków technicznych które nie spowodują efektu przeładowania przestrzeni i podobieństwa każdego nowego budynku do innych.

Prezentujemy Wam dwa obiekty w których połączono realne eksponaty z multimedialną oprawą i wyjątkową architekturą. Pierwszym z nich jest Muzeum Polaków Ratujących Żydów w trakcie II wojny światowej im. Rodziny Ulmów. W budynku znajdziecie wiele rozwiązań multimedialnych, bogaty zestaw monitorów wyposażonych w technologie dotykowe, a nawet system wielokanałowego dźwięku. Zaprojektowaniem wszystkich tych systemów oraz ich instalacją i uruchomieniem zajęła się krakowska firma 3Logic.

Drugim obiektem jest Pawilon Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym w Krakowie. Instalacją rozwiązań multimedialnych w tej przestrzeni i wykonaniem wielu elementów wystroju wnętrza czy klasycznych eksponatów zajęła się zabrzańska firma Shadok AV. W tym obiekcie zastosowano wiele interesujących urządzeń umożliwiających interakcję zwiedzających z wystawą. Warto więc wybrać się i sprawdzić wszystkie te rozwiązania osobiście, bo to jedna z tych nie wielu rzeczy której nie da się zrobić przez telefon czy internet i prawdopodobnie w tym cała nadzieja dla stacjonarnych Muzeów… 

Redaktor Naczelny
Łukasz Kornafel l.kornafel@avintegracje.pl
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.