Symulator mostka kapitańskiego w Szkole Morskiej w Gdyni

UDOSTĘPNIJ:
30-01-2018

O ile do kształcenia na takich kierunkach jak matematyka czy polonistyka, wystarczy tak naprawdę kreda i zielona tablica, to wiele kierunków wymaga bardzo specjalistycznych narzędzi umożliwiających edukację studentów. Na etapie kształcenia przyszłych operatorów filmowych potrzebny jest sprzęt taki jak kamery i oprogramowanie, realizatorów nagrań odpowiednio wyposażone studio, astronomów – kosztowne teleskopy, a przyszłych kapitanów morskich potrzebny jest okręt. Z oczywistych względów nie ma możliwości, aby młody adept, szczególnie na początku swojej edukacji, mógł stanąć za sterami wartego kilkadziesiąt czy kilkaset milionów złotych statku, z ładunkiem o takiej samej wartości. I tutaj z pomocą przychodzą symulatory. Im bardziej realistyczne, tym bardziej zapewniające wyższy poziom edukacji i lepsze efekty. Niedawno w Gdyni zostało uruchomione jedno z najlepszych i najbardziej realistycznych na świecie tego rodzaju rozwiązań. Jego sercem są projektory marki Epson, które musiały sprostać bardzo wysokim wymaganiom postawionym przez użytkownika i projektantów. 

Zlokalizowana w Gdyni Szkoła Morska znajduje się w czołówce europejskich ośrodków edukacji oficerów żeglugi morskiej. W ramach wieloletniej edukacji kadeci przyswajają sobie potężną wiedzę z zakresu fizyki, oceanografii, prawa morskiego czy logistyki. Jedną z najważniejszych umiejętności obok szerokiej wiedzy merytorycznej są jednak faktyczne umiejętności kierowania jednostką pływającą. Edukacja w tym zakresie jest realizowana w sposób dwutorowy, oprócz szkolenia teoretycznego niezwykle istotne czy wręcz najważniejsze jest wypracowywanie i szkolenie pewnych nawyków, odruchów i praktycznych umiejętności, które można nabyć tylko metodą prób i błędów, poprzez wielokrotne powtórzenia. Oczywiście nikomu nie trzeba tłumaczyć, że takie praktykowanie w realnym świecie, szczególnie przez początkujących kapitanów mogłoby wiązać się z uszkodzeniem transportu, wejścia do portu czy wręcz całego statku. Podobnie jak w przypadku edukacji pilotów samolotów cywilnych, myśliwców, maszynistów, a często nawet kierowców ciężarówek czy autobusów, z pomocą przyszłym marynarzom w ich edukacji już od wielu lat przychodzą symulatory.

Do niepodważalnych zalet związanych z ich użytkowaniem należą przede wszystkim: zmniejszenie kosztów treningu w zestawieniu z prawdziwymi statkami oraz pełne bezpieczeństwo ich obsługi. Niestety jedną z największych wad jeszcze do niedawna był realizm wirtualnego świata, który oferowały symulatory. Odpowiadając na wymagania edukacyjne i chcąc rozwinąć posiadane zaplecze edukacyjne, zarząd Szkoły Morskiej w Gdyni stanął przed koniecznością wybrania w ramach dostępnego budżetu najlepszego rozwiązania zapewniającego maksymalnie zbliżoną wizualizację tras wodnych i portów znajdujących się w realnym świecie.

Integratorem, który zajął się realizacją całego przedsięwzięcia był gdyński Eurotrend. Firma współpracuje ze Szkołą Morską w Gdyni już od ponad dziesięciu lat i jej początkiem była dostawa urządzeń AV dla potrzeb małych salek wykładowych. Opisywana realizacja była już drugą dostawą projektorów Epson dla potrzeb symulatora. W ramach wcześniejszego projektu obraz składał się z pięciu projektorów, a teraz jest ich siedem. I tym razem, do zadań firmy Eurotrend należała nie tylko instalacja urządzeń, ale także ich wybór oraz konfiguracja. 

 

 

 

Na potrzeby prezentacji wirtualnego świata firma Eurotrend zdecydowała się zastosować projektory marki Epson. Jak przyznają specjaliści, o ich wyborze zdecydowały zarówno bardzo dobre doświadczenia integratora wynikające z wieloletniej współpracy z marką jak i sprawdzona jakość. W gdyńskiej szkole zostały zastosowane urządzenia Epson EB-G7800. Są to projektory bazujące na tradycyjnej lampie, pracujące w rozdzielczości XGA i odznaczające się jasnością na poziomie 8000 lumenów. Jest on przeznaczony do profesjonalnych prezentacji w dużych pomieszczeniach i rozbudowanych instalacji AV. Dzięki technologii 3LCD, urządzenie zapewnia żywe kolory i jednakowo wysokie natężenie światła białego i barwnego, co jak zapewnia producent odwdzięcza się wyrazistym i jasnym obrazem nawet w świetle dziennym. Wszystkie te parametry pozwoliły na uzyskanie wyjątkowego efektu głębi. Szkolący się w symulatorze kadet ma wrażenie pobytu na mostku kapitańskim prawdziwego statku. Zapewnia to nie tylko realistyczną symulację podejść do różnych portów znajdujących się na świecie, ale także umożliwia wiarygodne oddanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie naukę i trenowanie odpowiednich reakcji na nie. W palecie akcesoriów do projektorów serii EB-7000 znajduje się szeroki wybór obiektywów, w tym modele o ultra krótki rzucie (UST) dające możliwość użycia projektora w różnych aplikacjach. 

 

 

 

Stworzony od podstaw w gdyńskiej szkole symulator został zlokalizowany w wydzielonej części budynku. Znajdują się tam mostek nawigacyjny wyposażony w komplet urządzeń i paneli sterowniczych odpowiadających układowi który znajdziemy w prawdziwym statku. Urządzenia te otacza ściana na planie łuku która została pokryta specjalną farbą projekcyjną zapewniającą najlepsze parametry wyświetlanego obrazu. Projektory świecą na tę powierzchnię z odległości 400 cm, w związku z czym konieczne było zastosowanie obiektywów szerokokątnych umożliwiających realizację tego zadania. Cały obraz jest podzielony za pomocą blendingu na siedem niezależnych części. Każda z nich odznacza się rozdzielczością (1024 × 768). Łącznie wymiary obrazu to 21 × 2,4 m. 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Epson

PRODUCENT: Epson - www.epson.com

DYSTRYBUTOR: Epson - www.epson.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

HistoryLand

Klocki LEGO w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, są od 1947 roku głównym budulcem kilku pokoleń młodych architektów, inżynierów, konstruktorów pojazdów, statków kosmicznych i maszyn. To również jedna z ulubionych zabawek wielu ojców, składających potajemnie własne projekty z klocków swoich dzieci. Wielu dorosłych kupuje sobie własne zestawy i w wolnym czasie relaksuje się przy ich składaniu. Nie dziwi zatem, że na przestrzeni lat powstało wiele filmów z bohaterami LEGO, gier komputerowych, a także poważnych budowli. Oczywiście największymi z nich są parki rozrywki Legoland znajdujące się w ojczyźnie LEGO – Dani, a także w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Kalifornii. Od końca września 2017 roku również w Polsce mamy niezwykłą przestrzeń, w której zebrane zostały budowle wykonane z LEGO. Jest nią interaktywne centrum Historyland mieszczące się w starym budynku Dworca Głównego w Krakowie, gdzie za pomocą klocków, projekcji i multimediów zostały opowiedziane najważniejsze dzieje historyczne Polski. 

OH KINO

Gdy myślimy dzisiaj o kinie, zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl wielkie multipleksy, często będące częścią centrum handlowego lub znajdujące się w jego pobliżu. Takie są trendy na całym świecie i właśnie taki rodzaj kin powstaje obecnie najczęściej. Wiele osób tęskni jednak za atmosferą małego, kameralnego kina. Te kina studyjne, które jeszcze zostały w naszym kraju, zazwyczaj ze względów ekonomicznych są wykorzystywane tylko do pokazów specjalnych bądź grają tylko stare, klasyczne firmy, wciąż znajdujące się w ich zasobach. Niedawno na polskim rynku kinowym zadebiutowała sieć trzech niewielkich kin, które łączą komfort, jakość i repertuar, jakie możemy spotkać w największych multipleksach, z niedostępną w nich, kameralną i przyjazną kinomanom atmosferą. Inwestor zadbał również o to, aby OH KINO było wielofunkcyjną, multimedialną przestrzenią, która już od progu daje znacznie więcej możliwości niż w salach, gdzie można oglądać najnowsze superprodukcje. 

Ekrany LED w salonie Reserved w Londynie

Funkcjonując na bardzo konkurencyjnym rynku, otwierane dzisiaj sklepy modowe nie mogą bazować już tylko na nietuzinkowym wystroju czy świetnym asortymencie. Te cechy ma każdy z konkurentów, a przebicie się ze swoją marką, w szczególności w sytuacji, gdy sklep jest jednym z wielu znajdujących się pod dachem galerii handlowej nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też sklepy walczą o to, aby ich architektura czy też wyposażenie były unikatowe na tle konkurencji. Świetnym narzędziem, aby to osiągnąć, są multimedia, bez których nie może się obejść już coraz więcej przestrzeni handlowych. W ten trend wpisuje się doskonale marka LPP. Rozwijając wciąż swoją sieć salonów, nie tylko na rynku polskim, ale również na arenie międzynarodowej, z początkiem września sieć otworzyła swój pierwszy londyński salon zlokalizowany przy prestiżowej ulicy Oxford Street. Cała przestrzeń została wyposażona w ogromną liczbę ekranów LED umożliwiających prezentację oferty sklepu i bieżącą komunikację z klientami, dostarczonych przez warszawską firmę Statim Integrator. Warto przyglądnąć się, jak wyglądały kulisy tego projektu oraz stojący za nim ludzie i technologie. 

czytaj także:
wywiady

Andrzej Bieniek - Business Account Manager Epson Polska

Takie imprezy jak amsterdamskie targi Integrated Systems Europe czy odbywający się w Las Vegas InfoComm są dla wystawców nie tylko doskonałą szansą na bezpośrednie spotkanie z klientami, ale także niezrównaną okazją do pokazania w jednym miejscu całej oferty produktów. Od wielu już lat jednym z producentów, którzy bardzo poważnie podchodzą do udziału w targach i to właśnie na nich organizują premiery swoich najnowszych produktów, jest firma Epson. Tak było i w tym roku. W trakcie ISE2018, na potężnym stoisku o powierzchni ponad 650 m2, japoński producent zaprezentował najnowsze produkty i technologie związane z projekcją. Obecność firmy na imprezie stała się świetną okazją do rozmowy na temat najnowszych urządzeń, technologii i działań producenta w kontekście polskiego rynku oraz planów na przyszłość. 

TAGI:

Epson
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.