Symulator mostka kapitańskiego w Szkole Morskiej w Gdyni

UDOSTĘPNIJ:
30-01-2018

O ile do kształcenia na takich kierunkach jak matematyka czy polonistyka, wystarczy tak naprawdę kreda i zielona tablica, to wiele kierunków wymaga bardzo specjalistycznych narzędzi umożliwiających edukację studentów. Na etapie kształcenia przyszłych operatorów filmowych potrzebny jest sprzęt taki jak kamery i oprogramowanie, realizatorów nagrań odpowiednio wyposażone studio, astronomów – kosztowne teleskopy, a przyszłych kapitanów morskich potrzebny jest okręt. Z oczywistych względów nie ma możliwości, aby młody adept, szczególnie na początku swojej edukacji, mógł stanąć za sterami wartego kilkadziesiąt czy kilkaset milionów złotych statku, z ładunkiem o takiej samej wartości. I tutaj z pomocą przychodzą symulatory. Im bardziej realistyczne, tym bardziej zapewniające wyższy poziom edukacji i lepsze efekty. Niedawno w Gdyni zostało uruchomione jedno z najlepszych i najbardziej realistycznych na świecie tego rodzaju rozwiązań. Jego sercem są projektory marki Epson, które musiały sprostać bardzo wysokim wymaganiom postawionym przez użytkownika i projektantów. 

Zlokalizowana w Gdyni Szkoła Morska znajduje się w czołówce europejskich ośrodków edukacji oficerów żeglugi morskiej. W ramach wieloletniej edukacji kadeci przyswajają sobie potężną wiedzę z zakresu fizyki, oceanografii, prawa morskiego czy logistyki. Jedną z najważniejszych umiejętności obok szerokiej wiedzy merytorycznej są jednak faktyczne umiejętności kierowania jednostką pływającą. Edukacja w tym zakresie jest realizowana w sposób dwutorowy, oprócz szkolenia teoretycznego niezwykle istotne czy wręcz najważniejsze jest wypracowywanie i szkolenie pewnych nawyków, odruchów i praktycznych umiejętności, które można nabyć tylko metodą prób i błędów, poprzez wielokrotne powtórzenia. Oczywiście nikomu nie trzeba tłumaczyć, że takie praktykowanie w realnym świecie, szczególnie przez początkujących kapitanów mogłoby wiązać się z uszkodzeniem transportu, wejścia do portu czy wręcz całego statku. Podobnie jak w przypadku edukacji pilotów samolotów cywilnych, myśliwców, maszynistów, a często nawet kierowców ciężarówek czy autobusów, z pomocą przyszłym marynarzom w ich edukacji już od wielu lat przychodzą symulatory.

Do niepodważalnych zalet związanych z ich użytkowaniem należą przede wszystkim: zmniejszenie kosztów treningu w zestawieniu z prawdziwymi statkami oraz pełne bezpieczeństwo ich obsługi. Niestety jedną z największych wad jeszcze do niedawna był realizm wirtualnego świata, który oferowały symulatory. Odpowiadając na wymagania edukacyjne i chcąc rozwinąć posiadane zaplecze edukacyjne, zarząd Szkoły Morskiej w Gdyni stanął przed koniecznością wybrania w ramach dostępnego budżetu najlepszego rozwiązania zapewniającego maksymalnie zbliżoną wizualizację tras wodnych i portów znajdujących się w realnym świecie.

Integratorem, który zajął się realizacją całego przedsięwzięcia był gdyński Eurotrend. Firma współpracuje ze Szkołą Morską w Gdyni już od ponad dziesięciu lat i jej początkiem była dostawa urządzeń AV dla potrzeb małych salek wykładowych. Opisywana realizacja była już drugą dostawą projektorów Epson dla potrzeb symulatora. W ramach wcześniejszego projektu obraz składał się z pięciu projektorów, a teraz jest ich siedem. I tym razem, do zadań firmy Eurotrend należała nie tylko instalacja urządzeń, ale także ich wybór oraz konfiguracja. 

 

 

 

Na potrzeby prezentacji wirtualnego świata firma Eurotrend zdecydowała się zastosować projektory marki Epson. Jak przyznają specjaliści, o ich wyborze zdecydowały zarówno bardzo dobre doświadczenia integratora wynikające z wieloletniej współpracy z marką jak i sprawdzona jakość. W gdyńskiej szkole zostały zastosowane urządzenia Epson EB-G7800. Są to projektory bazujące na tradycyjnej lampie, pracujące w rozdzielczości XGA i odznaczające się jasnością na poziomie 8000 lumenów. Jest on przeznaczony do profesjonalnych prezentacji w dużych pomieszczeniach i rozbudowanych instalacji AV. Dzięki technologii 3LCD, urządzenie zapewnia żywe kolory i jednakowo wysokie natężenie światła białego i barwnego, co jak zapewnia producent odwdzięcza się wyrazistym i jasnym obrazem nawet w świetle dziennym. Wszystkie te parametry pozwoliły na uzyskanie wyjątkowego efektu głębi. Szkolący się w symulatorze kadet ma wrażenie pobytu na mostku kapitańskim prawdziwego statku. Zapewnia to nie tylko realistyczną symulację podejść do różnych portów znajdujących się na świecie, ale także umożliwia wiarygodne oddanie zróżnicowanych warunków atmosferycznych, a co za tym idzie naukę i trenowanie odpowiednich reakcji na nie. W palecie akcesoriów do projektorów serii EB-7000 znajduje się szeroki wybór obiektywów, w tym modele o ultra krótki rzucie (UST) dające możliwość użycia projektora w różnych aplikacjach. 

 

 

 

Stworzony od podstaw w gdyńskiej szkole symulator został zlokalizowany w wydzielonej części budynku. Znajdują się tam mostek nawigacyjny wyposażony w komplet urządzeń i paneli sterowniczych odpowiadających układowi który znajdziemy w prawdziwym statku. Urządzenia te otacza ściana na planie łuku która została pokryta specjalną farbą projekcyjną zapewniającą najlepsze parametry wyświetlanego obrazu. Projektory świecą na tę powierzchnię z odległości 400 cm, w związku z czym konieczne było zastosowanie obiektywów szerokokątnych umożliwiających realizację tego zadania. Cały obraz jest podzielony za pomocą blendingu na siedem niezależnych części. Każda z nich odznacza się rozdzielczością (1024 × 768). Łącznie wymiary obrazu to 21 × 2,4 m. 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Epson

PRODUCENT: Epson - www.epson.com

DYSTRYBUTOR: Epson - www.epson.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Ekrany LED w salonie Reserved w Londynie

Funkcjonując na bardzo konkurencyjnym rynku, otwierane dzisiaj sklepy modowe nie mogą bazować już tylko na nietuzinkowym wystroju czy świetnym asortymencie. Te cechy ma każdy z konkurentów, a przebicie się ze swoją marką, w szczególności w sytuacji, gdy sklep jest jednym z wielu znajdujących się pod dachem galerii handlowej nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też sklepy walczą o to, aby ich architektura czy też wyposażenie były unikatowe na tle konkurencji. Świetnym narzędziem, aby to osiągnąć, są multimedia, bez których nie może się obejść już coraz więcej przestrzeni handlowych. W ten trend wpisuje się doskonale marka LPP. Rozwijając wciąż swoją sieć salonów, nie tylko na rynku polskim, ale również na arenie międzynarodowej, z początkiem września sieć otworzyła swój pierwszy londyński salon zlokalizowany przy prestiżowej ulicy Oxford Street. Cała przestrzeń została wyposażona w ogromną liczbę ekranów LED umożliwiających prezentację oferty sklepu i bieżącą komunikację z klientami, dostarczonych przez warszawską firmę Statim Integrator. Warto przyglądnąć się, jak wyglądały kulisy tego projektu oraz stojący za nim ludzie i technologie. 

Rozwiązania Linearic w Hotelu Rondo

Hotel Rondo – za niepozornie brzmiącą nazwą kryje się nowoczesny kompleks rekreacyjno-biznesowy, położony w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko-pomorskim, w malowniczym zakątku między Toruniem, Brodnicą i Grudziądzem. Otoczony bujną zielenią i zbiornikami wodnymi Hotel Rondo został w ciągu ostatniego roku doinwestowany i solidnie rozwinięty o dodatkowe, wykraczające daleko poza stricte hotelowe, aspekty czyniące zeń kompleksowe centrum rekreacji i biznesu, spełniające najwyższe standardy oraz będące odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie dużych firm na usługi łączone. DD INSTALL Dawid Kujawiński, Dariusz Sobolewski – firma-córka GOLTRONET – przeprowadziła pełną instalację audio z użyciem dostarczonych przez firmę Linearic rozwiązań, dzięki czemu Hotel Rondo w Wąbrzeźnie dysponuje własnym zapleczem eventowym, konferencyjno-biznesowym oraz urozmaiconą częścią rozrywkowo-wypoczynkową.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Opole jest miastem znanym przynajmniej z kilku charakterystycznych symboli, jednak z całą pewnością najpopularniejszym z nich, bijącym w rankingach popularności wszystkie inne, jest zorganizowany w tym roku po raz 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. To dzięki tej imprezie ponad pół wieku temu stolica województwa opolskiego stała się prawdziwą stolicą polskiej piosenki.
W sierpniu 2016 w Opolu swoją działalność zainaugurowała instytucja prezentująca historię polskiej piosenki od lat dwudziestych do czasów najnowszych oraz dorobek najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej – Muzeum Polskiej Piosenki. Jego wystawę wypełnia ogromna liczba bardzo symbolicznych dla polskiej piosenki rekwizytów i pamiątek, związanych zarówno z największymi przebojami, jak i opolskim festiwalem. Pod jednym dachem zgromadzono tutaj zarówno historyczne artefakty, jak i przygotowane specjalnie dla tego miejsca atrakcyjne dla widza materiały audio i wideo oraz aplikacje interaktywne zamknięte w atrakcyjnej architekturze. 

czytaj także:

TAGI:

Epson
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.