Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Centrum kongresowe jest bardzo szczególnym pośród wszystkich budynków użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do galerii handlowej, uczelni, muzeum czy dworca kolejowego, na etapie budowy nie jesteśmy w stanie z taką dokładnością określić, jakie będą potrzeby klientów względem przestrzeni i pracujących w niej rozwiązań. W związku z tym na etapie projektowania jego wnętrza oraz urządzeń, które mają się w nim znaleźć, trzeba wziąć pod uwagę możliwie największą liczbę scenariuszy użytkowania i na pewnym poziomie abstrakcji wyobrazić sobie oczekiwania klientów. Czy to recepta na sukces takiego budynku? Z pewnością to nie wszystko. W dobie, gdy podobne kompleksy rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu, a i te istniejące już od wielu lat mają się dobrze i są ciągle rozwijane, przestrzeń kongresowa musi mieć to coś, co zachęci organizatorów wydarzeń, aby zagościło ono właśnie w tym konkretnym miejscu. Z całą pewnością jednym z dobrych kierunków jest zamknięcie funkcjonalnej przestrzeni i nowoczesnej technologii w wyjątkowej bryle budynku, czego świetnym przykładem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Autorem projektu architektonicznego wyjątkowej bryły Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach jest warszawska pracownia architektoniczna JEMS ARCHITEKCI, która zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Obiekt został zlokalizowany w sercu Strefy Kultury w Katowicach i sąsiaduje z takimi budynkami jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego czy słynnego Spodka. Tym, co wyróżnia go na pierwszy rzut oka, nie pozwalając pomylić go z żadną inną budowlą, jest wyjątkowa bryła architektoniczna. Prosty w swoim kształcie budynek z czarną elewacją został przełamany zewnętrznym ciągiem komunikacyjnym poprowadzonym po dachu budynku i określanym mianem „zielonej doliny”. Przestrzeń ta z jednej strony niezwykle atrakcyjna wizualnie, ma również swoje określone zadania i może być wykorzystywana do wystaw plenerowych, koncertów czy eventów pod gołym niebem. Koncepcja ta wpisała się w generalne założenia inwestora i autora projektu, aby MCK było nie tylko przestrzenią spełniającą założone w planie funkcjonalno-użytkowym zadania, ale także miejsce spotkań i integracji społeczności Katowic. 

 

 

Zanim rozpoczęły się prace nad rozwiązaniami AV w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, został przygotowany program funkcjonalno-użytkowy dla obiektu. Wyspecyfikowano w nim określone potrzeby użytkownika obiektu i założone zostały wstępne rozwiązania i technologie, które miały znaleźć się w kompleksie. W ramach przetargu wyłoniony został główny wykonawca obiektu, firma Warbud, natomiast firmą, która miała przygotować dokumentację projektową oraz po jej uzyskaniu zrealizować cały projekt systemu AV, została wyłoniona zabrzańska firma Shadok Audio-Visual. 

 

Wszystkie przestrzenie znajdujące się w budynku katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego spina jeden system AV, dzięki temu wszystkie pomieszczenia są ze sobą zintegrowane poprzez wspólne sterowanie oraz systemy transmisji wizji. Wszystkie źródła obrazu, jak i urządzenia wyjściowe, na których jest on po obróbce prezentowany, są wpięte do jednej dużej matrycy AMX, dzięki czemu każdy sygnał można w odpowiedni sposób skrosować i dzięki temu przesłać we właściwe miejsce. Wpisuje się to w wymagania inwestora, w myśl których cały obiekt miał być możliwie jak najbardziej elastyczny i umożliwiać jego konfigurację w zależności od tego, jakie wydarzenia i eventy będą się w nim odbywały. Nie lada wyzwaniem dla integratora było okablowanie całego obiektu. Ze względu na jego rozmiary i konieczność poprowadzenia do różnych miejsc często więcej niż jednego połączenia (zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i aby zachować pełną redundancję połączeń) w obiekcie znalazły się kilometry kabli. 

 

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w programie funkcjonalno-użytkowym w głównej sali wielofunkcyjnej o powierzchni ponad 8000 m2 miały zostać zainstalowane ściany wizyjne zbudowane w oparciu o bezszwowe monitory wielkoformatowe LCD. Ze względu na możliwość podziału całej sali na trzy części, aby zapewnić pełną funkcjonalność w przypadku jakiejkolwiek konfiguracji sal musiały tutaj zostać zainstalowane aż trzy potężne ściany wizyjne. Każda z nich została zbudowana przy udziale osiemdziesięciu jeden monitorów NEC X554UN o przekątnej 55 cali skonfigurowanych w układzie 9 × 9. Taki potężny zestaw daje ścianę o przekątnej aż 495 cali i powierzchni 67 m2, co w momencie instalacji czyniło cały system ścian największym tego rodzaju rozwiązaniem w Europie. Nie lada wyzwaniem okazała się jednak instalacja wszystkich tych monitorów. Aby uzyskać najlepsze parametry obrazu, a więc przede wszystkim jednolitą powierzchnię firma Shadok AV stworzyła dedykowaną konstrukcję stalową mocowaną do ściany, pozwalającą instalować wszystkie monitory. Forma tej konstrukcji przypomina nieco rozwiązania wykorzystywane do instalacji ekranów wideo LED montowanych na stadionach sportowych. Za pomocą konstrukcji cała ściana wizyjna jest odsunięta od ściany nośnej o ok. 0,6 m. Wynika to po pierwsze z faktu, że za sprawą znajdującej się na ścianach okładziny akustycznej, należało wyjść z ekranami nieco do przodu, a po drugie za ekranami znajduje się przestrzeń serwisowa z pomostami umożliwiającymi serwisowanie każdej ściany od tyłu. 

 

W katowickim centrum kongresowym zainstalowano dwa rodzaje nagłośnienia skonfigurowanego zgodnie z wymaganiami danej przestrzeni. Po pierwsze, w całym budynku zostało zainstalowany system DSO bazujący na rozwiązaniach marki Bosch. Jego głównym zadaniem jest odtwarzanie muzyki tła, a także – co jest jego najważniejszym zadaniem – transmisja komunikatów o zagrożeniach oraz odtwarzanie informacji w przypadku ewakuacji. W przypadku wydarzeń odbywających się w największej sali wielofunkcyjnej, zwykle jest tutaj instalowany duży system nagłośnieniowy dostarczany przez firmy zewnętrzne, w zależności od potrzeb danego wydarzenia. Jeżeli chodzi o mniejsze sale, firma Shadok AV zainstalowała w nich małe systemy nagłośnieniowe umożliwiające zarówno transmisję mowy w trakcie konferencji, jak i odtwarzanie towarzyszącej prezentacjom muzyki.

 

 

W salach konferencyjnych zainstalowano głośniki sufitowe DAS Audio CL5T. Zgodnie z życzeniem architektów wnętrz głośniki zostały ukryte za siatką cięto ciągnioną, którą jest wykończony sufit. W sali audytoryjnej zdecydowano się zainstalować inny rodzaj nagłośnienia. W tym celu użyto głośników DAS Audio Artec 510 i Artec 508 zainstalowanych na ścianach. Chociaż – ze względu na specyfikę sali – są to zestawy, które mają przede wszystkim zapewnić odpowiednią transmisję mowy w przypadku prezentacji czy konferencji, to jednak wielokrotnie w sali odbywały się już imprezy, których uczestnicy nie szczędzili słów uznania dla tego, w jak dobry sposób głośniki potrafią także odtwarzać muzykę, a co ciekawe – robią to bez subwoofera! 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Shadok Audio-Visual

PRODUCENT: NEC Display Solutions - www.nec-display-solutions.com

DYSTRYBUTOR: NEC Display Solutions Polska - www.nec-display-solutions.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Rozwiązania Linearic w Hotelu Rondo

Hotel Rondo – za niepozornie brzmiącą nazwą kryje się nowoczesny kompleks rekreacyjno-biznesowy, położony w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko-pomorskim, w malowniczym zakątku między Toruniem, Brodnicą i Grudziądzem. Otoczony bujną zielenią i zbiornikami wodnymi Hotel Rondo został w ciągu ostatniego roku doinwestowany i solidnie rozwinięty o dodatkowe, wykraczające daleko poza stricte hotelowe, aspekty czyniące zeń kompleksowe centrum rekreacji i biznesu, spełniające najwyższe standardy oraz będące odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie dużych firm na usługi łączone. DD INSTALL Dawid Kujawiński, Dariusz Sobolewski – firma-córka GOLTRONET – przeprowadziła pełną instalację audio z użyciem dostarczonych przez firmę Linearic rozwiązań, dzięki czemu Hotel Rondo w Wąbrzeźnie dysponuje własnym zapleczem eventowym, konferencyjno-biznesowym oraz urozmaiconą częścią rozrywkowo-wypoczynkową.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Opole jest miastem znanym przynajmniej z kilku charakterystycznych symboli, jednak z całą pewnością najpopularniejszym z nich, bijącym w rankingach popularności wszystkie inne, jest zorganizowany w tym roku po raz 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. To dzięki tej imprezie ponad pół wieku temu stolica województwa opolskiego stała się prawdziwą stolicą polskiej piosenki.
W sierpniu 2016 w Opolu swoją działalność zainaugurowała instytucja prezentująca historię polskiej piosenki od lat dwudziestych do czasów najnowszych oraz dorobek najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej – Muzeum Polskiej Piosenki. Jego wystawę wypełnia ogromna liczba bardzo symbolicznych dla polskiej piosenki rekwizytów i pamiątek, związanych zarówno z największymi przebojami, jak i opolskim festiwalem. Pod jednym dachem zgromadzono tutaj zarówno historyczne artefakty, jak i przygotowane specjalnie dla tego miejsca atrakcyjne dla widza materiały audio i wideo oraz aplikacje interaktywne zamknięte w atrakcyjnej architekturze. 

czytaj także:
wydarzenia

NEC Competence Days 2017

Czwarty kwartał to dla branży AV najgorętszy okres każdego roku. To czas najbardziej zintensyfikowanych prac nad finalizowaniem już rozpoczętych przedsięwzięć, które mają zostać ukończone do końca grudnia, a przede wszystkim czas wielu spotkań z inwestorami i rozpoczęcie prac nad zupełnie nowymi projektami, jakie będą realizowane w kolejnym roku. W tym okresie wielu producentów decyduje się na premierę swoich produktów, dając możliwość wpisania ich do powstających z końcem roku projektów. Pomimo natłoku zadań związanych z końcem roku, na początku października oczy większości integratorów, projektantów i osób zajmujących się dostarczaniem rozwiązań AV są zwrócone w stronę Małopolski, gdzie odbywa się najważniejsza impreza branży w Polsce – NEC Competence Days. 

instalacje

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Opole jest miastem znanym przynajmniej z kilku charakterystycznych symboli, jednak z całą pewnością najpopularniejszym z nich, bijącym w rankingach popularności wszystkie inne, jest zorganizowany w tym roku po raz 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. To dzięki tej imprezie ponad pół wieku temu stolica województwa opolskiego stała się prawdziwą stolicą polskiej piosenki.
W sierpniu 2016 w Opolu swoją działalność zainaugurowała instytucja prezentująca historię polskiej piosenki od lat dwudziestych do czasów najnowszych oraz dorobek najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej – Muzeum Polskiej Piosenki. Jego wystawę wypełnia ogromna liczba bardzo symbolicznych dla polskiej piosenki rekwizytów i pamiątek, związanych zarówno z największymi przebojami, jak i opolskim festiwalem. Pod jednym dachem zgromadzono tutaj zarówno historyczne artefakty, jak i przygotowane specjalnie dla tego miejsca atrakcyjne dla widza materiały audio i wideo oraz aplikacje interaktywne zamknięte w atrakcyjnej architekturze. 

instalacje

Rozwiązania AV w Pawilonie nr 15 Międzynarodowych Targów Poznańskich

Branża konferencyjno-wystawiennicza już od wielu lat cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Nikogo nie trzeba już przekonywać, że możliwość osobistego zaprezentowania własnego produktu czy usługi, a także osobiste spotkanie z klientem ze sprzedażowego punktu widzenia, mogą przynieść najlepsze rezultaty. Coraz liczniej organizowane konferencje, spotkania i fora są natomiast niezrównaną szansą na wymianę wiedzy, doświadczeń i możliwość spotkania branży, które w innych okolicznościach nie byłyby możliwe. Jednym z krajowych ośrodków targowych, który przykłada bardzo dużą wagę do modernizacji i rozwoju swojej infrastruktury, są Międzynarodowe Targi Poznańskie. Tym razem przyglądamy się rozwiązaniom technicznym pracującym w Pawilonie nr 15 i słynnej już Sali Ziemi, które pomimo tego, że zostały uruchomione pięć lat temu, wciąż są aktualne i z powodzeniem odpowiadają na wszystkie wymagania inwestora.  

TAGI:

NEC Display Solutions
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.