Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

UDOSTĘPNIJ:
30-10-2017

Centrum kongresowe jest bardzo szczególnym pośród wszystkich budynków użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do galerii handlowej, uczelni, muzeum czy dworca kolejowego, na etapie budowy nie jesteśmy w stanie z taką dokładnością określić, jakie będą potrzeby klientów względem przestrzeni i pracujących w niej rozwiązań. W związku z tym na etapie projektowania jego wnętrza oraz urządzeń, które mają się w nim znaleźć, trzeba wziąć pod uwagę możliwie największą liczbę scenariuszy użytkowania i na pewnym poziomie abstrakcji wyobrazić sobie oczekiwania klientów. Czy to recepta na sukces takiego budynku? Z pewnością to nie wszystko. W dobie, gdy podobne kompleksy rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu, a i te istniejące już od wielu lat mają się dobrze i są ciągle rozwijane, przestrzeń kongresowa musi mieć to coś, co zachęci organizatorów wydarzeń, aby zagościło ono właśnie w tym konkretnym miejscu. Z całą pewnością jednym z dobrych kierunków jest zamknięcie funkcjonalnej przestrzeni i nowoczesnej technologii w wyjątkowej bryle budynku, czego świetnym przykładem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

Autorem projektu architektonicznego wyjątkowej bryły Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach jest warszawska pracownia architektoniczna JEMS ARCHITEKCI, która zdobyła pierwszą nagrodę w Międzynarodowym Konkursie na opracowanie koncepcji urbanistyczno-architektonicznej Międzynarodowego Centrum Kongresowego w Katowicach. Obiekt został zlokalizowany w sercu Strefy Kultury w Katowicach i sąsiaduje z takimi budynkami jak siedziba Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia, Muzeum Śląskiego czy słynnego Spodka. Tym, co wyróżnia go na pierwszy rzut oka, nie pozwalając pomylić go z żadną inną budowlą, jest wyjątkowa bryła architektoniczna. Prosty w swoim kształcie budynek z czarną elewacją został przełamany zewnętrznym ciągiem komunikacyjnym poprowadzonym po dachu budynku i określanym mianem „zielonej doliny”. Przestrzeń ta z jednej strony niezwykle atrakcyjna wizualnie, ma również swoje określone zadania i może być wykorzystywana do wystaw plenerowych, koncertów czy eventów pod gołym niebem. Koncepcja ta wpisała się w generalne założenia inwestora i autora projektu, aby MCK było nie tylko przestrzenią spełniającą założone w planie funkcjonalno-użytkowym zadania, ale także miejsce spotkań i integracji społeczności Katowic. 

 

 

Zanim rozpoczęły się prace nad rozwiązaniami AV w Międzynarodowym Centrum Kongresowym w Katowicach, został przygotowany program funkcjonalno-użytkowy dla obiektu. Wyspecyfikowano w nim określone potrzeby użytkownika obiektu i założone zostały wstępne rozwiązania i technologie, które miały znaleźć się w kompleksie. W ramach przetargu wyłoniony został główny wykonawca obiektu, firma Warbud, natomiast firmą, która miała przygotować dokumentację projektową oraz po jej uzyskaniu zrealizować cały projekt systemu AV, została wyłoniona zabrzańska firma Shadok Audio-Visual. 

 

Wszystkie przestrzenie znajdujące się w budynku katowickiego Międzynarodowego Centrum Kongresowego spina jeden system AV, dzięki temu wszystkie pomieszczenia są ze sobą zintegrowane poprzez wspólne sterowanie oraz systemy transmisji wizji. Wszystkie źródła obrazu, jak i urządzenia wyjściowe, na których jest on po obróbce prezentowany, są wpięte do jednej dużej matrycy AMX, dzięki czemu każdy sygnał można w odpowiedni sposób skrosować i dzięki temu przesłać we właściwe miejsce. Wpisuje się to w wymagania inwestora, w myśl których cały obiekt miał być możliwie jak najbardziej elastyczny i umożliwiać jego konfigurację w zależności od tego, jakie wydarzenia i eventy będą się w nim odbywały. Nie lada wyzwaniem dla integratora było okablowanie całego obiektu. Ze względu na jego rozmiary i konieczność poprowadzenia do różnych miejsc często więcej niż jednego połączenia (zarówno ze względów funkcjonalnych, jak i aby zachować pełną redundancję połączeń) w obiekcie znalazły się kilometry kabli. 

 

Zgodnie z zapisami znajdującymi się w programie funkcjonalno-użytkowym w głównej sali wielofunkcyjnej o powierzchni ponad 8000 m2 miały zostać zainstalowane ściany wizyjne zbudowane w oparciu o bezszwowe monitory wielkoformatowe LCD. Ze względu na możliwość podziału całej sali na trzy części, aby zapewnić pełną funkcjonalność w przypadku jakiejkolwiek konfiguracji sal musiały tutaj zostać zainstalowane aż trzy potężne ściany wizyjne. Każda z nich została zbudowana przy udziale osiemdziesięciu jeden monitorów NEC X554UN o przekątnej 55 cali skonfigurowanych w układzie 9 × 9. Taki potężny zestaw daje ścianę o przekątnej aż 495 cali i powierzchni 67 m2, co w momencie instalacji czyniło cały system ścian największym tego rodzaju rozwiązaniem w Europie. Nie lada wyzwaniem okazała się jednak instalacja wszystkich tych monitorów. Aby uzyskać najlepsze parametry obrazu, a więc przede wszystkim jednolitą powierzchnię firma Shadok AV stworzyła dedykowaną konstrukcję stalową mocowaną do ściany, pozwalającą instalować wszystkie monitory. Forma tej konstrukcji przypomina nieco rozwiązania wykorzystywane do instalacji ekranów wideo LED montowanych na stadionach sportowych. Za pomocą konstrukcji cała ściana wizyjna jest odsunięta od ściany nośnej o ok. 0,6 m. Wynika to po pierwsze z faktu, że za sprawą znajdującej się na ścianach okładziny akustycznej, należało wyjść z ekranami nieco do przodu, a po drugie za ekranami znajduje się przestrzeń serwisowa z pomostami umożliwiającymi serwisowanie każdej ściany od tyłu. 

 

W katowickim centrum kongresowym zainstalowano dwa rodzaje nagłośnienia skonfigurowanego zgodnie z wymaganiami danej przestrzeni. Po pierwsze, w całym budynku zostało zainstalowany system DSO bazujący na rozwiązaniach marki Bosch. Jego głównym zadaniem jest odtwarzanie muzyki tła, a także – co jest jego najważniejszym zadaniem – transmisja komunikatów o zagrożeniach oraz odtwarzanie informacji w przypadku ewakuacji. W przypadku wydarzeń odbywających się w największej sali wielofunkcyjnej, zwykle jest tutaj instalowany duży system nagłośnieniowy dostarczany przez firmy zewnętrzne, w zależności od potrzeb danego wydarzenia. Jeżeli chodzi o mniejsze sale, firma Shadok AV zainstalowała w nich małe systemy nagłośnieniowe umożliwiające zarówno transmisję mowy w trakcie konferencji, jak i odtwarzanie towarzyszącej prezentacjom muzyki.

 

 

W salach konferencyjnych zainstalowano głośniki sufitowe DAS Audio CL5T. Zgodnie z życzeniem architektów wnętrz głośniki zostały ukryte za siatką cięto ciągnioną, którą jest wykończony sufit. W sali audytoryjnej zdecydowano się zainstalować inny rodzaj nagłośnienia. W tym celu użyto głośników DAS Audio Artec 510 i Artec 508 zainstalowanych na ścianach. Chociaż – ze względu na specyfikę sali – są to zestawy, które mają przede wszystkim zapewnić odpowiednią transmisję mowy w przypadku prezentacji czy konferencji, to jednak wielokrotnie w sali odbywały się już imprezy, których uczestnicy nie szczędzili słów uznania dla tego, w jak dobry sposób głośniki potrafią także odtwarzać muzykę, a co ciekawe – robią to bez subwoofera! 

 

AUTOR: Łukasz Kornafel, AVIntegracje

ZDJĘCIA: Shadok Audio-Visual

PRODUCENT: NEC Display Solutions - www.nec-display-solutions.com

DYSTRYBUTOR: NEC Display Solutions Polska - www.nec-display-solutions.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

HistoryLand

Klocki LEGO w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, są od 1947 roku głównym budulcem kilku pokoleń młodych architektów, inżynierów, konstruktorów pojazdów, statków kosmicznych i maszyn. To również jedna z ulubionych zabawek wielu ojców, składających potajemnie własne projekty z klocków swoich dzieci. Wielu dorosłych kupuje sobie własne zestawy i w wolnym czasie relaksuje się przy ich składaniu. Nie dziwi zatem, że na przestrzeni lat powstało wiele filmów z bohaterami LEGO, gier komputerowych, a także poważnych budowli. Oczywiście największymi z nich są parki rozrywki Legoland znajdujące się w ojczyźnie LEGO – Dani, a także w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Kalifornii. Od końca września 2017 roku również w Polsce mamy niezwykłą przestrzeń, w której zebrane zostały budowle wykonane z LEGO. Jest nią interaktywne centrum Historyland mieszczące się w starym budynku Dworca Głównego w Krakowie, gdzie za pomocą klocków, projekcji i multimediów zostały opowiedziane najważniejsze dzieje historyczne Polski. 

OH KINO

Gdy myślimy dzisiaj o kinie, zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl wielkie multipleksy, często będące częścią centrum handlowego lub znajdujące się w jego pobliżu. Takie są trendy na całym świecie i właśnie taki rodzaj kin powstaje obecnie najczęściej. Wiele osób tęskni jednak za atmosferą małego, kameralnego kina. Te kina studyjne, które jeszcze zostały w naszym kraju, zazwyczaj ze względów ekonomicznych są wykorzystywane tylko do pokazów specjalnych bądź grają tylko stare, klasyczne firmy, wciąż znajdujące się w ich zasobach. Niedawno na polskim rynku kinowym zadebiutowała sieć trzech niewielkich kin, które łączą komfort, jakość i repertuar, jakie możemy spotkać w największych multipleksach, z niedostępną w nich, kameralną i przyjazną kinomanom atmosferą. Inwestor zadbał również o to, aby OH KINO było wielofunkcyjną, multimedialną przestrzenią, która już od progu daje znacznie więcej możliwości niż w salach, gdzie można oglądać najnowsze superprodukcje. 

Ekrany LED w salonie Reserved w Londynie

Funkcjonując na bardzo konkurencyjnym rynku, otwierane dzisiaj sklepy modowe nie mogą bazować już tylko na nietuzinkowym wystroju czy świetnym asortymencie. Te cechy ma każdy z konkurentów, a przebicie się ze swoją marką, w szczególności w sytuacji, gdy sklep jest jednym z wielu znajdujących się pod dachem galerii handlowej nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też sklepy walczą o to, aby ich architektura czy też wyposażenie były unikatowe na tle konkurencji. Świetnym narzędziem, aby to osiągnąć, są multimedia, bez których nie może się obejść już coraz więcej przestrzeni handlowych. W ten trend wpisuje się doskonale marka LPP. Rozwijając wciąż swoją sieć salonów, nie tylko na rynku polskim, ale również na arenie międzynarodowej, z początkiem września sieć otworzyła swój pierwszy londyński salon zlokalizowany przy prestiżowej ulicy Oxford Street. Cała przestrzeń została wyposażona w ogromną liczbę ekranów LED umożliwiających prezentację oferty sklepu i bieżącą komunikację z klientami, dostarczonych przez warszawską firmę Statim Integrator. Warto przyglądnąć się, jak wyglądały kulisy tego projektu oraz stojący za nim ludzie i technologie. 

TAGI:

NEC Display Solutions
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.