Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

Czasy mamy takie, że technologie rozwijają się w ogromnym tempie, także te w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też sposoby i metody ich przedstawiania podczas szkoleń wymagają zastosowania nowoczesnych środków technicznych. Jednym z nich jest instalacja audiowizualna, jaką „zafundowało” sobie niedawno Centrum.

Ochrona przeciwpożarowa to niezwykle poważna sprawa. Wymaga wielu unormowań prawnych, rozległych badań materiałowych i metodologicznych, a także przeprowadzania szkoleń, sympozjów itp. W naszym kraju zajmuje się tym Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie CNBOP-PIB), mające swoją siedzibę w podwarszawskim Józefowie, przy ulicy Warszawskiej 213. Do zadań placówki należy m.in. organizacja wspomnianych szkoleń. Takich zaś nie organizuje się przecież na podwórku czy na świetlicy. Jasne, można, ale…

Zadanie zaprojektowania, wykonania i uruchomienia opisanej niżej instalacji było kolejnym, jakiego podjęła się wrocławska firma ProAUDIO-AVT. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto 11 lipca 2016, zaś zakończenie przypadło na 9 sierpnia 2016.

Współczesna sala szkoleniowa, jakiej wielkości by nie była, nie obejdzie się bez sprzętu multimedialnego, pozwalającego prezentować różnego typu treści audiowizualne. Dlatego też sala w CNBOP w takowy została zaopatrzona. Zacznijmy od urządzeń do projekcji obrazu. Najważniejszym elementem są tu cztery projektory full HD NEC M403H o jasności 4000 ANSI lumenów i zapewniających kontrast 2500 : 1. Wyświetlane przez nie obrazy rzutowane są na cztery elektrycznie rozwijane ekrany Adeo Professional Tensio 350 Vision White PSCHP0812, o wymiarach 308 × 173 cm i z czarnymi ramkami. Ekrany zostały doposażone w czarne topy o szerokości 45 cm, które pozwalają optymalnie dostosować wysokość projekcji. W celu ułatwienia prowadzenia prezentacji system uzupełniono o dwie mobilne mównice Tekaro (zaprojektowane przez ProAUDIO-AVT i wykonane specjalnie dla tej realizacji) z monitorami podglądowymi, na których pojawia się obraz wyświetlany przez projektory.

Skoro zainstalowano urządzenia wyświetlające, to jasnym jest, że skądś muszą otrzymywać obraz, który ma być prezentowany. Źródłem pochodzenia materiałów wizualnych są: odtwarzacz Blu-Ray Pioneer BDP-170, dwie kamery Hik Vision DS-2CD8153F-E, podłączone do systemu za pośrednictwem dekoderów H.264, a także dwa mobilne nadajniki sygnału HDMI. W szafie teletechnicznej znajduje się także wejście dla sygnału w tym standardzie. Skoro jesteśmy w temacie sprzętu wideo, to wspomnieć należy o sprzęcie zainstalowanym w holu oraz foyer – są to dwa czterdziestocalowe wyświetlacze Samsung UE40J5100 oraz jeden pięćdziesięciocalowy UE50J5100, także również Samsung, a oprócz tego po jednej kamerze – takiej samej, jakich użyto w sali szkoleniowej. Kamery te połączone są poprzez switch LAN z rejestratorem sieciowym, którego zadaniem jest nagrywanie sygnałów wizyjnych i audio. Operator systemu uzyskuje dostęp do rejestratora za pośrednictwem oprogramowania komputerowego.

Poznaliśmy system odpowiedzialny za odtwarzanie obrazu, możemy więc przejść do systemu audio. A zatem… Nagłośnienie sali szkoleniowej w CNBOP-PIB składa się z instalacyjnych głośników sufitowych i naściennych. Tych pierwszych zainstalowano dwanaście sztuk, a są to białe głośniki AMC PC8TX. Drugie zaś, w liczbie czterech, to model Ecler Audeo108, również w białej wersji kolorystycznej. Pierwsze, w razie potrzeby – z uwagi na to, że sala szkoleniowa może być dzielona na dwie części – mogą tworzyć dwie niezależne strefy. Drugie zostały umieszczone przy dwóch ekranach. Napęd wszystkich szesnastu głośników stanowią w sumie trzy wzmacniacze, wszystkie marki AMC – pojedynczy iA2x250 oraz dwa A200. Pierwszy jest wzmacniaczem dwukanałowym, przystosowanym do pracy w trybie wysokoimpedancyjnym 70/100 V, a także niskoimpedancyjnym, i oferuje moc 250 W na kanał. Drugi natomiast generuje moc 2 × 100 W. Zanim jednak sygnał audio trafi do wzmacniaczy, przemaglowany zostaje przez procesor, a właściwie matrycę audio, Ecler MIMO88SG. Oferuje on takie funkcje jak opóźnienie sygnałów na wejściach, crossover, sześciopasmowa wyjściowa korekcja parametryczna i trzy instancje duckera, a także układ eliminacji sprzężeń oraz osiem niezależnie pracujących wyjść. Nie jest więc może jakoś specjalnie rozbudowanym procesorem, ale na potrzeby CNBOP w zupełności wystarczającym. Jedno z jego wyjść zaprogramowano tak, aby możliwe było podłączenie zewnętrznego systemu tłumaczenia symultanicznego.

 

AUTOR: Marek Korbecki

ZDJĘCIA: Tomasz Kwiecień

PRODUCENT: Canare Electric Corporation - www.canare.eu

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO AVT - www.proaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Nowe biuro MSD Polska

Powszechna standaryzacja stała się faktem. Jej najbardziej przyziemnym i trywialnym efektem jest to, że hamburger zjedzony w pewnej popularnej sieci będzie smakował mniej więcej tak samo w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie. Również samochód wyprodukowany przez danego producenta niezależnie od szerokości geograficznej będzie dokładnie taki sam.  Nie inaczej wygląda kwestia budowania i wyposażania biur w ramach wielkich, światowych korporacji. Dzięki temu, że ich funkcjonalność, pracujący w nich sprzęt, a często nawet kolorystyka są takie same w każdym zakątku świata, łatwiej jest realizować wytyczone korporacyjne cele. W sposób zautomatyzowany funkcjonuje również zarządzanie ogólnoświatową infrastrukturą, jej utrzymanie, serwisowanie czy ewentualne modernizacje. Przykładem ogólnoświatowej korporacji, która przykłada bardzo dużą wagę do rozwiązań AV pracujących w jej biurach, a przede wszystkim do standaryzowania instalowanych urządzeń, jest firma MSD. Jej polski oddział przeszedł niedawno gruntowną modernizację, w wyniku której zajmowana przez niego powierzchnia w jednym z warszawskich wieżowców rozrosła się do sześciu pięter, na których znajduje się teraz szereg interesujących rozwiązań z zakresu obrazu i dźwięku.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Centrum kongresowe jest bardzo szczególnym pośród wszystkich budynków użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do galerii handlowej, uczelni, muzeum czy dworca kolejowego, na etapie budowy nie jesteśmy w stanie z taką dokładnością określić, jakie będą potrzeby klientów względem przestrzeni i pracujących w niej rozwiązań. W związku z tym na etapie projektowania jego wnętrza oraz urządzeń, które mają się w nim znaleźć, trzeba wziąć pod uwagę możliwie największą liczbę scenariuszy użytkowania i na pewnym poziomie abstrakcji wyobrazić sobie oczekiwania klientów. Czy to recepta na sukces takiego budynku? Z pewnością to nie wszystko. W dobie, gdy podobne kompleksy rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu, a i te istniejące już od wielu lat mają się dobrze i są ciągle rozwijane, przestrzeń kongresowa musi mieć to coś, co zachęci organizatorów wydarzeń, aby zagościło ono właśnie w tym konkretnym miejscu. Z całą pewnością jednym z dobrych kierunków jest zamknięcie funkcjonalnej przestrzeni i nowoczesnej technologii w wyjątkowej bryle budynku, czego świetnym przykładem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

TAGI:

Canare Electric Corporation
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.