Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

Czasy mamy takie, że technologie rozwijają się w ogromnym tempie, także te w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też sposoby i metody ich przedstawiania podczas szkoleń wymagają zastosowania nowoczesnych środków technicznych. Jednym z nich jest instalacja audiowizualna, jaką „zafundowało” sobie niedawno Centrum.

Ochrona przeciwpożarowa to niezwykle poważna sprawa. Wymaga wielu unormowań prawnych, rozległych badań materiałowych i metodologicznych, a także przeprowadzania szkoleń, sympozjów itp. W naszym kraju zajmuje się tym Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie CNBOP-PIB), mające swoją siedzibę w podwarszawskim Józefowie, przy ulicy Warszawskiej 213. Do zadań placówki należy m.in. organizacja wspomnianych szkoleń. Takich zaś nie organizuje się przecież na podwórku czy na świetlicy. Jasne, można, ale…

Zadanie zaprojektowania, wykonania i uruchomienia opisanej niżej instalacji było kolejnym, jakiego podjęła się wrocławska firma ProAUDIO-AVT. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto 11 lipca 2016, zaś zakończenie przypadło na 9 sierpnia 2016.

Współczesna sala szkoleniowa, jakiej wielkości by nie była, nie obejdzie się bez sprzętu multimedialnego, pozwalającego prezentować różnego typu treści audiowizualne. Dlatego też sala w CNBOP w takowy została zaopatrzona. Zacznijmy od urządzeń do projekcji obrazu. Najważniejszym elementem są tu cztery projektory full HD NEC M403H o jasności 4000 ANSI lumenów i zapewniających kontrast 2500 : 1. Wyświetlane przez nie obrazy rzutowane są na cztery elektrycznie rozwijane ekrany Adeo Professional Tensio 350 Vision White PSCHP0812, o wymiarach 308 × 173 cm i z czarnymi ramkami. Ekrany zostały doposażone w czarne topy o szerokości 45 cm, które pozwalają optymalnie dostosować wysokość projekcji. W celu ułatwienia prowadzenia prezentacji system uzupełniono o dwie mobilne mównice Tekaro (zaprojektowane przez ProAUDIO-AVT i wykonane specjalnie dla tej realizacji) z monitorami podglądowymi, na których pojawia się obraz wyświetlany przez projektory.

Skoro zainstalowano urządzenia wyświetlające, to jasnym jest, że skądś muszą otrzymywać obraz, który ma być prezentowany. Źródłem pochodzenia materiałów wizualnych są: odtwarzacz Blu-Ray Pioneer BDP-170, dwie kamery Hik Vision DS-2CD8153F-E, podłączone do systemu za pośrednictwem dekoderów H.264, a także dwa mobilne nadajniki sygnału HDMI. W szafie teletechnicznej znajduje się także wejście dla sygnału w tym standardzie. Skoro jesteśmy w temacie sprzętu wideo, to wspomnieć należy o sprzęcie zainstalowanym w holu oraz foyer – są to dwa czterdziestocalowe wyświetlacze Samsung UE40J5100 oraz jeden pięćdziesięciocalowy UE50J5100, także również Samsung, a oprócz tego po jednej kamerze – takiej samej, jakich użyto w sali szkoleniowej. Kamery te połączone są poprzez switch LAN z rejestratorem sieciowym, którego zadaniem jest nagrywanie sygnałów wizyjnych i audio. Operator systemu uzyskuje dostęp do rejestratora za pośrednictwem oprogramowania komputerowego.

Poznaliśmy system odpowiedzialny za odtwarzanie obrazu, możemy więc przejść do systemu audio. A zatem… Nagłośnienie sali szkoleniowej w CNBOP-PIB składa się z instalacyjnych głośników sufitowych i naściennych. Tych pierwszych zainstalowano dwanaście sztuk, a są to białe głośniki AMC PC8TX. Drugie zaś, w liczbie czterech, to model Ecler Audeo108, również w białej wersji kolorystycznej. Pierwsze, w razie potrzeby – z uwagi na to, że sala szkoleniowa może być dzielona na dwie części – mogą tworzyć dwie niezależne strefy. Drugie zostały umieszczone przy dwóch ekranach. Napęd wszystkich szesnastu głośników stanowią w sumie trzy wzmacniacze, wszystkie marki AMC – pojedynczy iA2x250 oraz dwa A200. Pierwszy jest wzmacniaczem dwukanałowym, przystosowanym do pracy w trybie wysokoimpedancyjnym 70/100 V, a także niskoimpedancyjnym, i oferuje moc 250 W na kanał. Drugi natomiast generuje moc 2 × 100 W. Zanim jednak sygnał audio trafi do wzmacniaczy, przemaglowany zostaje przez procesor, a właściwie matrycę audio, Ecler MIMO88SG. Oferuje on takie funkcje jak opóźnienie sygnałów na wejściach, crossover, sześciopasmowa wyjściowa korekcja parametryczna i trzy instancje duckera, a także układ eliminacji sprzężeń oraz osiem niezależnie pracujących wyjść. Nie jest więc może jakoś specjalnie rozbudowanym procesorem, ale na potrzeby CNBOP w zupełności wystarczającym. Jedno z jego wyjść zaprogramowano tak, aby możliwe było podłączenie zewnętrznego systemu tłumaczenia symultanicznego.

 

AUTOR: Marek Korbecki

ZDJĘCIA: Tomasz Kwiecień

PRODUCENT: Canare Electric Corporation - www.canare.eu

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO AVT - www.proaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Rozwiązania Linearic w Hotelu Rondo

Hotel Rondo – za niepozornie brzmiącą nazwą kryje się nowoczesny kompleks rekreacyjno-biznesowy, położony w Wąbrzeźnie w województwie kujawsko-pomorskim, w malowniczym zakątku między Toruniem, Brodnicą i Grudziądzem. Otoczony bujną zielenią i zbiornikami wodnymi Hotel Rondo został w ciągu ostatniego roku doinwestowany i solidnie rozwinięty o dodatkowe, wykraczające daleko poza stricte hotelowe, aspekty czyniące zeń kompleksowe centrum rekreacji i biznesu, spełniające najwyższe standardy oraz będące odpowiedzią na wciąż rosnące zapotrzebowanie dużych firm na usługi łączone. DD INSTALL Dawid Kujawiński, Dariusz Sobolewski – firma-córka GOLTRONET – przeprowadziła pełną instalację audio z użyciem dostarczonych przez firmę Linearic rozwiązań, dzięki czemu Hotel Rondo w Wąbrzeźnie dysponuje własnym zapleczem eventowym, konferencyjno-biznesowym oraz urozmaiconą częścią rozrywkowo-wypoczynkową.

Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu

Opole jest miastem znanym przynajmniej z kilku charakterystycznych symboli, jednak z całą pewnością najpopularniejszym z nich, bijącym w rankingach popularności wszystkie inne, jest zorganizowany w tym roku po raz 54. Krajowy Festiwal Piosenki Polskiej w Opolu. To dzięki tej imprezie ponad pół wieku temu stolica województwa opolskiego stała się prawdziwą stolicą polskiej piosenki.
W sierpniu 2016 w Opolu swoją działalność zainaugurowała instytucja prezentująca historię polskiej piosenki od lat dwudziestych do czasów najnowszych oraz dorobek najważniejszych artystów polskiej sceny muzycznej – Muzeum Polskiej Piosenki. Jego wystawę wypełnia ogromna liczba bardzo symbolicznych dla polskiej piosenki rekwizytów i pamiątek, związanych zarówno z największymi przebojami, jak i opolskim festiwalem. Pod jednym dachem zgromadzono tutaj zarówno historyczne artefakty, jak i przygotowane specjalnie dla tego miejsca atrakcyjne dla widza materiały audio i wideo oraz aplikacje interaktywne zamknięte w atrakcyjnej architekturze. 

TAGI:

Canare Electric Corporation
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.