Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

Czasy mamy takie, że technologie rozwijają się w ogromnym tempie, także te w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też sposoby i metody ich przedstawiania podczas szkoleń wymagają zastosowania nowoczesnych środków technicznych. Jednym z nich jest instalacja audiowizualna, jaką „zafundowało” sobie niedawno Centrum.

Ochrona przeciwpożarowa to niezwykle poważna sprawa. Wymaga wielu unormowań prawnych, rozległych badań materiałowych i metodologicznych, a także przeprowadzania szkoleń, sympozjów itp. W naszym kraju zajmuje się tym Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie CNBOP-PIB), mające swoją siedzibę w podwarszawskim Józefowie, przy ulicy Warszawskiej 213. Do zadań placówki należy m.in. organizacja wspomnianych szkoleń. Takich zaś nie organizuje się przecież na podwórku czy na świetlicy. Jasne, można, ale…

Zadanie zaprojektowania, wykonania i uruchomienia opisanej niżej instalacji było kolejnym, jakiego podjęła się wrocławska firma ProAUDIO-AVT. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto 11 lipca 2016, zaś zakończenie przypadło na 9 sierpnia 2016.

Współczesna sala szkoleniowa, jakiej wielkości by nie była, nie obejdzie się bez sprzętu multimedialnego, pozwalającego prezentować różnego typu treści audiowizualne. Dlatego też sala w CNBOP w takowy została zaopatrzona. Zacznijmy od urządzeń do projekcji obrazu. Najważniejszym elementem są tu cztery projektory full HD NEC M403H o jasności 4000 ANSI lumenów i zapewniających kontrast 2500 : 1. Wyświetlane przez nie obrazy rzutowane są na cztery elektrycznie rozwijane ekrany Adeo Professional Tensio 350 Vision White PSCHP0812, o wymiarach 308 × 173 cm i z czarnymi ramkami. Ekrany zostały doposażone w czarne topy o szerokości 45 cm, które pozwalają optymalnie dostosować wysokość projekcji. W celu ułatwienia prowadzenia prezentacji system uzupełniono o dwie mobilne mównice Tekaro (zaprojektowane przez ProAUDIO-AVT i wykonane specjalnie dla tej realizacji) z monitorami podglądowymi, na których pojawia się obraz wyświetlany przez projektory.

Skoro zainstalowano urządzenia wyświetlające, to jasnym jest, że skądś muszą otrzymywać obraz, który ma być prezentowany. Źródłem pochodzenia materiałów wizualnych są: odtwarzacz Blu-Ray Pioneer BDP-170, dwie kamery Hik Vision DS-2CD8153F-E, podłączone do systemu za pośrednictwem dekoderów H.264, a także dwa mobilne nadajniki sygnału HDMI. W szafie teletechnicznej znajduje się także wejście dla sygnału w tym standardzie. Skoro jesteśmy w temacie sprzętu wideo, to wspomnieć należy o sprzęcie zainstalowanym w holu oraz foyer – są to dwa czterdziestocalowe wyświetlacze Samsung UE40J5100 oraz jeden pięćdziesięciocalowy UE50J5100, także również Samsung, a oprócz tego po jednej kamerze – takiej samej, jakich użyto w sali szkoleniowej. Kamery te połączone są poprzez switch LAN z rejestratorem sieciowym, którego zadaniem jest nagrywanie sygnałów wizyjnych i audio. Operator systemu uzyskuje dostęp do rejestratora za pośrednictwem oprogramowania komputerowego.

Poznaliśmy system odpowiedzialny za odtwarzanie obrazu, możemy więc przejść do systemu audio. A zatem… Nagłośnienie sali szkoleniowej w CNBOP-PIB składa się z instalacyjnych głośników sufitowych i naściennych. Tych pierwszych zainstalowano dwanaście sztuk, a są to białe głośniki AMC PC8TX. Drugie zaś, w liczbie czterech, to model Ecler Audeo108, również w białej wersji kolorystycznej. Pierwsze, w razie potrzeby – z uwagi na to, że sala szkoleniowa może być dzielona na dwie części – mogą tworzyć dwie niezależne strefy. Drugie zostały umieszczone przy dwóch ekranach. Napęd wszystkich szesnastu głośników stanowią w sumie trzy wzmacniacze, wszystkie marki AMC – pojedynczy iA2x250 oraz dwa A200. Pierwszy jest wzmacniaczem dwukanałowym, przystosowanym do pracy w trybie wysokoimpedancyjnym 70/100 V, a także niskoimpedancyjnym, i oferuje moc 250 W na kanał. Drugi natomiast generuje moc 2 × 100 W. Zanim jednak sygnał audio trafi do wzmacniaczy, przemaglowany zostaje przez procesor, a właściwie matrycę audio, Ecler MIMO88SG. Oferuje on takie funkcje jak opóźnienie sygnałów na wejściach, crossover, sześciopasmowa wyjściowa korekcja parametryczna i trzy instancje duckera, a także układ eliminacji sprzężeń oraz osiem niezależnie pracujących wyjść. Nie jest więc może jakoś specjalnie rozbudowanym procesorem, ale na potrzeby CNBOP w zupełności wystarczającym. Jedno z jego wyjść zaprogramowano tak, aby możliwe było podłączenie zewnętrznego systemu tłumaczenia symultanicznego.

 

AUTOR: Marek Korbecki

ZDJĘCIA: Tomasz Kwiecień

PRODUCENT: Canare Electric Corporation - www.canare.eu

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO AVT - www.proaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

HistoryLand

Klocki LEGO w takiej formie, jaką znamy dzisiaj, są od 1947 roku głównym budulcem kilku pokoleń młodych architektów, inżynierów, konstruktorów pojazdów, statków kosmicznych i maszyn. To również jedna z ulubionych zabawek wielu ojców, składających potajemnie własne projekty z klocków swoich dzieci. Wielu dorosłych kupuje sobie własne zestawy i w wolnym czasie relaksuje się przy ich składaniu. Nie dziwi zatem, że na przestrzeni lat powstało wiele filmów z bohaterami LEGO, gier komputerowych, a także poważnych budowli. Oczywiście największymi z nich są parki rozrywki Legoland znajdujące się w ojczyźnie LEGO – Dani, a także w Niemczech, Wielkiej Brytanii czy Kalifornii. Od końca września 2017 roku również w Polsce mamy niezwykłą przestrzeń, w której zebrane zostały budowle wykonane z LEGO. Jest nią interaktywne centrum Historyland mieszczące się w starym budynku Dworca Głównego w Krakowie, gdzie za pomocą klocków, projekcji i multimediów zostały opowiedziane najważniejsze dzieje historyczne Polski. 

OH KINO

Gdy myślimy dzisiaj o kinie, zazwyczaj w pierwszej kolejności przychodzą nam na myśl wielkie multipleksy, często będące częścią centrum handlowego lub znajdujące się w jego pobliżu. Takie są trendy na całym świecie i właśnie taki rodzaj kin powstaje obecnie najczęściej. Wiele osób tęskni jednak za atmosferą małego, kameralnego kina. Te kina studyjne, które jeszcze zostały w naszym kraju, zazwyczaj ze względów ekonomicznych są wykorzystywane tylko do pokazów specjalnych bądź grają tylko stare, klasyczne firmy, wciąż znajdujące się w ich zasobach. Niedawno na polskim rynku kinowym zadebiutowała sieć trzech niewielkich kin, które łączą komfort, jakość i repertuar, jakie możemy spotkać w największych multipleksach, z niedostępną w nich, kameralną i przyjazną kinomanom atmosferą. Inwestor zadbał również o to, aby OH KINO było wielofunkcyjną, multimedialną przestrzenią, która już od progu daje znacznie więcej możliwości niż w salach, gdzie można oglądać najnowsze superprodukcje. 

Ekrany LED w salonie Reserved w Londynie

Funkcjonując na bardzo konkurencyjnym rynku, otwierane dzisiaj sklepy modowe nie mogą bazować już tylko na nietuzinkowym wystroju czy świetnym asortymencie. Te cechy ma każdy z konkurentów, a przebicie się ze swoją marką, w szczególności w sytuacji, gdy sklep jest jednym z wielu znajdujących się pod dachem galerii handlowej nie jest zadaniem łatwym. Dlatego też sklepy walczą o to, aby ich architektura czy też wyposażenie były unikatowe na tle konkurencji. Świetnym narzędziem, aby to osiągnąć, są multimedia, bez których nie może się obejść już coraz więcej przestrzeni handlowych. W ten trend wpisuje się doskonale marka LPP. Rozwijając wciąż swoją sieć salonów, nie tylko na rynku polskim, ale również na arenie międzynarodowej, z początkiem września sieć otworzyła swój pierwszy londyński salon zlokalizowany przy prestiżowej ulicy Oxford Street. Cała przestrzeń została wyposażona w ogromną liczbę ekranów LED umożliwiających prezentację oferty sklepu i bieżącą komunikację z klientami, dostarczonych przez warszawską firmę Statim Integrator. Warto przyglądnąć się, jak wyglądały kulisy tego projektu oraz stojący za nim ludzie i technologie. 

TAGI:

Canare Electric Corporation
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.