Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej

UDOSTĘPNIJ:
26-04-2017

Czasy mamy takie, że technologie rozwijają się w ogromnym tempie, także te w dziedzinie ochrony przeciwpożarowej. Dlatego też sposoby i metody ich przedstawiania podczas szkoleń wymagają zastosowania nowoczesnych środków technicznych. Jednym z nich jest instalacja audiowizualna, jaką „zafundowało” sobie niedawno Centrum.

Ochrona przeciwpożarowa to niezwykle poważna sprawa. Wymaga wielu unormowań prawnych, rozległych badań materiałowych i metodologicznych, a także przeprowadzania szkoleń, sympozjów itp. W naszym kraju zajmuje się tym Centrum Naukowo-Badawcze Ochrony Przeciwpożarowej – Państwowy Instytut Badawczy (w skrócie CNBOP-PIB), mające swoją siedzibę w podwarszawskim Józefowie, przy ulicy Warszawskiej 213. Do zadań placówki należy m.in. organizacja wspomnianych szkoleń. Takich zaś nie organizuje się przecież na podwórku czy na świetlicy. Jasne, można, ale…

Zadanie zaprojektowania, wykonania i uruchomienia opisanej niżej instalacji było kolejnym, jakiego podjęła się wrocławska firma ProAUDIO-AVT. Realizację przedsięwzięcia rozpoczęto 11 lipca 2016, zaś zakończenie przypadło na 9 sierpnia 2016.

Współczesna sala szkoleniowa, jakiej wielkości by nie była, nie obejdzie się bez sprzętu multimedialnego, pozwalającego prezentować różnego typu treści audiowizualne. Dlatego też sala w CNBOP w takowy została zaopatrzona. Zacznijmy od urządzeń do projekcji obrazu. Najważniejszym elementem są tu cztery projektory full HD NEC M403H o jasności 4000 ANSI lumenów i zapewniających kontrast 2500 : 1. Wyświetlane przez nie obrazy rzutowane są na cztery elektrycznie rozwijane ekrany Adeo Professional Tensio 350 Vision White PSCHP0812, o wymiarach 308 × 173 cm i z czarnymi ramkami. Ekrany zostały doposażone w czarne topy o szerokości 45 cm, które pozwalają optymalnie dostosować wysokość projekcji. W celu ułatwienia prowadzenia prezentacji system uzupełniono o dwie mobilne mównice Tekaro (zaprojektowane przez ProAUDIO-AVT i wykonane specjalnie dla tej realizacji) z monitorami podglądowymi, na których pojawia się obraz wyświetlany przez projektory.

Skoro zainstalowano urządzenia wyświetlające, to jasnym jest, że skądś muszą otrzymywać obraz, który ma być prezentowany. Źródłem pochodzenia materiałów wizualnych są: odtwarzacz Blu-Ray Pioneer BDP-170, dwie kamery Hik Vision DS-2CD8153F-E, podłączone do systemu za pośrednictwem dekoderów H.264, a także dwa mobilne nadajniki sygnału HDMI. W szafie teletechnicznej znajduje się także wejście dla sygnału w tym standardzie. Skoro jesteśmy w temacie sprzętu wideo, to wspomnieć należy o sprzęcie zainstalowanym w holu oraz foyer – są to dwa czterdziestocalowe wyświetlacze Samsung UE40J5100 oraz jeden pięćdziesięciocalowy UE50J5100, także również Samsung, a oprócz tego po jednej kamerze – takiej samej, jakich użyto w sali szkoleniowej. Kamery te połączone są poprzez switch LAN z rejestratorem sieciowym, którego zadaniem jest nagrywanie sygnałów wizyjnych i audio. Operator systemu uzyskuje dostęp do rejestratora za pośrednictwem oprogramowania komputerowego.

Poznaliśmy system odpowiedzialny za odtwarzanie obrazu, możemy więc przejść do systemu audio. A zatem… Nagłośnienie sali szkoleniowej w CNBOP-PIB składa się z instalacyjnych głośników sufitowych i naściennych. Tych pierwszych zainstalowano dwanaście sztuk, a są to białe głośniki AMC PC8TX. Drugie zaś, w liczbie czterech, to model Ecler Audeo108, również w białej wersji kolorystycznej. Pierwsze, w razie potrzeby – z uwagi na to, że sala szkoleniowa może być dzielona na dwie części – mogą tworzyć dwie niezależne strefy. Drugie zostały umieszczone przy dwóch ekranach. Napęd wszystkich szesnastu głośników stanowią w sumie trzy wzmacniacze, wszystkie marki AMC – pojedynczy iA2x250 oraz dwa A200. Pierwszy jest wzmacniaczem dwukanałowym, przystosowanym do pracy w trybie wysokoimpedancyjnym 70/100 V, a także niskoimpedancyjnym, i oferuje moc 250 W na kanał. Drugi natomiast generuje moc 2 × 100 W. Zanim jednak sygnał audio trafi do wzmacniaczy, przemaglowany zostaje przez procesor, a właściwie matrycę audio, Ecler MIMO88SG. Oferuje on takie funkcje jak opóźnienie sygnałów na wejściach, crossover, sześciopasmowa wyjściowa korekcja parametryczna i trzy instancje duckera, a także układ eliminacji sprzężeń oraz osiem niezależnie pracujących wyjść. Nie jest więc może jakoś specjalnie rozbudowanym procesorem, ale na potrzeby CNBOP w zupełności wystarczającym. Jedno z jego wyjść zaprogramowano tak, aby możliwe było podłączenie zewnętrznego systemu tłumaczenia symultanicznego.

 

AUTOR: Marek Korbecki

ZDJĘCIA: Tomasz Kwiecień

PRODUCENT: Canare Electric Corporation - www.canare.eu

DYSTRYBUTOR: ProAUDIO AVT - www.proaudio.pl

reklama
galeria
ostatnie instalacje

Pawilon Józefa Czapskiego w Muzeum Narodowym

Państwowe muzea są postrzegane przez wielu jako instytucje archaiczne, z nudnymi wystawami i przestrzenią, do której po prostu nie warto iść. Takie doświadczenia z całą pewnością są wyniesione przez wielu z nas z przeszłości, jeszcze z czasów obowiązkowych wycieczek szkolnych i stadnych spacerów od gabloty do gabloty z przewodnikiem. Ale jeśli ktoś sądzi, że w muzeach państwowych w Polsce nic się nie zmieniło, nie może się bardziej mylić. Coraz więcej obiektów już z zewnątrz, samą bryłą architektoniczną przypomina największe i najbardziej znane placówki muzealne czy galerie sztuki na świecie. Są one projektowane w taki sposób, aby były nie tylko centrum wiedzy historycznej, lecz także miejscem wspólnych spotkań z przyjaciółmi w kawiarni, restauracjach czy ogrodzie, gdzie miło będzie spędzić wolny czas.  Prawdziwa rewolucja dokonała się jednak we wnętrzu. Próżno dziś szukać odgrodzonych liną i słupkami gablot oraz ubranej w jednakowe mundury obsługi pilnującej zwiedzających. Ekspozycja staje się coraz bardziej interaktywna, zachęcając nie tylko do czytania treści, ale aktywnego udziału w wystawie. Taki właśnie jest otwarty przed rokiem Pawilon Józefa Czapskiego – oddział Muzeum Narodowego w Krakowie, do którego wszystkie rozwiązania z departamentu AV dostarczyła zabrzańska firma Shadok AV. 

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Nowoczesne technologie wyświetlania szturmem wtargnęły do przestrzeni muzealnych. Z niewielkimi wyjątkami praktycznie nie sposób już spotkać wystawy, na której nie znajdowałyby się urządzenia prezentujące filmy, grafiki, animacje, prezentacje czy nawet interaktywne aplikacje edukacyjne, upowszechniające treści wystawy za pomocą dotykowego ekranu, klawiatury, a także coraz częściej ruchów i gestów. Materiały wideo są dzisiaj wyświetlanie nie tylko w formie płaskiego obrazu 2D, ale również w postaci mappingu na modelach, kostiumach, manekinach, dwustronnych ekranach, ekranach wodnych czy parowych. Do głosu zaczynają powoli dochodzić także projekcje holograficzne, które umożliwiają oglądanie wyświetlanego obrazu z każdej strony.

Paradoksalnie wszystkie te technologie sprawiają, że historyczne eksponaty zaczynają znikać z przestrzeni muzeum. Prawdziwą sztuką jest umiejętne połączenie eksponatów z epoki z nowoczesną technologią, która pozwoli je ożywić i prezentować w szerszym kontekście. Takie założenia udało się spełnić w ekspozycji Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, zaprojektowanej przez jednego z najlepszych w Polsce architektów – Mirosława Nizio i firmę Nizio Design International, oraz uzbrojonej w nowoczesne rozwiązania z zakresu audio wideo przez krakowskiego integratora – firmę 3Logic. 

TAGI:

Canare Electric Corporation
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.