Brain Embassy

UDOSTĘPNIJ:
27-07-2017

Odwiedziliśmy niedawno siedzibę Brain Embassy, przestrzeń będącą nie tylko miejscem do wspólnej pracy, ale także wspólnego działania i kooperacji, położoną na warszawskiej Ochocie. To nowoczesne i nietuzinkowe miejsce, pod względem architektury przywołujące na myśl najbardziej znane przestrzenie korporacyjne takich potentatów jak Google, Apple czy Microsoft, a z drugiej – wyposażone w wiele autorskich rozwiązań z zakresu systemów AV.

Brain Embassy znajduje się w kompleksie biurowców Adgar Park West, przy Alejach Jerozolimskich 181 w Warszawie, którego właścicielem jest firma Adgar. Wcześniej w budynku B, w którym dzisiaj mieści się organizacja, znajdowały się biura dużej firmy telekomunikacyjnej. Po przejęciu przestrzeni przez Adgar przeprowadzono całkowity remont, w ramach którego dokonane zostały nie tylko zmiany w układzie przestrzeni, wprowadzono także zmiany infrastruktury technicznej. Początkowo wprowadzono tu standardową linię biznesową firmy Adgar, polegającą na wynajmie powierzchni biurowych. W roku 2016 firma Adgar oddała do użytku jedno z pięter, na którym zainaugurowana została zupełnie nowa koncepcja – Brain Embassy. Pierwsza faza inwestycji została zakończona w czerwcu 2016 roku i obejmowała 1700 m2, obecnie jest to już 3000 m2. Dzięki temu, że firma Adgar jest zarówno właścicielem, jak i inwestorem projektu Brain Embassy, obecnie cała koncepcja jest rozwijana. Jeszcze w tym roku zostanie uruchomiona kolejna taka przestrzeń na warszawskim Mokotowie.

Pomimo tego, że Brain Embassy na Ochocie jest z punktu widzenia inwestora typową komercyjną przestrzenią biznesową, to już z perspektywy rynku tego rodzaju usług jest to zdecydowanie coś więcej. Przestrzeń ta jest inwestycją bazującą na idei współpracy i współdzielenia przestrzeni, ale tak naprawdę to jeszcze bardziej zaawansowana forma, jaką jest współtworzenie czy współdziałanie (cocreating). W myśl tej idei przestrzeń biurowa jest czymś znacznie więcej niż tylko lokalem i służy rozwojowi biznesu, pracy i wspieraniu efektywności. Przekłada się to na fakt, że nawet najbardziej designerskie elementy znajdujące się na terenie Brain Embassy mają za zadanie zwiększyć efektywność, kreatywność i wsparcie codziennej pracy. Uzupełnieniem tej idei są chociażby meble firmy Kinnarps, które nie tylko wyglądają efektownie, ale także mają za zadanie wspierać efektywność i komfort pracy. Należy zwrócić uwagę, że w biurze znalazło się wiele wyjątkowych i niespotykanych nigdzie indziej mebli, jak biurko zintegrowane z bieżnią treningową czy biurka z podnoszonymi blatami umożliwiającymi pracę na stojąco itd.

Tym, co jest jednak najważniejsze w Brain Embassy, jest społeczność. Najważniejszym zadaniem tej przestrzeni jest integrowanie przedstawicieli różnych, często bardzo specjalistycznych firm, tak aby mogły one wspólnie zdobywać nowych klientów i prowadzić biznes.

Przewagą tego miejsca jest przede wszystkim duża elastyczność dla wynajmujących. Prowadzący, szczególnie niewielkie biznesy, szukając lokalu w Warszawie natrafiają na spore trudności wynikające z faktu, że w stolicy nie ma małych biur, które mogłyby odpowiadać ich potrzebom. Gdy nawet uda się znaleźć tego rodzaju powierzchnię, zawsze wiąże się to z koniecznością jej wyposażenia, a przede wszystkim podpisania długofalowej (często kilkuletniej) umowy. W Brain Embassy klient otrzymuje w pełni funkcjonalną przestrzeń, gotową do działania. Wynajem przestrzeni został tutaj zorganizowany w formie pakietów. W najtańszym i najmniejszym wymiarze można korzystać z przestrzeni dwa dni w miesiącu, a w największym otrzymujemy dostęp 24/7.

Brain Embassy to jednak miejsce nie tylko interesujące z punktu widzenia klientów, ale także wyjątkowa inwestycja. Jest ona realizowana w unikatowy jak na polskie realia – i to podwójnie – sposób. Po pierwsze, inwestycja jest oddawana etapami i po ukończeniu każdego z nich pojawiają się klienci. Z jednej strony wymaga to bardzo precyzyjnego planowania i profesjonalnego podejścia do tematu zarządzania projektem. Równocześnie ma to taką zaletę, że inwestor nie musi czekać na zakończenie tworzenia całej przestrzeni, bowiem już jej poszczególne części mogą generować przychód (przestrzeń niewynajmowana nie zarabia, a w tym wypadku generuje nawet większe koszty, niż byłaby w ogóle niewykończona). Po drugie, można na bieżąco testować przestrzeń i zastosowane w niej rozwiązania.

Jak przyznał Andrzej Dubas z firmy Image Recording Solutions, w trakcie realizacji tego projektu nie starano się dobierać poszczególnych rozwiązań pod kątem ich producenta, ale przede wszystkim sięgano po produkty i technologie, które spełnią wymagania tej przestrzeni.

Każda z powierzchni zrealizowanych w pierwszej fazie inwestycji została wyposażona w zestaw przyłączy oraz monitory wielkoformatowe. Decyzja o ich zastosowaniu wynika przede wszystkim z faktu, że pierwsza część inwestycji to wiele relatywnie małych powierzchni. W związku z tym nawet w sali konferencyjnej, będącej największą spośród tych przestrzeni, urządzeniem zapewniającym wystarczającą przekątną obrazu jest monitor Samsung o przekątnej 75 cali. Dodatkowo sala ta pełni funkcję przestrzeni, w której może być realizowana wideokonferencja, zarówno w oparciu o system Skype, jak i zintegrowane rozwiązania konferencyjne.

We wszystkich pozostałych pomieszczeniach, w tym również w przestrzeniach półotwartych, zostały zastosowane monitory wielkoformatowe różnej wielkości. Część monitorów pełni dwie funkcje. Po pierwsze wyświetlane są na nich bieżące informacje, materiały promocyjne czy spoty reklamowe. Jednak po podłączeniu zewnętrznego sygnału, natychmiast pojawia się na nich sygnał z naszego komputera. Ponadto system przełączy się w sposób automatyczny w momencie podania sygnału bezprzewodowego.

Transmisja sygnału oraz automatyczne przełączanie na właściwe źródło są realizowane w oparciu o urządzenia Crestron AM-101. Co ciekawe, konfiguracja systemu nie wymusiła zastosowania skalera. Sygnały trafiają do nadajnika Crestron HD-MD-400, który po skrętce przesyła sygnał do odbiornika, a ten wybiera, czy sygnał jest podłączony za pomocą kabla, w jakim formacie czy w sposób bezprzewodowy.

AUTOR: Łukasz Kornafel

ZDJĘCIA: AVIntegracje, Brain Embassy

PRODUCENT: Crestron - www.crestron.com

DYSTRYBUTOR: Crestron - www.crestron.com

galeria
ostatnie instalacje

Nowe biuro MSD Polska

Powszechna standaryzacja stała się faktem. Jej najbardziej przyziemnym i trywialnym efektem jest to, że hamburger zjedzony w pewnej popularnej sieci będzie smakował mniej więcej tak samo w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie. Również samochód wyprodukowany przez danego producenta niezależnie od szerokości geograficznej będzie dokładnie taki sam.  Nie inaczej wygląda kwestia budowania i wyposażania biur w ramach wielkich, światowych korporacji. Dzięki temu, że ich funkcjonalność, pracujący w nich sprzęt, a często nawet kolorystyka są takie same w każdym zakątku świata, łatwiej jest realizować wytyczone korporacyjne cele. W sposób zautomatyzowany funkcjonuje również zarządzanie ogólnoświatową infrastrukturą, jej utrzymanie, serwisowanie czy ewentualne modernizacje. Przykładem ogólnoświatowej korporacji, która przykłada bardzo dużą wagę do rozwiązań AV pracujących w jej biurach, a przede wszystkim do standaryzowania instalowanych urządzeń, jest firma MSD. Jej polski oddział przeszedł niedawno gruntowną modernizację, w wyniku której zajmowana przez niego powierzchnia w jednym z warszawskich wieżowców rozrosła się do sześciu pięter, na których znajduje się teraz szereg interesujących rozwiązań z zakresu obrazu i dźwięku.

Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach

Centrum kongresowe jest bardzo szczególnym pośród wszystkich budynków użyteczności publicznej. W przeciwieństwie do galerii handlowej, uczelni, muzeum czy dworca kolejowego, na etapie budowy nie jesteśmy w stanie z taką dokładnością określić, jakie będą potrzeby klientów względem przestrzeni i pracujących w niej rozwiązań. W związku z tym na etapie projektowania jego wnętrza oraz urządzeń, które mają się w nim znaleźć, trzeba wziąć pod uwagę możliwie największą liczbę scenariuszy użytkowania i na pewnym poziomie abstrakcji wyobrazić sobie oczekiwania klientów. Czy to recepta na sukces takiego budynku? Z pewnością to nie wszystko. W dobie, gdy podobne kompleksy rosną w naszym kraju jak grzyby po deszczu, a i te istniejące już od wielu lat mają się dobrze i są ciągle rozwijane, przestrzeń kongresowa musi mieć to coś, co zachęci organizatorów wydarzeń, aby zagościło ono właśnie w tym konkretnym miejscu. Z całą pewnością jednym z dobrych kierunków jest zamknięcie funkcjonalnej przestrzeni i nowoczesnej technologii w wyjątkowej bryle budynku, czego świetnym przykładem jest Międzynarodowe Centrum Kongresowe w Katowicach.

czytaj także:
instalacje

Nowe biuro MSD Polska

Powszechna standaryzacja stała się faktem. Jej najbardziej przyziemnym i trywialnym efektem jest to, że hamburger zjedzony w pewnej popularnej sieci będzie smakował mniej więcej tak samo w Polsce, jak i gdziekolwiek na świecie. Również samochód wyprodukowany przez danego producenta niezależnie od szerokości geograficznej będzie dokładnie taki sam.  Nie inaczej wygląda kwestia budowania i wyposażania biur w ramach wielkich, światowych korporacji. Dzięki temu, że ich funkcjonalność, pracujący w nich sprzęt, a często nawet kolorystyka są takie same w każdym zakątku świata, łatwiej jest realizować wytyczone korporacyjne cele. W sposób zautomatyzowany funkcjonuje również zarządzanie ogólnoświatową infrastrukturą, jej utrzymanie, serwisowanie czy ewentualne modernizacje. Przykładem ogólnoświatowej korporacji, która przykłada bardzo dużą wagę do rozwiązań AV pracujących w jej biurach, a przede wszystkim do standaryzowania instalowanych urządzeń, jest firma MSD. Jej polski oddział przeszedł niedawno gruntowną modernizację, w wyniku której zajmowana przez niego powierzchnia w jednym z warszawskich wieżowców rozrosła się do sześciu pięter, na których znajduje się teraz szereg interesujących rozwiązań z zakresu obrazu i dźwięku.

TAGI:

Crestron
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.