World Masters of Projection Mapping

UDOSTĘPNIJ:
28-02-2018

W swoich początkowych latach mapping był techniką stosowaną tylko przez garstkę specjalistów, tworzących swoje projekty tylko na zlecenie agencji eventowych, domów mediowych czy miast. Bardzo szybko jednak również artyści niezwiązani wcześniej ze sztuką wideo zaczęli sięgać po mapping i traktować go jako kolejny, równorzędny środek wyrazu. Aby jednak móc zaprezentować szerszemu gronu odbiorców swoją twórczość, konieczne jest zapewnienie bardzo konkretnych warunków, przestrzeni i sprzętu. Wyczuwając tę potrzebę, coraz więcej organizacji, instytucji i miast zaczęło organizować przeglądy, festiwale i konkursy, w trakcie których artyści mogą porównać swoje prace, a publiczność może zobaczyć panujące trendy i wiele różnych prac w jednym miejscu. Jedną z najmłodszych tego rodzaju imprez jest zorganizowany w Amsterdamie w ramach Festiwalu Światła konkurs World Masters of Projection Mapping, w trakcie którego artyści prezentowali swoją twórczość na bardzo szczególnym „płótnie”. 

Konkurs World Masters of Projection Mapping jest wspólnym przedsięwzięciem organizowanego w Amsterdamie Festiwalu Światła, centrum wystawienniczego RAI oraz targów Integrated Systems Europe. Zmagania uczestników można było oglądać od 14 stycznia do 9 lutego. Przygotowane przez nich sześciominutowe prezentacje były wyświetlane na fasadzie amsterdamskiego Eye Filmmuseum. Obiekt doskonale nadaje się do tego zadania ze względu na jasny kolor elewacji, co sprzyja odkładaniu się projekcji, ale również za sprawą nieregularnej, wielowymiarowej bryły, pełnej krawędzi i wgłębień, dającej artystom znacznie lepsze możliwości operowania kształtem i obrazem, niż miałoby to miejsce w przypadku ekranu płaskiego. Tematem przewodnim pierwszej edycji konkursu było hasło „Bridging the Gap (Wypełniając lukę)”, zachęcające do tworzenia przez uczestników konkursu „połączeń” zarówno w przestrzeni miejskiej, jak i między ludźmi i kulturami. Temat ten ilustruje także połączenie trzech elementów składowych całego projektu: sztuki światła, sztuki wideo i kinematografii. 

 

 

 

Kluczowym elementem całej instalacji były projektory. Ich zapewnieniem zajęła się firma Panasonic, będąca kolejnym partnerem technologicznym wydarzenia. Producent dostarczył na potrzeby projekcji na fasadzie amsterdamskiego muzeum projektory PT-RZ21K o jasności 20 000 ANSI lumenów i rozdzielczości WUXGA oraz PT-RZ31K o jasności 30 000 lumenów i również rozdzielczości WUXGA. Urządzenia te pracują w oparciu o technologię 3-Chip DLP oraz zapewniają pełną redundancję za sprawę dwóch źródeł laserowych pracujących w każdym projektorze. Dzięki temu, nawet gdyby jedno z nich zawiodło, drugie zapewni nieprzerwaną projekcję. Mniejszy model PT-RZ21K waży zaledwie 49 kg i jest przeznaczony do pracy w instalacjach stałych i do dużych projekcji w halach w plenerze. Model PT-RZ31, zapewniający jeszcze większą jasność, jest rozwiązaniem stworzonym właśnie na potrzeby najbardziej wymagających realizacji, w tym projekcji i mappingu na fasadach budynków czy architekturze. Projektor jest wyposażony w system Daylight View 3, będący flagową technologią producenta, optymalizującą projekcję w świetle dziennym, korygującą blaknięcie w świetle dziennym oraz zwiększającą widoczność właśnie w przypadku zastosowania modelu w systemach do mappingu oraz instalacjach wykorzystujących wiele projektorów. Zgodnie z zapewnieniami producenta współczynnik kontrastu 20 000:1 jest możliwy do uzyskania nawet w sytuacji, gdy wyświetlana treść jest bogata w pojawiające się naprzemiennie jasne i ciemne sceny. Obydwa projektory umożliwiają montaż w zakresie 360 stopni i projekcję pod dowolnym kątem zgodnie z wymaganiami danej przestrzeni czy koniecznością ukrycia urządzeń i montażu w ściśle określony sposób. Biorąc pod uwagę porę roku i specyficzne warunki pogodowe, projektory zostały zamknięte w specjalnych, ogrzewanych, przezroczystych kabinach, w których pracowały przez prawie miesiąc trwania imprezy. Producent zadbał o to, aby jego urządzenia mogły pracować nawet w trudnych warunkach.

 

 

Model PT-RZ31K jest wyposażony w zaawansowany system chłodzenia cieczą, zapewniający odpowiednie warunki pracy źródła nawet w wysokiej temperaturze otoczenia. Zaplombowane hermetycznie moduły laserowe, trwały filtr eco oraz współpracujący z systemem chłodzenia system wentylacji zapewniają bezproblemowe i bezawaryjne działanie w miejscach o wysokim zapyleniu, gwarantując stabilną pracę nawet w zakurzonych miejscach o zawartości 0,15 mg cząstek stałych na 1 m3. Uzupełnieniem projekcji realizowanej za pomocą projektorów Panasonic na budynku oraz efektów dźwiękowych i dodatkowym wyzwaniem dla uczestników zmagań były dwa ekrany wodne o wymiarach 40 × 15 m, na których również była wyświetlana projekcja. Zastosowanie takiego medium zgodnie zamierzeniem organizatorów miało wzbogacić obrazy prezentowane na fasadzie Eye Filmmuseum obrazy, nadając im za sprawą stworzenia trójwymiarowej i dwuwarstwowej sceny bardziej teatralny i dynamiczny charakter.

AUTOR: AVIntegracje

ZDJĘCIA: AVIntegracje/Bas Uterwijk

PRODUCENT: Panasonic - business.panasonic.eu

DYSTRYBUTOR: Inter Consult - www.interconsult.pl

reklama
galeria
ostatnie wydarzenia

Focusrite i Solid State Logic na Intel Extreme Masters w Katowicach

Trwa drugi weekend tegorocznej edycji Intel Extreme Masters w Katowicach, w trakcie którego rozgrywane są finały Counter Strike: Global Offensive. Zmagania zawodników obserwuje nie tylko publiczność zgromadzona w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale także dzięki ekskluzywnej transmisji widzowie przed telewizorami i ekranami komputerów na całym świecie. Aby mogli oni uczestniczyć w rozgrywce oraz śledzić to co dzieje się na poszczególnych scenach została stworzona sieć audio umożliwiająca przesyłanie sygnałów z gry, komentarzy i wywiadów towarzyszących wizji. Trwa drugi weekend tegorocznej edycji Intel Extreme Masters w Katowicach, w trakcie którego rozgrywane są finały Counter Strike: Global Offensive. Zmagania zawodników obserwuje nie tylko publiczność zgromadzona w katowickim Spodku i Międzynarodowym Centrum Kongresowym, ale także dzięki ekskluzywnej transmisji widzowie przed telewizorami i ekranami komputerów na całym świecie. Aby mogli oni uczestniczyć w rozgrywce oraz śledzić to co dzieje się na poszczególnych scenach została stworzona sieć audio umożliwiająca przesyłanie sygnałów z gry, komentarzy i wywiadów towarzyszących wizji. 

Integrated Systems Europe 2018

Jak pokazują dane, zarówno w Europie, jak i na świecie branża AV jest obecnie obok sektora IT najlepiej rozwijającą się gałęzią gospodarki. Producenci, widząc tę dynamikę, ciągle rosnący popyt rynkowy i liczbę inwestycji praktycznie w każdym tygodniu, prezentują nowe urządzenia i technologie. Tak naprawdę tych produktów jest tak wiele i mają swoje premiery z taką częstotliwością, że często nawet osoby głęboko zanurzone w branżę nie są świadome wszystkich nowości. Już od piętnastu lat istnieje niezawodny sposób na to, aby pod jednym dachem zobaczyć nie tylko najnowsze produkty i technologie, ale także perspektywy i trendy całej branży na najbliższe dwanaście miesięcy. Ten sposób to największe w Europie targi AV Integrated Systems Europe w Amsterdamie, odbywające się w tym roku w dniach 6–9 lutego. 

czytaj także:
instalacje

Muzeum Polaków Ratujących Żydów

Nowoczesne technologie wyświetlania szturmem wtargnęły do przestrzeni muzealnych. Z niewielkimi wyjątkami praktycznie nie sposób już spotkać wystawy, na której nie znajdowałyby się urządzenia prezentujące filmy, grafiki, animacje, prezentacje czy nawet interaktywne aplikacje edukacyjne, upowszechniające treści wystawy za pomocą dotykowego ekranu, klawiatury, a także coraz częściej ruchów i gestów. Materiały wideo są dzisiaj wyświetlanie nie tylko w formie płaskiego obrazu 2D, ale również w postaci mappingu na modelach, kostiumach, manekinach, dwustronnych ekranach, ekranach wodnych czy parowych. Do głosu zaczynają powoli dochodzić także projekcje holograficzne, które umożliwiają oglądanie wyświetlanego obrazu z każdej strony.

Paradoksalnie wszystkie te technologie sprawiają, że historyczne eksponaty zaczynają znikać z przestrzeni muzeum. Prawdziwą sztuką jest umiejętne połączenie eksponatów z epoki z nowoczesną technologią, która pozwoli je ożywić i prezentować w szerszym kontekście. Takie założenia udało się spełnić w ekspozycji Muzeum Polaków Ratujących Żydów podczas II wojny światowej im. Rodziny Ulmów w Markowej, zaprojektowanej przez jednego z najlepszych w Polsce architektów – Mirosława Nizio i firmę Nizio Design International, oraz uzbrojonej w nowoczesne rozwiązania z zakresu audio wideo przez krakowskiego integratora – firmę 3Logic. 

TAGI:

Panasonic
Magazyn AVintegracje dedykowany specjalistom branży systemów zintegrowanych, architektom i entuzjastom inteligentnych budynków.